Постанова від 20.09.2011 по справі 9101/27932/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2011 р. справа № 2а-257/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Нагорної Л.М. Уханенка С.А.

при секретарі судового засідання: Алтуховій А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області на постанову Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 10 січня 2011 року у справі № 2а-257/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі, Управління праці та соціального захисту населення у Криничанському районі Дніпропетровської області, Управління праці та соціального захисту населення Криничанської РДА про стягнення заборгованості по виплаті надбавки до пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі, Управління праці та соціального захисту населення у Криничанському районі Дніпропетровської області, Центр по нарахуванню і виплати допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій цільових і грошових допомог Дніпропетровської області , в якому зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію у відповідності до положень ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” . Також просив стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в Криничанському районі Дніпропетровської області заборгованість по виплаті допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальних захист населення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період за 2009 , 2010 роки.

Постановою Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 10 січня 2011 року у справі № 2а-257/11 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача з відмови у перерахунку та виплаті позивачу державної пенсії по інвалідності у відповідності до ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи ” та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” , зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу на підставі ст.50,54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” з 27.06.2010 року .

Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області , не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог в повному обсязі.

Також, не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_1 подає апеляційну скаргу. Вказує, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню , виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2ї категорії . Перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів, приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, оскільки.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Статтею 49 даного Закону визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 цього Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до категорії 2 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

В 2010 році виплата пенсії позивачу здійснювалась згідно положень ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції від 28.12.2007 року (Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України")

Проте, Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 у справі N 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) зміни до ст. 50,54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якими особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 2 категорії, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22 травня 2008 року пенсія у складі державної пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

При визначенні розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та яка набула чинності 23 липня 2011 року.

Так, за викладених обставин ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” з 27 червня 2010 року по 23 липня 2011 року.

Щодо позовних вимог позивача стосовно допомоги на оздоровлення за 2010 роки, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Із змісту ст.1 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону № 796-ХІІ.

Колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 за 2010 рік підлягають задоволенню , оскільки дії відповідача за 2010 рік були неправомірними.

Щорічна допомога на оздоровлення за 2010 рік була виплачена позивачу у розмірі, що встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562.

Оскільки Верховною Радою України дія статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протягом 2010 року не призупинялась, відповідачем безпідставно проводилась виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах менших ніж передбачено ч.4 ст.48 даного Закону.

За вище викладеного, ОСОБА_1 має право на перерахунок та виплату позивачу допомогу на оздоровлення за 2010 рік.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно залишення позовних вимог без розгляду за період з 15 грудня 2009 року по 27 червня 2010 року, відповідно до ст. 99, 100 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Оскільки, позивач звернувся до суду лише 27 грудня 2010 року , його права підлягають поновленню з 27 червня 2010 року.

Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, 205,207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області-задовольнити частково.

Постанову Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 10 січня 2011 року у справі № 2а-257/11 - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області з відмови у перерахунку та виплаті позивачу державної пенсії по інвалідності у відповідності до ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи ” та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити позивачу на підставі ст.50,54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” з 27.06.2010 року по 23 липня 2011 року .

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення в Криничанському районі Дніпропетровської області щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальних захист населення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи»в 2010 році неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в Криничанському районі Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 24 жовтня 2011 року.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: С.А. Уханенко