29 квітня 2009 р.Справа № 22-а-1096/09
Справа № 22-а-1096/09 Головуючий 1 інстанції Лущик М.С.
Суддя доповідач -Мельнікова Л.В.
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів: - Подобайло З.Г., Григорова А.М.
при секретарі -
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Шосткинський завод хімічних реактивів»на постанову Господарського суду Сумської області від 15 вересня 2008 року по справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області до Відкритого акціонерного товариства «Шосткинський завод хімічних реактивів» про стягнення боргу з відшкодування пільгових пенсій, -
Позивач УПФУ у м. Шостка Сумської області звернулося до Господарського суду Сумської області з адміністративним позовом до ВАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів про стягнення 26 105,69 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам відповідача.
В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на не виконанням відповідачем приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Господарського суду Сумської області від 15 вересня 2008 року позов задоволено повністю.
В обґрунтування свого рішення суд посилається на те, що витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, підлягають відшкодуванню в розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій, відповідно до статей 2 та 4 цього Закону.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права, відповідач ВАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів»просить скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження в справі, оскільки дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір не є публічно-правовим.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач УПФУ в м. Шостка Сумської області зазначає, що даний спір виник у зв'язку з реалізацією позивачем владної управлінської функції щодо контролю за надходженням страхових внесків на інших платежів до Пенсійного фонду України, тому доводи апеляційної скарги є безпідставними, просить в задоволення апеляційної скарги відмовити, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову Господарського суду Сумської області належить залишити без змін відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пункт 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачем в адміністративній справі відповідно до пункту 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є особа, на захист прав, свобод та і інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється, в тому числі, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до частини 4 статті 50 цього Кодексу громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення; контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій; виконує інші функції, передбачені чинним законодавством.
Порядок відшкодування підприємствами витрат ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій встановлено п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. №64/8663 із змінами, які затверджені Постановою правління ПФУ 29.07.04р. № 9-4 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.08.04 р. №1010/9609.
Пункт 6.9 цієї Інструкції передбачає, що не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно з нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Пенсійний фонд України є контролюючим органом, який в межах своєї компетенції здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та погашення податкових зобов'язань чи податкового боргу зі сплати цих внесків.
З аналізу ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вбачається право органів Пенсійного фонду на звернення до суду у випадках несплати страхувальником суми недоїмки за страховими внесками до Пенсійного фонду України.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги та зазначає, що дану справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві ВАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів»працюють працівники, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі довідок підприємства, відповідно до п.п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, наданого позивачем, сума фактичних витрат на виплат на виплату та доставку пільгових пенсій до ВАТ «Шосткинський завод хімічних реактивів»станом на 29 липня 2008 року складає 26 105,69 грн., в тому числі: авансова сума на 2008 рік (місцеві) за липень 2008 року -25 063,34 грн., донарахована сума за 6 місяців 2008 року (немісцеві) -59,11 грн., Авансова сума на 2008 рік (немісцеві) за липень 2008 року -983,24 грн.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення»
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій встановлено п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління ПФУ 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. №64/8663 із змінами, які затверджені Постановою правління ПФУ 29.07.04р. № 9-4 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.08.04 р. №1010/9609.
Згідно п.6.2. р.6 даної Інструкції частка плати підприємства розміру пільгових пенсій складає 100%, таким чином, сума, що підлягає відшкодуванню складає 26 105,69 грн.
Згідно п.6.4. р.6 вищезазначеної Інструкції відповідачу були направлені відповідні повідомлення, які складаються на підставі відомостей відділів призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, але кошти Пенсійним фондом отримані не були.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач не виконав вимог чинного законодавства щодо відшкодування виплачених пільгових пенсій, внаслідок чого склалася заборгованість у розмірі 26 105,69 грн., а тому позовні вимоги УПФУ в м. Шостка Сумської області підлягають задоволенню.
Інші доводи та заперечення сторін на висновки суду не впливають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Шосткинський завод хімічних реактивів»-залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Сумської області від 15 вересня 2008 року - без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст виготовлений та підписаний 30 квітня 2009 року.
Згідно з оригіналом
Суддя Л.В. Мельнікова