Постанова від 09.04.2009 по справі 22-а-3564/09

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2009 р. Справа № 22-а-3564/09

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шимової С. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства фінансів України на постанову Гадяцький районний суд Полтавської області від 05.11.2008р. по справі № 2-а-294/08

за позовами ОСОБА_1

ОСОБА_2

ОСОБА_3

ОСОБА_4

ОСОБА_5

ОСОБА_6

до Міністерства праці та соціальної політики України

Міністерства фінансів України

Державного казначейства України

Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації

Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області

про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з позовами до до Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області, в якому просили зобов'язати Міністерство фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціальної політики України, Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації суму недоплаченої щорічної грошової допомоги як учасникам бойових дій відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2007 рік в розмірі 1705грн. Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити одержані на їх ім'я кошти у розмірі 1705 грн.

Ухвалою Гадяцького районного суду Полтавської області від 05.11.2008 року адміністртаивні справи за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, до Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області, про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам бойових дій обєднано в одне провадження.

Постановою Гадяцького районного суду Полтавської області від 05.11.2008 року по справі № 2-а-294/08 позов задоволено.

Зобов'язано Міністерство фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціальної політики України, Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації для виплати ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 суму недоплаченої щорічної грошової допомоги як учасникам бойових дій відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2007 рік в розмірі 1705грн.

Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 одержані на їх ім'я кошти у розмірі 1705 грн.

На зазначену постанову суду Міністерством фінансів України подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі Міністерство фінансів України, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Міністерство фінансів України зокрема вказує на те, що судом першої інстанції не враховані положення Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України», постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 є учасниками бойових дій і мають право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується відповідними посвідченнями.

У відповідності до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації зазначені виплати у 2007 році в повному обсязі не здійснило.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів щодо відповідності Конституції України положень деяких статей Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік", яким визнано такими, що не відповідають Конституції України положення Закону України „Про держаний бюджет на 2007 рік" пункту 13 ст.71, яким зупинено на 2007 рік дію ч. 5 ст.ст. 12- 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .

З таких обставин суд першої інстанції дійшов до висновку, що застосування при виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ч.5 ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" суперечить Конституції України та порушує права позивачів.

Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зупинено дію частин п'ятих статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”, які визначали кратність виплат щорічної допомоги до 5 травня залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»(справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено дію ч.5 ст.ст.12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Таким чином, Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації повинно було здійснити позивачам виплати, передбачені ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 13 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», збільшений на 1%.

Станом на 05 травня 2007 року, відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» мінімальна пенсія за віком становила 410,06 гривень (406х1:100=4,06; 406+4,06=410,06).

Зі змісту ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, законодавчо визначено лише розмір мінімальної пенсії за віком, які призначені особам, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1%.

Отже, питання щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру пенсії, призначеної за іншими законами та при розрахунку щорічної разової допомоги до 5 травня, законодавчо не визначено.

З урахуванням положення ч.7 ст.9 КАС України, колегія суддів вважає, що у зв'язку з відсутністю закону, який регулює спірні правовідносини, а саме, розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, необхідно застосувати норми закону, який регулює подібні правовідносини, а саме ст..62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Згідно ч.1 ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплати здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Таким чином, позивачу у 2007 році Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації повинно було сплатити до 5 травня разову грошову допомогу у розмірі 2050,30 гривень (410,06х5=2050,30), а сплатило лише 280 гривень, тобто не виплаченою залишилась сума у розмірі 1770,30 гривень (2050,30-280=1770,30).

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для виплати позивачам у 2007 році допомоги до 5 травня у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», однак невірно визначив розмір недоплаченої позивачам щорічної допомоги до 05 травня.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо зобов'язання Міністерства фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціального захисту Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації для виплати позивачевам коштів в розмірі 1705 грн. з наступних підстав.

Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Отже, в даному випадку головним розпорядником коштів для виплати щорічної разової грошової допомоги є Міністерство праці та соціальної політики України.

Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим Указом Президента України від 26 серпня 1999 року N 1081/99, Міністерству фінансів України не надано повноважень щодо перерахування коштів органам соціального захисту населення для проведення виплат щорічної грошової допомоги.

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано зобов'язав Міністерство фінансів України виділити та перерахувати через Міністерство праці та соціальної політики України Головному управлінню праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації для виплати позивачевам коштів в розмірі 1705 грн.

Також колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити позивачам одержані для виплати на їх ім'я кошти недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік у розмірі 1705 грн., оскільки чинним законодавством не передбачено персоніфіковане виділення з Державного бюджету коштів для виплати соціальних допомог.

Також колегією суддів встановлено, що при прийнятті оскаржуваної постанови судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що полягає в наступному.

Статтею 129 Конституції України визначено основними конституційними засадами судочинства - гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами.

Згідно приписів ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Одночасно із технічним записом судового засідання ведеться журнал судового засідання, в якому відображається хід судового розгляду справи.

Частиною 7 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, встановленому цим кодексом.

З матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що розгляд справи в суді першої інстанції відбувався без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Зазначена обставина підтверджується відсутністю журналу судового засідання.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив конституційні засади судочинства та вимоги ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи, що суд першої інстанції не здійснив фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, встановленому цим кодексом, колегія суддів вважає, що в матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо розгляду справи судом першої інстанції.

Відповідно до положень п. 1 та п. 2 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. При цьому законним визнається рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.

Суд першої інстанції порушив основні конституційні засади судочинства та норми процесуального права, передбачені ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому постанова суду не є законною та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства фінансів України задовольнити частково.

Постанову Гадяцький районний суд Полтавської області від 05.11.2008р. по справі № 2-а-294/08 скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області про стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги учасникам бойових дій задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 недоплачену щорічну разову грошову допомогу як учасникам бойових дій за 2007 рік у розмірі 1770,30 грн.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис)

(підпис)Шевцова Н.В. Макаренко Я.М.

Повний текст постанови виготовлений 14.04.2009 р.

З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:

Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Дюкарєва С.В.