Постанова від 17.03.2009 по справі 22-а-2497/09

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2009 р. м. Харків

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Донець Л.О. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Бобриш К.О.

позивача - Поліщук А.П.

представника відповідача - Харчук Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківськоїобласті на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 17.10.2008р. по справі № 2-а-6325/08

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківськоїобласті

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якому просив визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.10.2003 року з перерахованим заробітком за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області провести йому перерахунок пенсії з 01.05.2008 року на підставі довідки від 12.10.2003 року з перерахованим заробітком в сумі 2 458,73 рублів за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.06.1986 року по 25.06.1986 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2008 року зазначений адміністративний позов задоволено в повному обсязі, визнано незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.10.2003 року з перерахованим заробітком за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.05.2008 року на підставі довідки від 12.10.2003 року з перерахованим заробітком в сумі 2 458,73 рублів за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.06.1986 року по 25.06.1986 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийняття оскаржуваної постанови норм матеріального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2008 року скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року «Про затвердження нового порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року за № 1 та вказує, що для перерахунку пенсій враховується лише фактично отриманий заробіток в зоні відчуження.

У судовому засіданні позивач проти апеляційної скарги заперечував, просив в її задоволенні відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін.

Представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що в період з 07 червня 1986 року по 07 липня 1986 року позивача у відповідності до наказу ПМК 50 треста "Харківвідбуд" від 07.06.1986 року відряджено до спеціалізованої пересувної механізованої колони № 241 тресту "Київвідстрой" для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ПМК 50 є структурним підрозділом ЗАТ "Харківводбуд"

Розпорядженням РВК Дзержинського району м. Харкова № 314 від 25.11.1999р. ПМК-50 ліквідовано, документи ЗАТ „Харківводбуд", що підлягають довгостроковому зберіганню передані на зберігання до ТОВ „Архіваріус".

12 жовтня 2003 року ЗАТ «Харківводбуд» було проведено перерахунок заробітної плати позивача за час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано відповідну довідку про розмір заробітної плати з сумою заробітку - 2458 руб. 73 копійок.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 30.05.2008 р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії від заробітку згідно довідки ЗАТ "Харківводбуд", посилаючись на те, що перерахунок заробітної плати, вказаної в довідці від 12.10.2003р., проведено не на підставі первинних документів.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано суду гідних до уваги заперечень проти позову, які б могли обґрунтувати відмову відповідача в прийнятті вищевказаної довідки та здійснення перерахунку розміру призначеної позивачу пенсії.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачеві незаконною та зобов'язання його прийняти довідку від 12.10.2003 року та здійснити перерахунок пенсії позивача.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 рр.. у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 зазначеного Закону передбачено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення".

Порядком обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки).

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У відповідності до п. 17 зазначеної Постанови довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що довідка про заробітну плату повинна бути складена на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки.

З довідки про заробітну плату позивача, виданої ВАТ "Харківводбуд" від 12.10.2003року, не вбачається на підставі яких первинних документів (платіжні відомості, накази про призначення премії тощо) вказані відомості про фактичну заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження.

У судовому засіданні позивач не зміг підтвердити, яка фактична заробітна плата отримувалась ним в період роботи у зоні відчуження.

Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії у квітні 2008 року, тобто в період дії постанови правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", подані ним для перерахунку документи, а саме довідка, що посвідчує заробіток позивача, повинні бути складені у відповідності до вимог зазначеного Порядку.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що довідка ВАТ "Харківводбуд" від 12.10.2003року не може бути визнана належним документом, що посвідчує заробіток позивача, який він одержував за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням обставин справи та вимог чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області доведено правомірність прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.10.2003 року з перерахованим заробітком за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для визнання незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відмову позивачеві в перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.10.2003 року.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківськоїобласті задовольнити.

Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 17.10.2008р. по справі № 2-а-6325/08 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис)

(підпис)Донець Л.О. Макаренко Я.М.

Повний текст постанови виготовлений 23.03.2009 р.

З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:

Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Дюкарєва С.В.