Постанова від 03.12.2014 по справі 815/5644/14

Справа № 815/5644/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2014 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

при секретарі Васіній А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Україна» до Одеської обласної державної адміністрації, Управління морегосподарського комплексу транспорту та зв'язку, треті особи - Закрите акціонерне товариство «Болградтранс», Публічне акціонерне товариство «Північтранс», Публічне акціонерне товариство «Ізмаїлавтотранс» про визнання дій протиправними, скасування протокольного рішення конкурсного комітету з визначення пасажирських перевізників та приміських на міжміських автобусних маршрутах загального користування від 18-19 вересня 2014 року в частині; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати дії Одеської обласної державної адміністрації в особі конкурсного комітету по перенесенню конкурсу по укладенню нового договору на пасажирські перевезення на автобусні маршрути № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне -Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" - протиправними; скасувати протокольне рішення конкурсного комітету з визначення пасажирських перевізників та приміських на міжміських автобусних маршрутах загального користування від 18-19 вересня 2014 року в частині № 20 укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 816/787, в частині № 21 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 792/905, в частині № 22 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1005/1006, в частині № 23 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 955/956, в частині № 24 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 943/944, в частині № 25 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1039/1040; зобов'язати Одеську обласну державну адміністрацію організувати конкурс та провести позачергове засідання конкурсного комітету в тому ж складі претендентів з визначення пасажирських перевізників на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в конкурсі на перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування ТОВ «Автотранс-Україна» набрало на об'єкти Болградського напрямку більше балів із всіх претендентів на конкурсі, але відповідно до витягу з протоколу 35-го засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування від 18-19 вересня 2014 року на маршрут № 816/787 прийнято рішення про перенесення розгляду об'єкту конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету з метою уточнення даних щодо організації руху на маршруті. На маршрути № 792/905, 1005/1006, 955/956, 943/944, 1039/1040 конкурсним комітетом прийнято рішення про перенесення розгляду на наступне засідання конкурсного комітету з метою перевірки стану дорожнього покриття для виконання нульового пробігу підприємством ТОВ «Автотранс-Україна» від матеріально-технічної бази до початкової точки формування маршруту. Позивач зазначає, що конкурсний комітет переніс розгляд об'єктів конкурсу з метою перевірки якості доріг і відстані між населеними пунктами та матеріально-технічної бази ТОВ «Автотранс-Україна» не маючи на те підстав і прав передбачених законодавством, оскільки відповідно до Порядку № 1081 та іншими нормативно-правовими актами в повноваженнях конкурсного комітету не передбачено винесення рішення про перенесення засідання з визначення переможця конкурсу, тим паче на невизначений строк. На підставі викладеного позивач зазначає, що з огляду на викладене вбачається, що відповідачем порушено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Управління морегосподарського комплексу транспорту та зв'язку Одеської обласної адміністрації в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що 35 засідання конкурсного комітету було проведено у відповідності до вимог Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081. Також представник відповідача зазначив, що під час розгляду пропозицій перевізників-претендентів голова Болградської райдержадміністрації зазначив, що автомобільна дорога Т1608 знаходиться в аварійному стані і підприємство ТОВ «Автотранс-Україна» не в змозі здійснювати по цій дорозі нульовий пробіг. Оскільки цей показник впливає на нарахування балів і може бути підтвердженням надання підприємством недостовірної інформації, члени конкурсного комітету прийняли рішення перенести визначення перевізника по об'єктам конкурсу 20-25 на наступне засідання конкурсного комітету з метою перевірки стану дорожнього покриття для виконання нульового пробігу підприємством ТОВ «Автотранс-Україна» від матеріально-технічної бази до початкової точки формування маршруту.

Представники відповідача Одеської обласної адміністрації, третіх осіб - ЗАТ «Болградтранс», ПАТ «Північтранс», ПАТ «Ізмаїлтранс» до судового засідання не з'явились, про явку сповіщені належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України від 05.04.2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Згідно до ст. 44 Закону № 2344-ІІІ організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років. Дозвіл органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування пасажирському перевізнику на обслуговування автобусних маршрутів надається на термін до п'яти років.

