ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
02 грудня 2014 р. Справа № 909/1487/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: Гриняка Б.П. при секретарі судового засідання Михайлюк А.С., розглянувши матеріали заяви (Вх. № 14959/14 від 20.11.2014), в порядку ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, про зміну порядку виконання рішення у справі:
за позовом: Фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича, пров. Залізничний,м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11503
до відповідача: Яремчанської міської ради, вул. Свободи,266, м.Яремча, Івано-Франківська область,78500
про:стягнення коштів в сумі 35159,66 грн.
Представники:
Від : фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича : Стецюк С.С., (договір про надання правової допомоги № 37 від 11.03.13 ) - адвокат
Від Яремчанської міської ради представники не з'явилися.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 у справі №909/1487/13 позов Фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича до Яремчанської міської ради про стягнення коштів в сумі 35159,66 грн. - задоволено .
На виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 видано наказ №330 від 27.02.14
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.05.14 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 без змін.
Постановою Вищого господарського суду Івано-Франківської області від 11.09.14 постанову від 07.05.14 Львівського апеляційного господарського суду залишено без змін .
В порядку ст.121 ГПК України фізична особа - підприємець Ропот Віктор Миколайович подав заяву (Вх. № 14959/14 від 20.11.2014) про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської обласіт від 17.02.14. Дану заяву обгрунтовує тим, що в результаті проведених державним виконавцем заходів по примусовому виконанню вказаного рішення встановлено, що рахунки, на які можливо звернути стягнення, у боржника відсутні; згідно листа управління Державного казначейської служби у м.Івано-Франківську №02-11/893 від 13.11.2014р. наказ від 27.02.14 господарського суду Івано-франківської області повернено без виконання в зв"язку з тим , що в казначействі відкритих рахунків Яремчанської міської ради немає і така юридична особа не обслуговується . Заявник посилається на лист №15-12/514-5631 від 29.08.2014 головного управління Державного казначейства в Івано-Франківській області про те , що відкритих рахунків Яремчанської міської ради (код 33309833) в ГУДКСУ в Івано-Франківській області немає , однак виконавчий комітет Яремчанської міської ради (код 04054286)має відкриті рахунки Управління Державної казначейської служби України в м. Яремче . З відповіді за № 03-19/736 від 29.08.2014 УДКСУ в м. Яремче вбачається також , що
в Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів розпорядник бюджетних коштів Яремчанська міська рада ( 33309833) відсутній і немає відкритих рахунків в УДКСУ м. Яремче. Виконавчий комітет являється розпорядником коштів місцевого бюджету Яремчанської міської ради та дані кошти обліковуються на рахунках Яремчанського фінансового управлінн ( 20555668). Вважає, що вказані обставини роблять неможливим виконання рішення суду, що набрало законної сили, і просить змінити порядок його виконання, звернувши стягнення на кошти міського бюджету з рахунків розпорядників, на яких вони обліковуються. При цьому виходить з того, що при укладенні договору , визнаного судом недійсним , Яремчанська міська рада здійсювала права суб"єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальної громади , та повернення коштів повинно здійснюватись з місцевого бюджету.
Виходячи з викладеного, вважає, що повернення коштів позивачу має відбуватись з коштів місцевого бюджету, затвердження якого на кожний календарний рік та визначення розпорядників якого здійснює Яремчанська міська рада своїм рішенням. Відповідно до ст.2, п.3 ст.22 Бюджетного кодексу України використання бюджетних коштів здійснюється через головних розпорядників бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, передбаченими місцевими бюджетами. Вказує на те, що розпорядники та одержувачі бюджетних коштів місцевих бюджетів, які перебувають на казначейскому обслуговуванні, здійснюють реєстрацію зобов'язань в органах Державного казначейства відповідно до вимог Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2004р. за №1068/9667. Зазначає, що відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про виконавче провадження" та ст.25 Бюджетного кодексу України, Постановою КМУ №845 від 03.08.2011, затверджений порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного або місцевого бюджетів або бюджетних установ.
Відповідач - Яремчанська міська рада в судове засідання не з"явилась , хоча належним чином повідомлена про час місце розгляду заяви , причин неявки не повідомили.
