Рішення від 10.02.2009 по справі 6/204/4

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 лютого 2009 року справа №6/204/4

за позовом: прокурора Козелецького району, смт. Козелець, вул. Комсомольська, 14

в інтересах держави в особі:

Максимівської сільської ради, вул. Фрунзе, 20, с. Максим, Козелецький

район, 17020,

до відповідача: закритого акціонерного товариства „Київстар Дж.Ес.Ем.”,

пр-т Червонозоряний, 51, Солом'янський район, м. Київ, 03110,

за участю: третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на

предмет спору - Управління з контролю за використанням та

охороною земель в Чернігівській області, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 11а

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у

придатний для використання стан,

суддя Блохіна Ж.В.,

Представники сторін:

від позивача: Новик Т.В. - сільський голова,

від відповідача: Ральченко Ю.Г. - старший юрисконсульт, довіреність №375 від 19.12.2008р.,

від третьої особи: Даниленко М.М. -перший заступник начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області, довіреність №1330/01-23 від 30.10.2008р.,

за участю прокурора відділу прокуратури Чернігівської області Котової Е.В., посвідчення №92 від 22.02.2007р.

Рішення прийнято 10.02.2009р. після оголошеної 29.01.2009р. перерви в судовому засіданні на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Козелецького району подано позов в інтересах держави в особі Максимівської селищної ради до закритого акціонерного товариства „Київстар Дж.Ес.Ем.” за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,16 га, яка розташована у межах населеного пункту с. Максим Козелецького району Чернігівської області по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти та приведення її у придатний для використання стан, шляхом знесення розташованої на ній вежі стільникового зв'язку.

Присутні в судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять їх задовольнити, посилаючись на наступне. Рішення про надання відповідачу земельної ділянки в користування Максимівською сільською радою не приймалось. Максимівська сільська рада не видавала державні акти на право власності або постійного користування земельною ділянкою та не укладала з відповідачем договір оренди земельної ділянки площею 0,16 га., яка розташована у межах населеного пункту с. Максим Козелецького району Чернігівської області по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти. Таким чином, у відповідача відсутні будь-які документи, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою, що є порушенням вимог чинного законодавства України.

Відповідач надав письмові заперечення на позов, в яких зокрема зазначив, що прокуратура Козелецького району не мала права на звернення до господарського суду в інтересах Максимівської сільської ради Козелецького району, в тому числі не мала права самостійно визначати позовні вимоги, а тому відповідач просить залишити даний позов без розгляду.

Третя особа в своїх поясненнях підтримує позовні вимоги повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, третьої особи, суд,

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2007 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області було проведено перевірку дотримання земельного законодавства закритим акціонерним товариством „Київстар Дж.Ес.Ем.”, в ході якої встановлено, що земельна ділянка площею 0,16 га на території Максимівської сільської ради (в межах населеного пункту) використовується Відповідачем (встановлено вежу стільникового зв'язку) без правовстановлюючих документів, які передбачені ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За наслідками перевірки складений акт перевірки дотримання земельного законодавства від 28.11.2007р. та Відповідачу видано припис №201487 від 11.12.07р. з вимогою усунення в 30-ти денний термін з дня отримання даного припису порушення земельного законодавства.

Постановою начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі №18 від 20.12.2007 року начальника технічного відділу Чернігівського обласного відділення ЗАТ „Київстар Дж.Ес.Ем.” Сахна В.П. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

17 січня 2008 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Чернігівської області було проведено перевірку і встановлено, що Відповідач вищевказаних порушень земельного законодавства не усунув і продовжує самовільно займати земельну ділянку без правовстановлюючих документів. За результатами перевірки було складено відповідний акт перевірки дотримання земельного законодавства від 17.01.2008р. та внесено припис №201708 про усунення порушень земельного законодавства в 30-ти денний термін.

