Постанова від 08.07.2009 по справі 2а-3866/08/2

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.07.09Справа №2а-3866/08/2

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755»

до Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації і технічної інвентаризації»

про визнання дій незаконними та спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача - Ротанов І.А., представник, довіреність № 02 від 12.01.09;

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» (далі відповідач) про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови позивачеві у видачі витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно, а саме: санітарно - побутовий комплекс за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим; зобов'язання відповідача видати позивачеві витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» на сукупний валовий актив, а саме: санітарно - побутовий комплекс за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим, , на підставі рішення постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 року у справі № 3/4-2006.

У судовому засіданні, яке відбулось 04.06.2009 року, представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд ухвалити постанову, якою визнати незаконними дії відповідача щодо відмови позивачеві у видачі витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно, а саме: санітарно - побутовий комплекс за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим.

Наданим уточненням позовних вимог позивач фактично відмовився від позову в частині зобов'язання відповідача видати йому витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» на сукупний валовий актив, а саме: санітарно - побутовий комплекс за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим, на підставі рішення постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 року у справі № 3/4-2006.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 04.06.2009 року з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у запереченні на позов.

Ухвалою суду від 04.06.2009 року суд прийняв відмову Відкритого акціонерного товариства «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» від позову до Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» в частині зобов'язання відповідача видати позивачеві витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» на сукупний валовий актив, а саме: санітарно - побутовий комплекс за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим, на підставі рішення постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 року у справі № 3/4-2006 та закрив провадження в цій частині.

У судовому засіданні, яке відбулось 08.07.2009 року, позивач наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутністю до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Позивач наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин та відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи за відсутності його представника, вважає можливим на підставі ст. 128 КАС України розглянути справу за наявними в ній доказами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін,cуд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав визначені в Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Зазначений Закон спрямований , зокрема, на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість.

У ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» вказано, що він регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна (ст. 2 Закону).

Відповідно до ст. 4. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.

Порядок проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно визначений у ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» , який проводиться в шляхом здійснення наступних дії : облік заяви про державну реєстрацію речових прав; прийняття і перевірка документів, поданих для державної реєстрації речових прав; установлення відсутності підстав для відмови в державній реєстрації речових прав; державна реєстрація речових прав або відмова в такій реєстрації прав та внесення даних до Державного реєстру прав; присвоєння кадастрового номера об'єкту нерухомого майна; видача документів, що підтверджують зареєстроване речове право. Державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав.

Згідно зі ст. 25 цього Закону кадастровим номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, позначений цифрами, який присвоюється кожному окремо визначеному об'єкту нерухомого майна, який не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування цього об'єкта. Присвоєння кадастрового номера об'єкту нерухомого майна здійснюється відповідно до закону.. У разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до іншої особи (осіб) або зміни даних технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна (будівлі, споруди тощо) його кадастровий номер залишається без змін.

Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі Положення № 7/5) , яким визначений порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. У п. 1.3. Положення № 7/5 визначено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів особи, що звернулася до БТІ (п.1.4).

У п. 3.8. Положення № 7/5 визначено, що після прийняття рішення реєстратором та внесення запису до Реєстру прав на правовстановлювальних документах робиться відмітка (штамп) про реєстрацію відповідних прав, видається витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа та містить реєстраційний номер нерухомого майна; адресу (місцезнаходження) нерухомого майна; призначення (назву) нерухомого майна; підстави виникнення чи припинення права власності; особливі позначки реєстратора (дані, у разі їх наявності, про самовільно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об'єкти, про накладення арешту, про перебування майна у податковій заставі тощо); відомості про власника (власників); дату видачі витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно; прізвище, ім'я, по батькові реєстратора; підпис реєстратора; підпис начальника БТІ або уповноваженої ним особи.

