Рішення від 24.11.2014 по справі 908/3816/14

номер провадження справи 5/85/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2014 Справа № 908/3816/14

За позовом: Міського комунального підприємства «ОСНОВАНІЄ» (69095, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Українська, 29 - а)

до відповідача: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Концерну «Міські теплові мережі» (69091, Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137)

про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.08.2014 № 34-рш у справі №02/17-14

Суддя Проскуряков К.В.

Представники сторін:

Від позивача: Капуста А.В., довіреність № 223 від 22.01.2014

Від відповідача: Швець Л.А., довіреність № 68 від 05.11.2014

Голубова І.О., довіреність № 65 від 02.09.2014

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача : Ведмедь А.Є., довіреність № 1/27 від 31.12.2013

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Розглядається позовна заява Міського комунального підприємства «ОСНОВАНІЄ» до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, за участю третьої особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Концерн «Міські теплові мережі» про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.08.2014 № 34-рш у справі № 02/17-14.

Ухвалою суду від 03.10.2014 справу № 908/3816/14 прийнято до свого провадження, справі присвоєно номер провадження 5/85/14, судове засідання призначено на 05.11.2014. Ухвалою суду від 05.11.2014 № 908/3816/14 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Концерн «Міські теплові мережі», розгляд справи відкладено на 24.11.2014. У судовому засіданні 24.11.2014 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

За клопотанням сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, суду надано наступні пояснення: рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.08.2014 № 34-рш у справі № 02/17-14 визнано, що Міське комунальне підприємство «ОСНОВАНІЄ» за результатами діяльності протягом 2013 - січня - липня 2014 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в територіальних межах міста Запоріжжя та Запорізького району, визнано бездіяльність МКП «ОСНОВАНІЄ», яка полягала у неподанні на повірку лічильника теплової енергії, встановленого в будинку за адресою: вул. Весняна, 1, с. Сонячне, Запорізький район, що призвело до порушення прав споживачів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, шляхом бездіяльності суб'єкта господарювання, що призвела до ущемлення інтересів споживачів, яка була б неможливою за умов існування значної конкуренції на ринку. Накладено штраф на МКП «ОСНОВАНІЄ» у розмірі 50 000,00 грн. Позивач вважає, що рішення підлягає визнанню недійсним у зв'язку з наступним: п. 2 рішення Запорізької міської ради «Про затвердження передавальних актів та визнання розміру статутного капіталу МКП «ОСНОВАНІЄ» від 25.07.2012 № 6 МКП «ОСНОВАНІЄ» визнано виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій. Утримання житлового фонду передбачає виконання робіт, передбачених наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 № 150 «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд». З 01.09.2008 в м. Запоріжжі діють тарифи, затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому фонду комунальної власності м. Запоріжжя» від 28.08.2008 № 375. Додатком № 1 до зазначеного рішення визначено перелік послуг, вартість яких включено до затвердженого тарифу. Однак, послуга з повірки будинкових та квартирних лічильників тепла і води у обов'язковому переліку не зазначена. Таким чином, державна повірка теплових лічильників на житлових домах не належить до робіт, вартість яких включено до тарифу, і виконується згідно приписів Концерну «МТМ» в міжопалювальний період. Саме Концерн «МТМ», як виконавець послуг з централізованого опалення та гарячої води, зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у т.ч. демонтаж, транспортування і монтаж. Відповідно до припису Концерну «МТМ» позивач повинен був провести повірку засобу теплової енергії до 30.09.2013. 02.09.2013 лічильник було розпломбовано, 25.09.2013 знято на повірку, 15.11.2013 прийнято до експлуатації після повірки. Порушення строку повірки пов'язане з великим обсягом роботи спеціалізованого підприємства, яке проводило повірку. Також, було виявлено поломку лічильника під час демонтажу. Крім того, бездіяльність - це певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов'язків і згідно із законодавством України. МКП «ОСНОВАНІЄ» виконало усі вимогу припису Концерну «МТМ», а несвоєчасне проведення повірки було здійснено не з вини позивача. Позивач вважає, що в його діях відсутня бездіяльність. Просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, суду надано письмовий відзив: у діях позивача було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді бездіяльності МКП «ОСНОВАНІЄ», яка полягала у неподанні на повірку лічильника теплової енергії, встановленого в будинку за адресою: вул. Весняна, 1, с. Сонячне, Запорізький район. В ході розгляду справи №02/17-14 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції було дійсно встановлено, що позивач порушив вимоги та періоди повірки лічильника теплової енергії, що підтверджується обставинами викладеними у рішення ЗОТВ АМК України № 34-рш від 13.08.2014. Рішення відповідача прийнято відповідно до вимог чинного законодавства. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Концерн «Міські теплові мережі» надала суду наступні пояснення по суті спору: відповідно до Правил утримання житлових будинків та при будинкових територій від 17.05.2005 № 76 на МКП «ОСНОВАНІЄ» як виконавця послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій покладений обов'язок проведення технічного обслуговування жилих будинків, технічного обслуговування і ремонту інженерного обладнання. Складовим робіт з технічного обслуговування будинків є, зокрема, встановлення засобів обліку, відповідно до документів заводу-виготовлювача за проектами, виконаними спеціалізованою організацією, повірка засобів обліку, відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Житловий будинок № 1 по вул. Весняній обладнано приладом обліку теплової енергії типу «Суперком - 431», міжповірковий інтервал якого складає 2 роки. Попередня повірка приладу буда виконана у І кварталі 2011, тобто строк наступної повірки - І квартал 2013. Концерн «МТМ» направив МКП «ОСНОВАНІЄ» припис №4582/09 від 08.07.2013, відповідно до якого необхідно було провести повірку теплового лічильника до 30.09.2014. Крім того, саме на МКП «ОСНОВАНІЄ» покладено обов'язок своєчасного, з дотриманням міжповіркових інтервалів, подання на повірку приладу обліку теплової енергії. Однак, лічильник теплової енергії було розпломбовано лише 02.09.2013, знято на повірку 29.09.2013, а 15.11.2013 встановлено та прийнято на комерційний облік після повірки. В зв'язку з тим, що протягом жовтня та першої половини листопада 2013 в житловому будинку був відсутній засіб обліку теплової енергії, Концерн «МТМ», керуючись п. 21 Правил утримання виставляв мешканцям будинку плату за жовтень та листопад 2013 за тарифом 6,516 грн./кв.м, відповідно до рішення Виконавчого комітету ЗМР від 14.12.2012 №465 «Про встановлення тарифів Концерну «МТМ» м. Запоріжжя».