Також ст. 44 Закону № 2344-ІІІ визначено, що для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту. Для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 2344-ІІІ у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

Згідно до ст. 46 Закону № 2344-ІІІ для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів, засвідчену посадовою особою підприємства (організації), яка забезпечує підготовку матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету, або нотаріально, копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев'ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс. Під час визначення переможця конкурсу в разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам, а для міжміських та міжнародних автобусних маршрутів - також і свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками визначено Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Відповідно до п. 28 Порядку № 1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: 1) найменування організатора та робочого органу; 2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); 3) умови конкурсу; 4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; 5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; 6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; 7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; 8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; 9) розмір плати за участь у конкурсі; 10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Згідно до п. 29, 32, 37 Порядку № 1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали. Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор. До заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Відповідно до п. 42 Порядку № 1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.

Згідно до п. 46, 47, 49 Порядку № 1081 переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.

Відповідно до п. 50 Порядку № 1081 протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету; прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні; номери та назви об'єктів конкурсу; найменування перевізників-претендентів; результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів; рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце; рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.

Судом встановлено, що 14 серпня 2014 року в газеті «Одеські вісті» № 87 розміщено оголошення про проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області. Організатор перевезень - Одеська обласна державна адміністрація в особі управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку облдержадміністрації, робочий орган - ТОВ «Науково-виробничий центр «Економінформ».

Серед об'єктів, які виставлені на конкурс є автобусні маршрути загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" (а.с. 24-26, том 2).

Також судом встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Україна» для участі у конкурсі як перевізником-претендентом на об'єкти конкурсу № 20-25, автобусні маршрути загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса", на кожний об'єкт конкурсу окремо, подано заяву та документи у двох закритих конвертах (пакетах).

У конверті № 1 подані такі документи: нотаріально завірена копія ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів; Перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на об'єкті конкурсу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на об'єкті курсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових талонів автобусів, які пропонуються до використання на об'єкті конкурсу; письмова інформація про наявність або відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами; Анкета (форма додається); копія штатного розпису; копія податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали; протокол випробувальних лабораторій, акредитованих на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IES 17025, на автобуси, переобладнані з транспортних засобів іншого призначення; додаткова інформація.

У конверті № 2 подані такі документи: заява на участь у конкурсі, документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі (а.с. 67-250 том 1, а.с. 1-6 том 2).

Відповідачами не спростовано, що ТОВ «Автотранс-Україна» допущено до участі у конкурсі, оскільки подані ним документи перевірені на предмет комплектності та достовірності.

Як вбачається з матеріалів справи, для здійснення перевезень у межах об'єктів конкурсу до конкурсного комітету також подали документи закрите акціонерне товариство «Болградтранс», публічне акціонерне товариство «Північтранс», публічне акціонерне товариство «Ізмаїлавтотранс».

Також судом встановлено, що в період з 18 по 19 вересня 2014 року відбулось 35-е засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, за результатами якого складено протокол.

Відповідно до витягу з протоколу 35-го засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування (далі - Протокол) членами комісії на засіданні розглянуто питання щодо визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування, а саме питання щодо укладання договору на обслуговування внутрішньо обласних автобусних маршрутів загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса".

Конкурсним комітетом при розгляді питання щодо визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування об'єкту № 20 маршрут № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"); по об'єкту № 21 маршрут № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса") по об'єктам конкурсу № 22, 23, 24, 25 маршрути № 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" була визначена кількість балів претендентів, про що зазначено в рішенні, оформленому протоколом 35-го засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування. Як вбачається з витягу з Протоколу серед претендентів на об'єкти № 20 - 25 найбільший бал одержало ТОВ «Автотранс-Україна» (а.с. 28-29 том 2).

При голосуванні по об'єкту № 20 маршрут № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса") при визначенні переможцем конкурсу ТОВ «Автотранс-Україна» «за» проголосувало 4, проти - 4, утрималось - 1. При голосуванні за перенесення розгляду об'єкта конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету з метою уточнення даних щодо організації руху на маршруті «За» проголосувало - 4, проти - 3, утрималось - 2, у зв'язку з чим вирішили перенести розгляд об'єкту конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету з метою уточнення даних щодо організації руху на маршруті.

При голосуванні по об'єкту № 21 маршрут № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса") комісія одноголосно вирішила перенести розгляд на наступне засідання конкурсного комітету з метою перевірки стану дорожнього покриття для виконання нульового пробігу підприємством ТОВ «Автотранс-Україна» від матеріально-технічної бази до початкової точки формування маршруту.