Господарським судом АРК 10.12.2007 р. по справі № 2-2/16033-2007 А прийнято рішення про задоволення позовних вимог ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755». Суд визнав нечинним наказ № 2645 від 17.07.2007 р. та зобов'язав Кримське республіканське підприємство «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» відновити запис (шляхом внесення) в електронному Реєстрі про право власності за ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» на сукупний валовий актив, а саме: санітарно-побутовий комплекс, що знаходиться за адресою: вул. Мірошкина, 1-в в м. Керч (далі нерухомість) на підставі рішення Постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 р. у справі № 3 / 4 -2006.

Під час розгляду справи № 2-2/16033-2007 А Господарським судом АРК було встановлено, що рішенням Постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 р. був визнаний дійсним договір купівлі-продажу, укладений між позивачем та ВАТ «Керчрибпром», за першим було визнано право власності на нерухомість. Відповідачем 07.11.2006 р. була проведена реєстрація в Єдиному реєстрі права власності на нерухомість за № 587355 та позивачу був виданий витяг про реєстрацію права власності на зазначене майно. Наказом відповідача від 17.07.2007 р. № 2645 було неправомірно скасовано реєстрацію за позивачем права власності на нерухомість.

Севастопольським апеляційним господарським судом 12.03.2008 р. рішення по справі № 2-2/16033-2007 А було залишено без змін.

Господарським судом АРК 10.10.2008 р. по справі № 2-12/1690-2008 було прийнято рішення, відповідно до якого визнаний недійсним договір купівлі-продажу № 5-1113 від 05.06.2006 р., укладений між ВАТ «Керчрибпром» та ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755», скасовано рішення Постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 р. у справі №3/4 -2006. Суд зобов'язав Кримське республіканське підприємство «Керченське міське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» виключити з реєстру прав власності на нерухоме майно запис про реєстрацію за позивачем права власності на нерухомість та скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за останнім.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р. скасоване рішення Господарського суду АРК від 10.10.2008 р. по справі № 2-12/1690-2008 та прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено.

Вищий господарський суд України 14.04.2009 р. по справі № 2-12/1690 -2008 прийняв постанову, згідно з якою постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.12.2008 р. було скасовано, рішення Господарського суду АРК від 10.10.2008 р. залишено в силі.

Суд, вивчивши зазначені вище судові рішення, прийшов до висновку, що в період часу з 12.03.2008 р. по 14.04.2009 р. позивач на підставі рішення Постійно діючого третейського суду при асоціації «Розбудовники Криму» від 10.08.2006 р. у справі № 3 / 4 -2006 був власником нерухомості, його право було зареєстровано в Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за № 587355.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач тричі, а саме 08.02.2008 р., 19.02.208 р. та 19.05.2008 р., звертався до відповідача з заявами про видачу витягу з Реєстру прав власності на нерухомість, але йому було відмовлено з причин відсутності відомостей щодо реєстрації за ним права власності на будь-яки об'єкти.

На думку суду з урахуванням фактів, встановлених під час розгляду справи № 2-2/16033-2007 А, приймаючи до уваги дату набрання чинності рішенням Господарського суду АРК по справі № 2-12/1690 -2008, такі дії відповідача не можна визнати правомірними.

В силу викладеного суд вважає, що, відмовляючи позивачу в наданні витягу, відповідач діяв, за межами повноважень, у спосіб, що непередбачений чинним законодавством України, в наслідок чого підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання його дій протиправними.

Під час судового засідання, яке відбулось 08.07.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.07.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Кримського республіканського підприємства «Керченське міське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» (98319, АР Крим, м. Керч, вул. Генерала Петрова, 37) щодо відмови у виконанні заяв Відкритого акціонерного товариства «Чернівецьке автотранспортне підприємство 17755» (58007, м. Чернівці, вул. М. Тореза, 62) №45 від 08.02.2008 р., № 57 від 19.02.2008 р. та № 101 від 19.05.2008 р. про видачу витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно санітарно - побутовий комплекс, розташований за адресою: вул. Мірошника, 1-в, м. Керч, АР Крим.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.