Розглянувши та дослідивши документи, які наявні в матеріалах справи, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.08.2014 № 34-рш у справі № 02/17-14 визнано, що Міське комунальне підприємство «ОСНОВАНІЄ» за результатами діяльності протягом 2013 - січня - липня 2014 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в територіальних межах міста Запоріжжя та Запорізького району, де знаходиться переданий йому на баланс та обслуговування житловий фонд, як таке, що не має жодного конкурента.

Визнано бездіяльність МКП «ОСНОВАНІЄ», яка полягала у неподанні на повірку лічильника теплової енергії, встановленого в будинку за адресою: вул. Весняна, 1, с. Сонячне, Запорізький район, що призвело до порушення прав споживачів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, шляхом бездіяльності суб'єкта господарювання, що призвела до ущемлення інтересів споживачів, яка була б неможливою за умов існування значної конкуренції на ринку.

Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, зазначене у п. 2 цього рішення, накладено штраф на МКП «ОСНОВАНІЄ» у розмірі 50 000, 00 грн.

Листом від 14.08.2014 № 02-18/01-2151 відповідач направив МКП «ОСНОВАНІЄ» копію рішення від 13.08.2014 № 34-рш, яка була отримана позивачем 20.08.2014 (І т. а.с. 91).

Як вбачається з рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.08.2014 № 34-рш у справі № 02/17-14 за результатами розслідування фактів, викладених у зверненні депутата Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області (від 04.02.2014 № 10/01, І т. а.с. 41) щодо несвоєчасної повірки підприємством лічильника теплової енергії, встановленого на будинку, що призвело до стягнення з мешканців будинку, розташованого за адресою: вул. Весняна, 1, с. Сонячне, Запорізького району (далі - будинок), завищеної плати за послуги з централізованого опалення в діях МКП «ОСНОВАНІЄ» було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням АМК України від 05.03.2002 № 49-р, зареєстрованим Міністерством юстиції України 01.04.2002 за № 317/6605, територіальним відділенням досліджено ринок послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в межах будинків, закріплених за підприємством на праві господарського відання.

