03 грудня 2014 року справа № 823/3207/14
м. Черкаси
14 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
за участю секретаря судового засідання Цаплі І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
встановив:
27 жовтня 2014 року до суду з позовною заявою звернувся Черкаський міський центр зайнятості, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 1754 грн 87 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач - ОСОБА_1 перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна з 27 листопада 2012 року по 28 січня 2013 року, в період перебування на обліку відповідач отримала допомогу по безробіттю у розмірі 1754 грн 87 коп., але, як встановлено при перевірці страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, відповідач в період перебування на обліку у центрі зайнятості, як безробітна, перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Айболит» з 22 жовтня 2012 року по 27 жовтня 2012 року.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, представника не направила хоча належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи. За таких обставин, суд розглядає справу без її участі.
Дослідивши та оцінивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20 листопада 2012 року відповідач у справі звернулася до Черкаського міського центру зайнятості в пошуках роботи.
27 листопада 2012 року на підставі поданої заяви відповідачу наданий статус безробітної.
Наказом Черкаського міського центру зайнятості від 04 лютого 2013 року № НТ130204 ОСОБА_1 знято з обліку на підставі абзацу 2 підпункту 1 пункту 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних та припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у зв'язку з самостійним працевлаштуванням безробітного з 28 січня 2013 року.
В період перебування на обліку в службі зайнятості з 27 листопада 2012 року по 28 січня 2013 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в сумі 1754 грн 87 коп..
При проведенні звірки Черкаського міського центру зайнятості з ДПА виявлено отримання доходу ОСОБА_1 від ТОВ «Айболит» в ІV кварталі 2012 року. З метою перевірки отримання даних Черкаський міський центр зайнятості звернувся з запитом до ТОВ «Айболит» в порядку розслідування страхових випадків, проте відповіді не отримав.
04 вересня 2014 року Черкаський міський центр зайнятості здійснив перевірку безпосередньо у ТОВ «Айболит» за результатами якої складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 2300/802 (а.с.16). Даним актом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно перебувала у трудових відносинах з ТОВ «Айболит» з 22 жовтня 2012 року по 27 жовтня 2012 року.
На підставі вищезазначеного акту позивачем складено Акт перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків від 16 вересня 2014 року № 130 (а.с. 11), яким встановлено, що ОСОБА_1 під час реєстрації в Черкаському міському центрі зайнятості приховала відомості про перебування в трудових відносинах з ТОВ «Айболит» та звільнена за власним бажанням, що впливало на призначення виплати.
Суд зазначає, що страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно статті 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
На підставі статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Черкаським міським центром зайнятості 16 вересня 2014 року прийнято рішення, яке оформлене наказом № 640 (а.с.7) про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, відповідно до якого відповідача зобов'язано повернути грошові кошти в сумі 1754 грн 87 коп. за період: з 27 листопада 2012 року по 28 січня 2013 рік, протягом 15 днів після отримання копії даного наказу. Копію наказу № 640 відповідачу направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який вона отримала 18 вересня 2014 року (а.с.12).
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.03.2009 р. за № 232/16248 центри зайнятості здійснюють обмін інформацією з Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України, державними реєстраторами.
Відповідно до пунктів 6,7 вказаного Порядку у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 року №307 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Указом Президента України від 16.01.2013р. № 19/2013 затверджено Положення про Державну службу зайнятості України, відповідно до пункту 1 якого Державна служба зайнятості України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України і забезпечує реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до підпунктів 7, 8 пункту 6 вказаного Положення Державна служба зайнятості для виконання покладених на неї завдань має право проводити в установленому порядку перевірку цільового використання коштів Фонду, які спрямовуються на надання соціальних послуг, виплату матеріального забезпечення; стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою, а також несплачені у добровільному порядку.
Згідно з пунктом 7 вказаного положення служба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах.
Таким чином, законодавчо територіальні органи Державної служби зайнятості наділені повноваженнями щодо контролю за використанням коштів Фонду та їх стягненням з безробітних у разі їх отримання на підставі недостовірних відомостей.
На підставі викладеного суд вважає законною та обґрунтованою вимогу позивача про стягнення з відповідача незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Керуючись статтями 56, 58, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості кошти, виплачені як допомога по безробіттю, в розмірі 1754 ( одна тисяча сімсот п'ятдесят чотири) грн 87 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 04 грудня 2014 року