Заслухавши пояснення представника позивача , дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 у справі №909/1487/13 позов Фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича до Яремчанської міської ради про стягнення коштів в сумі 35159,66 грн. - задоволено .
На виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 видано наказ №330 від 27.02.14
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.05.14 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.14 без змін.
Постановою Вищого господарського суду Івано-Франківської області від 11.09.14 постанову від 07.05.14 Львівського апеляційного господарського суду залишено без змін .
З метою примусового виконання даного рішення державним виконавцем 01.08.14 винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа ) враховуючи Постанову КМУ №845 від 03.08.11 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників ".
Згідно листа управління Державного казначейської служби у м.Івано-Франківську №02-11/893 від 13.11.2014р. наказ від 27.02.14 господарського суду Івано-франківської області повернено без виконання в зв"язку з тим , що в казначействі відкритих рахунків Яремчанської міської ради немає і така юридична особа не обслуговується . Заявник посилається на лист №15-12/514-5631 від 29.08.2014 головного управління Державного казначейства в Івано-Франківській області про те , що відкритих рахунків Яремчанської міської ради (код 33309833) в ГУДКСУ в Івано-Франківській області немає , однак виконавчий комітет Яремчанської міської ради (код 04054286)має відкриті рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України в м. Яремче . З відповіді за № 03-19/736 від 29.08.2014 УДКСУ в м. Яремче вбачається також , що в Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів розпорядник бюджетних коштів Яремчанська міська рада ( 33309833) відсутній і немає відкритих рахунків в УДКСУ м. Яремче. Виконавчий комітет являється розпорядником коштів місцевого бюджету Яремчанської міської ради та дані кошти обліковуються на рахунках Яремчанського фінансового управлінн ( 20555668)
Відповідно до ст.124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно ст.115 ГПК України рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Вказані докази свідчать про те, що Яремчанська міська рада не має відкритих рахунків і не визначала головних розпорядників, які б здійснювали її фінансування, що робить неможливим виконання рішення суду про стягнення коштів з даної юридичної особи.
Як передбачено ст.121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою
господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
При розгляді питання зміни порядку виконання рішення, суд виходить з того, що згідно ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
В ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також
об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (п.3, п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього,затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Оскільки при укладенні договору, визнаного судом недійсним,Яремчанська міська рада здійснювала права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальної громади, то обгрунтованими є твердження позивача про те, що повернення коштів повинно здійснюватись з місцевого бюджету.
Згідно ст.1 Бюджетного кодексу України відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються цим кодексом. Бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду; бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань (ст.2 Бюджетного кодексу України). Одним із принципів бюджетної системи України згідно ст.7 Бюджетного кодексу України є принцип повноти,згідно якого до складу бюджетів підлягають включенню всі надходження до бюджетів та витрати бюджетів, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. Витрати бюджету - це видатки бюджету та кошти на погашення основної суми боргу (п.14 ст.2 Бюджетного кодексу України).
Згідно ст.21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються
розпорядникам бюджетних коштів.
В ст.25 Бюджетного кодексу України визначено, що державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування. В ст.9 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або з бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затверджений постановою КМУ №845 від 03.08.2011
Враховуючи викладене, заява фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2014р. підлягає задоволенню.
Керуючись ст.43, 86, 115, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити заяву фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2014р.
Змінити порядок виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2014р. про стягнення з Яремчанської міської ради (код, 33309833, вул. Свободи, 266, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500) на користь Фізичної особи-підприємця Ропота Віктора Миколайовича (ідентифікаційний номер 2144311094, пров. Залізничний, м. Коростень, Житомирська область, 11503) 35159,66 грн. (тридцять п"ять тисяч сто п"ятдесять дев"ять гривень шістдесять шість копійок) та 1720,50 грн. (тисячу сімсот двацять гривень п"ятдесять копійок) судового збору з бюджету Яремчанської міської ради ,з рахунків розпорядників, на яких вони обліковуються.
Суддя Б.П. Гриняк
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
________________ Михайлюк А. С. 02.12.14