При голосуванні по об'єктам конкурсу № 22, 23, 24, 25 маршрути № 1005/1006 Залізничне - Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" комісія також одноголосно вирішила перенести розгляд на наступне засідання конкурсного комітету з метою перевірки стану дорожнього покриття для виконання нульового пробігу підприємством ТОВ «Автотранс-Україна» від матеріально-технічної бази до початкової точки формування маршруту (а.с. 14-18 том 1).

Суд вважає, що відповідачем безпідставно прийняті рішення, викладені в Протоколі, про перенесення розгляду об'єкта конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету з метою уточнення даних щодо організації руху на маршруті, а також з метою перевірки стану дорожнього покриття для виконання нульового пробігу підприємством ТОВ «Автотранс-Україна» від матеріально-технічної бази до початкової точки формування маршруту, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 37 Порядку № 1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Згідно до п. 40 Порядку № 1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв

Отже, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, перевіряється організатором та/або робочим органом до дати проведення конкурсу.

Жодних доказів на підтвердження того, що під час перевірки достовірності інформації, викладеної у заяві та документах, поданих для участі у конкурсі ТОВ «Автотранс-Україна», організатором та/або робочим органом були виявлені підстави вважати, що така інформація є недостовірною, до суду надано не було.

Крім цього, як вбачається з Протоколу, в засіданні комісії приймали участь в тому числі і начальник технічного відділу управління ДАІ ГУМВС України в Одеській області, голова постійної комісії Одеської обласної ради з питань транспорту та дорожнього господарства, президент Української академії транспортної безпеки, проте жодних зауважень щодо стану дорожнього покриття на автомобільній дорозі Т1608 ними зроблено не було.

Як вбачається з пояснень представника відповідача, рішення, викладені в Протоколі, прийняті у зв'язку з тим, що під час розгляду пропозицій перевізників-претендентів голова Болградської райдержадміністрації зазначив, що автомобільна дорога Т1608 знаходиться в аварійному стані і підприємство ТОВ «Автотранс-Україна» не в змозі здійснювати по цій дорозі нульовий пробіг, а цей показник впливає на нарахування балів і може бути підтвердженням надання підприємством недостовірної інформації.

При цьому жодних доказів на підтвердження того, що автомобільна дорога Т1608 знаходиться в аварійному стані конкурсній комісії головою Болградської райдержадміністрації або іншою особою, надано не було.

Відповідно до листа Служби автомобільних доріг в Одеській області від 02.09.2014 року та листа від 19.09.2014 року № 02-1982/12, які були надані ТОВ «Автотранс-Україна» до комісії, Служба автомобільних доріг в Одеській області повідомила, що автомобільна дорога загального користування (територіальна) Т16-08 Болград-Червоноармійське-Арциз-Сарата не закрита для проїзду транспортних засобів на ділянці м. Арциз - м. Болград. м.Болград та м.Арциз з'єднує автомобільна дорога загального користування, державного значення (територіальна) Т66-08 Болград-Червоноармійське-Арциз-Сарата, відрізком км 0+000 - км 80+000, протяжністю 80 км. Маршрут від смт. Березине до м.Болград проходить автомобільними дорогами загального користування Т16-44 КПП «Лісне»-«М.Ярославець-Перший», км 33+000 - км 45+050, Т16-45 /КПП «Лісне» - КПП «М.Ярославець - Перший»/ - Виноградівка-Новоіванівка-/М-15/, км 0+000-км 30+480, О160704 Городнє-Нова Іванівка-Теплиця, км 21+500 - км 0+000, Т16-32 КПП "Нові Трояни" -Червоноармійське - Василівка - /М-15/ - Кам'янка, км 12+000 - км 22+830 та ТІ 6-08 Болград-Червоноармійське-Арниз-Сарата, км 19+000 - км 0+000. Загальна протяжність маршруту 93.86 км (а.с. 19-20 т.1).

Жодних доказів на підтвердження того, що автомобільна дорога Т1608 знаходиться в аварійному стані до суду не надано.

Крім цього докази того, що позивачем надано до конкурсного комітету недостовірну інформацію також відсутні.

