Постанова від 25.06.2009 по справі 7/649

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.06.2009 р. 10:15 № 7/649

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до

третя особа Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві Служба безпеки України

про визнання неправомірною бездіяльність та зобов"язання провести перерахунок пенсії

За участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_2-представник за довіреністю;

від відповідача Козинець О.Г. -представник за довіреністю

від третьої особи Цегельник О.І. -представник за довіреністю

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду про визнання неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку йому пенсії з урахуванням збільшення на 50 % розміру посадового окладу та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем порушуючи вимоги ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було неправомірно відмовлено у проведенні відповідного перерахунку пенсії з урахуванням змін посадових окладів.

Відповідач проти задоволення позову заперечує, вважає свої дії обґрунтованими та такими, що відповідають нормам діючого законодавства України, просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Позивач наказом Голови Служби безпеки України від 25.09.2005 року був звільнений в запас з військової служби органів Служби безпеки України з посади оперативного водія 1 класу відділення автомобільного транспорту адміністративно-господарського відділу Управління боротьби з тероризмом та захисту учасників кримінального судочинства ДЗНД СБ України (Управління «А»).

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.05.1992 року № 2262-ХІІ позивачу 26.09.2005 року була призначена пенсія за вислугу років.

Відповідно до Указу Президента України "Про посилення соціального захисту осіб офіцерського складу оперативних та інформаційно-аналітичних підрозділів Служби безпеки України" від 26.12.2003 року № 1514 з 01.03.2007 року особовому складу підрозділів боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів, за умови отримання зазначеними особами надбавки військовослужбовцям підрозділів «А» Служби безпеки України, було підвищено посадові оклади на 50 %.

На виконання зазначеного Указу Головою Служби безпеки України було видано відповідний наказ від 31.12.2003 року № 574, яким визначається порядок та умови виплати підвищених посадових окладів окремим категоріям осіб офіцерського складу Служби безпеки України та внесено зміни, за якими з 01.003.2007 року передбачено встановлення посадових окладів у збільшених розмірах військовослужбовцям підрозділі боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства - лише за умови отримання ними надбавки, передбаченої військовослужбовцям підрозділів «А»Служби безпеки України.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу при розрахунку та встановлені пенсії за вислугу років була врахована надбавка військовослужбовцям підрозділів «А»Служби безпеки України, отже він має право на перерахунок пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу на 50 % з 01.04.2007 року.

Так, 27.06.2007 року позивач звернувся до начальника Фінансово-економічної служби Служби безпеки України про перерахунок розміру призначеної йому пенсії за вислугу років з урахуванням збільшеного на 50 % посадового окладу. На підставі наказу Голови Служби безпеки України від 07.02.2007 року Фінансово-економічною службою Служби безпеки України був зроблений відповідний розрахунок нового грошового забезпечення з урахуванням підвищеного посадового окладу і направлений до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для здійснення перерахунку на виплати позивачу пенсії.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, якою затверджено "Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функції з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", передбачено, що органи Пенсійного фонду України приймають згідно із затвердженими графіками від органів, що здійснюють призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсійні справи, виплатні та інші документи, необхідні для виконання функцій з призначення і виплати пенсій.

11.06.20008 року позивач звернувся до відповідача з проханням надати йому обґрунтовану відповідь щодо терміну здійснення відповідного перерахунку пенсії, оскільки станом на 10.06.2008 року такого перерахунку здійснено не було і жодних дій з цього приводу відповідачем не провадилось.

27.06.2008 року відповідач своїм листом повідомив позивача про те, що у нього немає підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки, на його думку, підвищенні посадові оклади на 50 % включаються у розрахунок пенсії тільки тим військовослужбовцям, які фактично їх отримували на час звільнення.

Зазначене твердження відповідача прямо суперечить викладеним вище нормам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Конституції України та обставинам справи.

Суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено відповідачем лише відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2008 року № 1294 з 01.01.2008 року, будь-яких інших перерахунків пенсії позивача, як на момент звернення його до суду з позовом, так і в процесі розгляду справи, відповідачем здійснено не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності допущеної з його боку бездіяльності.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо не проведення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії неправомірними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати з 01 квітня 2007 року раніше призначену ОСОБА_1 пенсію з урахуванням збільшеного на 50% посадового окладу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 08.07.2009 року.

Суддя Арсірій Р.О.