Порядок надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; забезпечення нормального функціонування жилих будинків та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням; проведення єдиної технічної політики в житловій сфері, що забезпечує виконання вимог чинних нормативів з утримання, поточного і капітального ремонту та реконструкції жилих будинків та прибудинкових територій, визначається Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за № 927/11207 (далі - Правила утримання).

Правилами утримання передбачено, зокрема, проведення технічного обслуговування жилих будинків, технічного обслуговування і ремонту інженерного обладнання.

Складовими робіт з технічного обслуговування жилих будинків є, зокрема, встановлення засобів обліку, відповідно до документів заводу-виготовлювача за проектами, виконаними спеціалізованою організацією (п. 2.3.3. Правил утримання), повірка засобів обліку, відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (п. 2.3.4. Правил утримання).

Складовими робіт з технічного обслуговування і ремонту інженерного обладнання є, зокрема, повірка засобів обліку та регулювання споживання теплової енергії та забезпечення їх збереження (п. 5.1.7. Правил утримання).

Згідно з Типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою КМУ від 20.05.2009 № 529, виконавець надає послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Рішенням виконкому Запорізької міської ради від 28.08.2008 № 375 затверджено перелік послуг, обов'язкових для збереження та підтримки будівель у належному стані та виконання санітарних норм, вартість яких включена до затвердженого тарифу. До складу цього переліку включено, зокрема роботи з технічного обслуговування внутрішньо будинкових мереж систем теплопостачання, поточного ремонту інженерних систем і технічних пристроїв будинків.

Витрати з повірки будинкових лічильників теплової енергії, що знаходяться на балансі МКП «ОСНОВАНІЄ», є складовими вартості послуги за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (поточний ремонт інженерних систем і технічних пристроїв будинків). Тобто, мешканці житлових будинків, оплачують послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій МКП «ОСНОВАНІЄ», оплачують в тому числі і послуги цього підприємства, пов'язані з повіркою будинкових лічильників теплової енергії.

Таким чином, повірка будинкових засобів обліку теплової енергії, що знаходяться на балансі МКП «ОСНОВАНІЄ», є складовою послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Оскільки витрати на періодичну повірку будинкових лічильників теплової енергії, що перебувають на балансі МКП «ОСНОВАНІЄ», є складовими вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (поточний ремонт внутрішньодомових систем і технічних пристроїв будинків), виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначено МКП «ОСНОВАНІЄ», то саме МКП «ОСНОВАНІЄ» зобов'язане своєчасно подавати на повірку будинкові лічильники теплової енергії.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 576/1 будинок, який належав Інституту масляничних культур, було передано на баланс КП «ВРЕЖО № 9». На момент передачі, в житловому будинку було встановлено засіб обліку теплової енергії типу «Суперком - 01» (зав. № 01160560), який відповідно до акту від 28.01.2009 було передано на баланс КП «ВРЕЖО № 9».

30.01.2009 між КП «ВРЕЖО № 9» та Концерном «МТМ» було укладено договір про взаємне співробітництво № 100705/С.

Рішенням Запорізької міської ради від 25.07.2012 № 6 припинено діяльність КП «ВРЕЖО № 9» правонаступником цього підприємства визначено МКП «ОСНОВАНІЄ» (І. т. а.с. 15, 47).

Відповідно до паспорту на лічильник теплової енергії типу «Суперком» та Держреєстру України міжповірковий період для приладів обліку теплової енергії вказаного типу становить 1 раз на 2 роки.

У лютому 2011 була проведена попередня державна повірка засобу обліку теплової енергії типу «Суперком - 01». Тобто, МКП «ОСНОВАНІЄ» повинно було здійснити наступну повірку у першому кварталі 2013.

У зазначений термін МКП «ОСНОВАНІЄ» повірку засобу обліку теплової енергії, встановленого в будинку, не здійснило.

