Постанова від 29.01.2009 по справі 22-а-322/09

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2009р.м. Харків

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.

при секретарі судового засідання Житєньова Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Зарічний районний суд м. Суми від 20.06.2008р. по справі № 2-а-425

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради

про стягнення недоплаченої грошової допомоги,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, в якому просить визнати протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку щорічної разової грошової допомоги та виплати недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік, стягнути з відповідача на користь позивачки недоплачену грошову допомогу за 2007 рік відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішення Конституційного Суду України № 6/рп/2007 від 09.07.2007р., також просить компенсувати втрату частини доходів в зв'язку з порушенням строків виплати.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2008р. по справі № 2-а-425/08 позов задоволено частково, визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо не проведення перерахунку щорічної разової грошової допомоги та виплати недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 за 2007 рік. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 1770,30 грн. недоплаченої разової грошової допомоги за 2007 рік. В іншій частині позову відмовлено.

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він, посилаючись на те, що постанова прийнята при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є ветераном війни - учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, що підтверджується її посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 4).

Задовольняючи позовні вимоги, щодо стягнення щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік, суд першої інстанції виходив з Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч.2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п.п.7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст.ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 09.07.2007р., яким визнано неконституційним ст.29 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", якою у 2007 році встановлені абсолютні розміри виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Таким чином, суд дійшов висновку, що така допомога у 2007 році позивачеві повинна бути виплачена у розмірах, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Колегія суддів погоджується з цим висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів .

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зупинено дію частин п'ятих статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які визначали кратність виплат щорічної допомоги до 5 травня залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ч.5 ст.ст.12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Колегія суддів, вважає бездіяльність відповідача незаконною та неправомірною, оскільки з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положення ст.29 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік”, ця норма Закону втратила чинність, а тому розмір разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік має бути встановлений відповідно до чинних частин п'ятих статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, враховуючи ст.ст. 46, 64 Конституції України, ч.ч.3, 4 ст.8 КАС України та положення ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», яка була чинною на час виникнення між сторонами спірних правовідносин та встановлювала позивачеві право на соціальний захист щодо отримання щорічної допомоги у розмірі кратному до мінімальної пенсії за віком, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку що позивачка має право на отримання допомоги у розмірі визначеному саме Законом України "Про статус ветеранів війни та гарантії Ії соціального захисту".

Відповідно до п.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.

Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», збільшений на 1%.

Станом на 05 травня 2007 року, відповідно до ст..62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» мінімальна пенсія за віком становила 410 гривень (406х1:100=4,06; 406+4,06=410).

Зі змісту ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Отже, питання щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру пенсії, призначеної за іншими законами та при розрахунку щорічної разової допомоги до 5 травня, законодавчо не визначено.

З урахуванням положення ч.7 ст.9 КАС України, колегія суддів, вважає, що у зв'язку з відсутністю закону, який регулює спірні правовідносини, а саме, розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, необхідно застосувати норми закону, який регулює подібні правовідносини, а саме ст..62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».

Проте, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права.

Приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції визначив суму недоплаченої допомоги, яка підлягає стягненню. Колегія суддів вважає, що визначаючи суму, суд першої інстанції перевищив свої повноваження, оскільки допомога до 5 травня не була сплачена позивачці у належному розмірі. Нарахування та виплата соціальних допомог відповідно до положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є виключним повноваженням управління праці та соціального захисту населення. Суд не може перебирати на себе функцію здійснення нарахування та виплати допомоги замість органу, на який покладено такі повноваження.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині стягнення з Управління праці та соцівльного захисту населення Сумської міської ради 1770,30 грн. на користь позивачки, з прийняттям в цій частині нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2008р. по справі № 2-а-425/08 задовольнити частково.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2008р. по справі № 2-а-425/08 скасувати в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 1770,30 грн. недоплаченої разової грошової допомоги за 2007 рік.

Приянти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради донарахувати та здійснити дії по виплаті ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги за 2007 рік відповідно ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.06.2008р. по справі № 2-а-425/08 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяФілатов Ю.М.

Судді Водолажська Н.С. Гуцал М.І.

Повний текст постанови виготовлений 03.02.2009 р.