Відповідно до 55 Порядку 1081 організатор має право:1) прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення (чи його окремої частини) конкурсного комітету за окремими об'єктами конкурсу: у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу, недостовірної інформації; у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання перевізником-претендентом, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, недостовірної інформації; 2) провести конкурс до моменту закінчення строку дії відповідного договору (дозволу), однак не раніше ніж за три місяці до настання такого моменту. У такому разі дія договору (дозволу), укладеного (виданого) за результатами конкурсу, починається після закінчення строку дії чинних документів на перевезення; 3) достроково розірвати договір (позбавити дозволу) з автомобільним перевізником у разі: порушення ним умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на маршруті призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення дії договору (дозволу), який було розірвано (позбавлено), а в разі його відмови чи відсутності - призначати до проведення конкурсу іншого автомобільного перевізника один раз на строк не більш як три місяці; надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання ним недостовірної інформації; порушення ним умов договору (дозволу) під час виконання перевезень на маршруті як перевізника, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце; 4) укласти договір (видати дозвіл) з автомобільним перевізником, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, у разі: настання обставин, що передбачені абзацом третім підпункту 3 цього пункту на строк дії договору (дозволу), який було розірвано; відмови перевізника-претендента, який визнаний переможцем конкурсу, від укладення договору (одержання дозволу); 5) у випадках, передбачених Законом України "Про автомобільний транспорт", укласти договір (видати дозвіл) з автомобільним перевізником (який працює на цьому напрямку) один раз на строк до трьох місяців, після чого виставити об'єкт на конкурс; 6) у разі зупинення судом рішення конкурсного комітету призначити тимчасово на строк дії відповідної ухвали суду автомобільного перевізника для виконання перевезень, передбачених об'єктом конкурсу.

Отже, пунктом 55 Порядку 1018, який містить вичерпний перелік прав організатора конкурсу, не передбачено право конкурсного комітету приймати рішення про перенесення розгляду об'єктів конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету, тим більше на невизначений строк. Таке право конкурсному комітету не надано і жодним іншим нормативно-правовим актом, який регулює спірні правовідносини.

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких підстав, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, з метою дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням того, що конкурсним комітетом при розгляді питання щодо визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування по об'єктам № 20-25 була визначена кількість балів, яку отримали претенденти, про що зазначено в рішенні, оформленому протоколом 35-го засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ТОВ «Автотранс-Україна» є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Одеської обласної державної адміністрації в особі Управління морегосподарського комплексу та зв'язку по перенесенню конкурсу по укладенню нового договору на пасажирські перевезення на автобусні маршрути № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне -Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса"; скасування рішення конкурсного комітету Одеської обласної державної адміністрації в особі Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку з визначення пасажирських перевізників на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, оформленого протоколом 35-го засідання обласного конкурсного комітету від 18-19 вересня 2014 року, про перенесення розгляду об'єктів конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету в частині № 20 укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 816/787, в частині № 21 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 792/905, в частині № 22 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1005/1006, в частині № 23 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 955/956, в частині № 24 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 943/944, в частині № 25 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1039/1040; зобов'язання Одеської обласної державної адміністрації в особі Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації провести позачергове засідання конкурсного комітету Одеської обласної державної адміністрації, на якому визначити переможців конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне -Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 року. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеської обласної державної адміністрації в особі Управління морегосподарського комплексу та зв'язку по перенесенню конкурсу по укладенню нового договору на пасажирські перевезення на автобусні маршрути № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне -Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса".

Скасувати рішення конкурсного комітету Одеської обласної державної адміністрації в особі Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку з визначення пасажирських перевізників на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, оформленого протоколом 35-го засідання обласного конкурсного комітету від 18-19 вересня 2014 року, про перенесення розгляду об'єктів конкурсу на наступне засідання конкурсного комітету в частині № 20 укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 816/787, в частині № 21 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 792/905, в частині № 22 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1005/1006, в частині № 23 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 955/956, в частині № 24 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 943/944, в частині № 25 на укладення нового договору на обслуговування внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування № 1039/1040.

Зобов'язати Одеську обласну державну адміністрацію в особі Управління морегосподарського комплексу, транспорту та зв'язку Одеської обласної державної адміністрації провести позачергове засідання конкурсного комітету Одеської обласної державної адміністрації, на якому визначити переможців конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування № 816/787 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 792/905 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), 1005/1006 Залізничне -Одеса АС "АВ Одеса", № 955/956 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 943/944 Болград АС "Нова" - Одеса АС "Одеса ЖДВ" (ч/з АС "АВ Одеса"), № 1039/1040 Болград АС "Нова" - Одеса АС "АВ Одеса" відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 03 грудня 2014 року.

Суддя /підпис/ О.А. Левчук