В зв'язку з не проведенням МКП «ОСНОВАНІЄ» планової повірки вказаного лічильника, Концерн «МТМ» листом від 08.07.2013 № 4582/09 повідомив МКП «ОСНОВАНІЄ» про необхідність проведення до 30.09.2013 повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на тепловому вузлі будинку, та попередив, що у разі відсутності держповірки прилад буде знято з комерційного обліку з 01.10.2013, а розрахунок за спожиту теплову енергію буде виконуватись згідно Правил (І т. а.с. 18, 72, 85, ІІ т. а.с. 22).

За інформацією МКП «ОСНОВАНІЄ», лічильник теплової енергії, встановлений на будинку, було розпломбовано 02.09.2013, знято на повірку 29.09.2013, а після проведення повірки встановлено та прийнято на комерційний облік Концерном «МТМ» - 15.11.2013.

В матеріалах справи міститься Акт від 02.09.2013, відповідно до якого теплолічильник у повному комплекті знято на держповірку (І т.а.с. 16, ІІ т. а.с. 23).

Відповідно до листа ТОВ «Теплотехнік і К» від 25.02.2014 № 25/02-14, 29.09.2013 лічильник було демонтовано для проведення робіт по держповірці. В процесі діагностування теплового лічильника було виявлено збій програмного забезпечення в обчислювальному блоці, для перепрограмування тепловий лічильник було направлено до м. Києва на підприємство ТОВ «Антап Україна» (І т.а.с. 19, 84).

Перевищення міжповіркового періоду - 7, 5 місяців.

На вимогу територіального відділення (лист від 26.05.2014 № 02-18/03-1367, І т. а.с. с.80 на оборотному боці) вказати причини, з яких не було проведено чергової повірки лічильника теплової енергії у І кварталі 2013 та впродовж червня - серпня 2014. МКП «ОСНОВАНІЄ» зазначило наступне (лист від 24.06.2014 № 8998/05, від 01.07.2014 №9254/05, І т. а.с. 80, 85 на оборотному боці):

- повірка будинкових теплових лічильників проводиться за приписами Концерну «МТМ» в між опалювальний період; згідно з приписом Концерну «МТМ» від 08.07.2013 № 4582/09, державну повірку лічильника необхідно виконати до 30.09.2014;

- демонтаж та повірка теплових лічильників виконується спеціалізованою організацією, лічильник було демонтовано та здано на повірку 29.09.2014 та після виконання необхідних робіт встановлено на місце та прийнято в експлуатацію 15.11.2014.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 04.10.2013 №433 опалювальний сезон 2013 - 2014 у м. Запоріжжі почався з 05.10.2013 (І т. а.с. 53).

В зв'язку з тим, що протягом жовтня та першої половини листопада 2013 в будинку був відсутній засіб обліку теплової енергії, керуючись п. 21. Правил Концерном «МТМ» була встановлена мешканцям будинку плата за послуги за жовтень (27 днів) та листопад (14 днів) 2013, виходячи з тарифу у розмірі 6,516 грн./м кв. на місяць (тариф на послугу з централізованого опалення за відсутності приладу обліку), затвердженого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про встановлення тарифів Концерну «Міські теплові мережі» м. Запоріжжя на послугу з централізованого опалення і підігріву питної води для населення» від 14.12.2012 №465.

Відповідно до рахунків, виставлених Концерном «МТМ» мешканцям будинку, за 27 календарних днів жовтня 2013 розрахункова вартість послуги з централізованого опалення склала 5,6753 грн./кв.м., а за 14 календарних днів листопада - 3,0408 грн./кв.м.

Після прийняття лічильника теплової енергії на комерційний облік за період з 15 по 30 листопада 2013 розрахункова вартість за фактично отриману послугу з централізованого теплопостачання за 1 кв.м опалювальної площі склала 1,8539 грн./кв.м, що в 1,5 та 3 рази менше, що була виставлена Концерном «МТМ».

Таким чином, враховуючи дані спостережень Запорізького обласного центру з гідрометеорології щодо середньодобової температури зовнішнього повітря, яка була: у жовтні 2013 - 13,4 градусів Цельсія, у першій половині листопада 2013 - 8,9 градусів Цельсія, у другій половині листопада 2013 - 4,4 градусів Цельсія, мешканці будинку у більш холодний період сплатили за послугу з централізованого теплопостачання менше коштів, ніж у більш теплий період (І т. а.с. 64).

