Постанова від 24.03.2014 по справі 201/2312/14-а

Справа №201/2312/14-а

Провадження №2а/201/82/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2014 року м. Дніпропетровськ

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Брага А.В. розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, а також зобов'язання виплатити недоотриману суму пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2014 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, в обґрунтування якого зазначила, що вона є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому району м.Дніпропетровська з 02 липня 2012 року та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу». Посилається в своєму позові на те, що 24 січня 2014 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 15 січня 2014 року № 2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у складі заробітної плати при обчисленні розміру пенсії. Проте їй 03 лютого 2014 року відповідачем було відмовлено в здійсненні такого перерахунку. На підставі викладеного просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні їй перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 15 січня 2014 року № 2 та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату 15 січня 2014 року № 2 з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації.

20 лютого 2014 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження у даній справі.

24 березня 2014 року представник відповідача подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, оскільки вимоги чинного законодавства при виплаті пенсії позивачу дотримуються та виплата проводиться в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська з 02 липня 2012 року та отримує пенсію за віком.

24 січня 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 15 січня 2014 року № 2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у складі заробітної плати при обчисленні розміру пенсії.

03 лютого 2014 року Управлінням Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська було прийнято рішення про відмову позивачу мотивуючи це тим, що нормами діючого законодавства не передбачено включення в заробітну плату для обчислення пенсії допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди та сум індексації заробітної плати.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус посадових осіб, які працюють в органах місцевого самоврядування, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій посадовим особам органів місцевого самоврядування встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у порядку визначеному Законом України «Про державну службу».

Дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування згідно п.2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» умови праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органами місцевого самоврядування виходячи з умов праці, встановлених для державних службовців.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про державну службу» за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків видається винагорода в розмірі та порядку, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212. Постановою установлено, що витрати, пов'язані з видачею зазначеної грошової винагороди здійснюються у межах коштів, передбачених на утримання відповідних органів державної влади, тобто в межах фонду заробітної плати.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» та ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щорічна відпустка надається одночасно з виплатою допомоги на оздоровлення. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що керівникам надано право в межах встановленого фонду оплати праці надавати працівникам допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. А відповідно до ст. 2 цього Закону до структури заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати (щомісячна індексація заробітної плати). Згідно підпункту 2.3.3 пункту 2.3 статті 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 допомогу, що має систематичний характер, надану всім або більшості працівників, а також індексацію заробітної плати віднесено до компенсаційних виплат.

Таким чином, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода, а також суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця.

Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та винагороди є фонд заробітної плати, а з вказаних виплат справляються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вказані виплати є складовою заробітної плати з якої призначається та перераховується пенсія державним службовцям.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст. 37 Закону України «Про державну службу»).

Стаття 37 Закону України «Про державну службу» не передбачає відповідність заробітної плати для обчислення пенсії конкретно тільки статті 33 вищезазначеного Закону, а прописано як загальна сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яку отримує державний службовець.

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи наведе та оскільки винагорода, суми допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця та на них були фактично нараховані та сплачені страхові внески, вони повинні враховуватись в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема і пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача порушують права позивача на пенсійне забезпечення, а рішення є незаконним та таким, що суперечить вимогам діючого законодавства.

Оцінюючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача проводити такі виплати в майбутньому на весь час дії ЗУ «Про державну службу», суд приходить до висновку про їх безпідставність, оскільки на час розгляду справи неможливо встановити наявність чи відсутність порушення прав позивача з боку відповідача, а також неможливо встановити норми права, які будуть діяти в майбутньому часі, тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 11, 17 - 19, 69 - 71, 94, 122, 158, 159, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 15 січня 2014 року № 2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 24 січня 2014 року на підставі довідки про заробітну плату від 15 січня 2014 року № 2 з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації.

Постанова підлягає негайному виконанню і набирає законної сили після спливу строку на її оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: А.В. Брага