Постановою начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі №29 від 28.01.2008 року начальника технічного відділу Чернігівського обласного відділення ЗАТ „Київстар Дж.Ес.Ем.” Сахна В.П. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Оскільки спірна земельна ділянка розташована в селі Максим Козелецького району Чернігівської області, по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти, тобто в межах населеного пункту, то в силу п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею здійснює Максимівська сільська рада (позивач у справі).

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1, абз.2 ч. 4 ст. 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19 червня 2003 року N963-IV:

“Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.”

Згідно п.1. Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 25.12.2002 року №1958 Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковуєтеся.

Відповідно абз3 п.3 даного Положення основними завданнями Держземінспекції є, зокрема, організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.

Згідно абз.2,3 п.п.1, п.п.2 п.4 даного Положення Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань:

1) організує і здійснює державний контроль за:

- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства;

- дотриманням встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, в тому числі на землі водного і лісового фонду;

2) вживає в межах своєї компетенції заходів до усунення порушень земельного законодавства, в тому числі щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.”

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України:

“1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.”

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі”.

Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України:

“1. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

2. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.”

З викладених матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 0,16 га, яка розташована в селі Максим Козелецького району Чернігівської області, по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти, тобто в межах населеного пункту, використовується Відповідачем без оформлення вищезазначених документів. Винесені Відповідачу в ході проведених Чернігівським міжрайонним відділом з контролю за використанням та охороною земель перевірок приписи з вимогами про усунення порушень земельного законодавства в 30-ти денний термін, Відповідачем не виконані.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують правомірність використання ним спірної земельної ділянки. В зв'язку з цим суд доходить висновку, що Відповідач самовільно використовує вищевказану земельну ділянку.

Згідно ст.212 Земельного кодексу України:

“1. Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

2. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

3. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.”

Відповідно ч.ч.1,2, п.„б” ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України “1. Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

2. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.”

Заперечення відповідача не приймаються до уваги оскільки дана позовна заява внесена як захід прокурорського реагування з метою захисту інтересів держави в особі Максимівської сільської ради, оскільки порушено її право на розпорядження землями територіальних громад.

Так, зокрема відповідно до ч. 2 ст. 5 Конституції України єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

В статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. В статті 14 зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Окрім того, як вбачається зі змісту ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Доказів звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,16 га, яка розташована в селі Максим Козелецького району Чернігівської області, по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти, тобто в межах населеного пункту, приведення її у придатний для використання стан шляхом знесення розташованої на ній вежі стільникового зв'язку, як і належних та достатніх доказів, що спростовують вищевказані обставини, Відповідач не надав.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на Відповідача.

Керуючись ст.ст.116,123,124,125,126,152,212, розділом Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Закритому акціонерному товариству „Київстар Дж.Ес.Ем.” (пр-т Червонозоряний, 51, Солом'янський район, м. Київ, 03110) звільнити та повернути Максимівській сільській раді (вул. Фрунзе, 20, с. Максим, Козелецький район, 17020) самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,16 га, яка розташована в селі Максим Козелецького району Чернігівської області по вул. Чернігівська між буд. №65 та №67 поряд з приміщенням пошти, привести дану самовільно зайняту земельну ділянку в придатний для використання стан шляхом знесення розташованої на ній вежі стільникового зв'язку.

3. Стягнути з закритого акціонерного товариства „Київстар Дж.Ес.Ем.” (пр-т Червонозоряний, 51, Солом'янський район, м. Київ, 03110, ідент. код 21673832, р/р 26002100651001 в ЗАТ „Альфа-Банк” у м. Києві, МФО 300346) в доход Державного бюджету України (р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, код ЄДРПОУ 22825965) 85 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з закритого акціонерного товариства „Київстар Дж.Ес.Ем.” (пр-т Червонозоряний, 51, Солом'янський район, м. Київ, 03110, ідент. код 21673832, р/р 26002100651001 в ЗАТ „Альфа-Банк” у м. Києві, МФО 300346) в доход Державного бюджету України (р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000, код ЄДРПОУ 22825965) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ж.В. Блохіна

10.02.09