Постанова від 26.01.2009 по справі 14/251

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15:57

26.01.2009 р. № 14/251

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: Титаренка Максима Івановича, Омельченка Павла Івановича

від відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної податкової адміністрації в місті Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»

ОСОБА_1

ОСОБА_2

третя особа

проСвятошинська районна у місті Києві державна адміністрація

припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 січня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова адміністрація у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С», ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Святошинська районна у місті Києві державна адміністрація про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством, визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію та статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»з моменту його державної реєстрації.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та подав усне уточнення позовних вимог, відповідно до яких просив припинити юридичну особу також з підстав неподання з 14.10.2005 до органів державної податкової служби документів податкової та фінансової звітності, що є порушенням закону та підставою для припинення юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.01.2009 провадження у справі №14/251 в частині позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С», визнання недійсним з моменту реєстрації статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»закрито.

Ухвали про відкриття провадження у справі та призначення її до судового розгляду, а також повістки про виклик направлялись товариству з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»за наявною у матеріалах справи адресою. Зазначена адреса відповідає адресі, за якою товариство зареєстровано, що підтверджується карткою суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи. Проте кореспонденція суду повернулась з відміткою пошти про відсутність відповідача за вказаною адресою.

Відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнали та повідомили, що фактичними власниками/учасниками товариства ніколи не були.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, пояснення відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова адміністрація у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С», ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Святошинська районна у місті Києві державна адміністрація про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством.

Серед підстав для припинення юридичної особи відповідно до статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», позивач зазначив неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону та визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути. У зв'язку з чим позивач просив також визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа 23 лютого 2004 року (ідентифікаційний код 32774961), про що у журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис за №13038. На податковому обліку у державній податковій інспекції у Святошинському районі міста Києва перебуває з 11 березня 2004 року.

Згідно довідки державної податкової інспекції у Святошинськомсу районі міста Києва від 27.10.2008 №11087/8/13-109 товариство з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»останній звіт до державної податкової інспекції надало 14.10.2005 за вересень 2005 року.

Відповідно до статті 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:

1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;

2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);

3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;

4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Право на звернення суб'єктів владних повноважень, і зокрема, органів державної податкової служби України, із позовами про припинення суб'єкта господарювання в зв'язку з неподанням таким суб'єктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством, випливає із положень Закону «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців», а також Закону «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондується із нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця внаслідок неподання податкової звітності.

В свою чергу, державні органи згідно з частиною другою статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.

Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення суб'єктів господарювання не в усіх випадках, визначених статтями 38 та 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в тих, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції. Тому органи державної податкової служби вправі звертатися з вимогою про припинення суб'єктів господарювання лише в разі, якщо підставою позову є неподання таким суб'єктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.

Що стосується припинення юридичної особи з інших підстав, то відповідні позовні вимоги можуть пред'являтися не органами державної податкової служби, а іншими державними органами, уповноваженими здійснювати контроль за відповідними видами господарської діяльності.

Згідно із статтею 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»реалізацію державної політики у сфері підприємництва забезпечує спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації - центральний орган виконавчої влади, який і здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

З огляду на викладене, враховуючи, що позивачем не наведено підстав щодо проведення державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»з порушенням законодавства у сфері оподаткування, позовні вимоги в частині визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути та у зв'язку із цим припинення юридичної особи задоволенню не підлягають.

Крім цього, Державною податковою адміністрацією у місті Києві заявлено позов до засновників товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Суд зазначає, що відповідачем у справі про припинення юридичної особи є юридична особа, а не її учасники (засновники), оскільки учасники в порядку, встановленому законом та установчими документами, входять до складу вищого органу юридичної особи.

За таких обставин позовні вимоги до засновників товариства з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»ОСОБА_1 та ОСОБА_2 також задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про припинення юридичної особи через неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, суд встановив наступне.

Відповідно до частини першої статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

У відповідності до частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Датою вчинення правопорушення, за яке може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації, слід вважати наступний день після спливу річного терміну з моменту неподання відповідних податкових декларацій та іншої фінансової звітності.

Відповідно до частин 1 та 6 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його ліквідації за рішенням суду з підстав скасування державної реєстрації такого суб'єкта господарювання.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Як вбачається з довідки державної податкової інспекції у Святошинськом районі міста Києва від 27.10.2008 №11087/8/13-109 товариство з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»не подає до державної податкової інспекції документів фінансової звітності з жовтня 2005 року. За посиланням представників позивача, заборгованості перед бюджетом не має.

Враховуючи, що відповідачем більше року не подаються органам державної податкової служби документи фінансової звітності, а також право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, суд вважає позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 35, 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Припинити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Сатіс-С»(Код ЕДРПОУ 32774961).

3. В задоволенні інших вимог відмовити.

3. Постанову надіслати державному реєстратору Святошинського району міста Києва для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення та для здійснення заходів з припинення юридичної особи у встановленому законом порядку.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.