24 листопада 2014 року Справа № 176808/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.,
судді Запотічний І.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.10.2012 року у справі № 2а-1970/3174/12 за адміністративним позовом Тернопільського обласного комунального підприємствам «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» до Державної авіаційної служби України про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, -
Тернопільське обласне комунальне підприємство «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною і скасування останови №000184 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 травня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Відповідно до постанови державного інспектора з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу Західної регіональної інспекції управління Державної авіаційної служби України Якобчука В.Д. № 000184 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 травня 2012 року до позивача, як суб'єкта авіаційної діяльності, застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 5100 грн. і яка є незаконною.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.10.2012 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції Державна авіаційна служба України подала апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить таку постанову суду скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити. Щодо підстав поданої апеляційної скарги посилається на наступне. За невиконання вимог припису від 03.04.12 року №903/0412-5 державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу Західної регіональної інспекції управління Державної авіаційної служби України Якобчуком В.Д. винесено постанову №000184 серії АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 29 травня 2012 року, якою до позивача, як суб'єкта авіаційної діяльності, застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 5100 грн., яка передбачена абз.5 п.5 ч. 1 ст.127 Повітряного кодексу України. Вважає, що відповідно до кодексу суб'єктом авіаційної діяльності є фізичні та юридичні особи незалежно від форм власності, відомчої підпорядкованості, які провадять діяльність у галузі цивільної авіації. На час виникнення спору аеродром «Тернопіль» мав діючий сертифікат аеродрому № АП 19-01, який дійсний до 30.10.12 р. та придатний до експлуатації повітряних сполучень, згідно з додатком до сертифікату, що вказує на те, що аеродром «Тернопіль» являється суб'єктом авіаційної діяльності.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявними у справі повідомленнями про вручення повісток, а тому у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 197 КАС України їх неприбуття не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи 03.04.12 р. державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу Західної регіональної інспекції управління Державної авіаційної служби України Якобчуком В.Д. внесено припис за №903/0412-5 на адресу директора ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс», яким приписано провести у відповідність інформацію викладену в «Інструкції з виконання польотів в районі аеродрому «Тернопіль»; підготувати та подати на затвердження до Державіаслужби поправку стосовно організації повітряного руху в зв'язку з переходом на інформаційно-польотне обслуговування АFIS, а також привести у відповідність інформацію ССС про що видати до 03.05.12 р. NОТАМ, проінформувавши про прийняті заходи до 03.05.12 р.
Відповідно до наданої позивачем відповіді відповідача проінформовано, що на час виникнення спірних правовідносин аеродром Тернопіль закритий ОТАМом і інформація ССО буде надана після отримання сертифікату з авіаційної безпеки та відкриття аеродрому для польотів.
29.05.12 року Державної авіаційною службою України складено протокол № 000184 серії АА про вчинення позивачем правопорушення у галузі цивільної авіації, так як останнім не виконано вимоги припису №903/0412-5 від 03.04.12 р. стосовно не внесення змін та поправок до ІВП при переході на інформаційно-диспетчерське обслуговування АFIS.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що на момент проведення відповідачем перевірки сертифікат, виданий позивачу не діяв, відтак ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» не здійснювало авіаційної діяльності та не являлось суб'єктом такої діяльності.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступного.
П.97 ч. 1 ст. 1 Повітряного кодексу України визначається поняття - суб'єкта авіаційної діяльності - фізичні та юридичні особи незалежно від форми власності, відомчої підпорядкованості, які провадять діяльність у галузі цивільної авіації.
Згідно до пункту 5, ч 1. ст. 127 Повітряного кодексу України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Матеріалами справи доведено, що аеродром Тернопіль Тернопільське обласне КП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» занесений до державного реєстру аеродромів України, сертифікований Державною авіаційною адміністрацією, якому видано Сертифікат служби авіаційної безпеки. Дія сертифікату з 12 січня 2011 року по 05 жовтня 2011 року. З врахуванням наведеного, на момент проведення відповідачем перевірки, даний сертифікат не діяв, а тому, відповідно до ч. 2 ст. 108 Повітряного кодексу України ТОКП «Фірма «Тернопільавіаавтотранс» не могло здійснювати авіаційної діяльності і не являлось суб'єктом такої діяльності.
Відповідно до ч 2. ст. 108 (Умови виконання авіаційних робіт) суб'єкт господарювання повинен мати чинний сертифікат експлуатанта або інший документ, що підтверджує необхідну кваліфікацію провадити авіаційну діяльність відповідно до авіаційних правил України.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 160, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.10.2012 року у справі № 2а-1970/3174/12 без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.