Відповідно до листа Концерну «МТМ» від 20.05.2014 № 2750/1/09 випадки несвоєчасного подання на повірку будинкових засобів обліку теплової енергії, що перебувають на балансі МКП «ОСНОВАНІЄ» є непоодинокими (І т. а.с. 79).

20.11.2013 Концерном «МТМ» складено Акт перевірки стану готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації в опалювальний період 2013-2014, будинок № 1 по вул. Весняна, в якому зазначено, що лічильник після держповірки лічильник приймається на комерційний облік 15.11.2013 (І т. а.с. 94, ІІ т. а.с. 24).

Оцінивши представлені докази в їх сукупності вважаю, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав:

Рішенням Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 34-рш від 13.08.2013 встановлено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон) порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є: зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

Частиною 1 ст. 13 Закону передбачено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Відповідно до п.п. 12, 15, 15.1., 15.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 15 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» Вирішуючи питання про наявність або відсутність у діях (бездіяльності) суб'єкта господарювання ознак зловживання монопольним (домінуючим) становищем, господарському суду необхідно з'ясовувати, яким саме чином такі дії (бездіяльність) призвели чи могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів і в чому конкретно полягають чи могли полягати відповідні негативні наслідки.

У вирішенні спірних питань, пов'язаних з визначенням органами Антимонопольного комітету України монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на певних ринках товарів, господарським судам слід мати на увазі таке.

Установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання включає застосування як структурних, так і поведінкових показників, що характеризують стан конкуренції на ринку. При цьому застосування структурних показників зумовлюється встановленням об'єкта аналізу, визначенням товарних, територіальних (географічних), часових меж ринку на підставі інформації, яка може бути використана для визначення монопольного (домінуючого) становища.

Норми чинного законодавства України не містять якогось вичерпного переліку можливих ринків товарів. Тому, зокрема, не можуть братись до уваги посилання сторін спору на те, що той чи інший ринок товарів, вивчення якого проводиться органом Антимонопольного комітету України, не передбачений законом.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням № 34-рш від 13.08.2013 встановлено бездіяльність МКП «ОСНОВАНІЄ», яка полягала у неподанні на повірку лічильника теплової енергії, встановленого в будинку за адресою: вул. Весняна, 1, с. Сонячне, Запорізький район, що призвело до порушення прав споживачів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, шляхом бездіяльності суб'єкта господарювання, що призвела до ущемлення інтересів споживачів, яка була б неможливою за умов існування значної конкуренції на ринку.

Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, зазначене у п. 2 цього рішення, накладено штраф на МКП «ОСНОВАНІЄ» у розмірі 50 000, 00 грн.

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення, до яких, зокрема, належать і послуга з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та при будинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

Послуга з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчими властивостями замінників не має. В зв'язку з цим, товарними межами ринку визначено послугу з утримання будинків і споруд та при будинкових територій.

Територіальними (географічними) межами ринку послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій для МКП «ОСНОВАНІЄ» є територія м. Запоріжжя та Запорізького району в межах зони обслуговування будинків і при будинкових територій, закріплених саме за МКП «ОСНОВАНІЄ».

Часовими межами ринку послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій визначено 2013 - січень - липень 2014, як проміжок часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринок із сталою структурою.

Відповідно до п. 15 Правил утримання, засоби обліку теплової енергії, встановлені на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує послугу згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов'язаний, зокрема утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування те ремонт внутрішньо будинкових мереж, у терміни, встановлені договором та/або законодавством.

Концерн «МТМ» листом від 08.07.2013 № 4582/09 повідомив МКП «ОСНОВАНІЄ» про необхідність проведення до 30.09.2013 повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на тепловому вузлі будинку, та попередив, що у разі відсутності держповірки прилад буде знято з комерційного обліку з 01.10.2013, а розрахунок за спожиту теплову енергію буде виконуватись згідно Правил (І т. а.с. 18, 72, 85, ІІ т. а.с. 22).

Однак, лічильник теплової енергії, встановлений на будинку, було розпломбовано лише 02.09.2013, знято на повірку 29.09.2013, а після проведення повірки встановлено та прийнято на комерційний облік Концерном «МТМ» - 15.11.2013 у зв'язку з чим за жовтень та першу половину листопада 2013 мешканці будинку були вимушені плати згідно з п. 15 Правил утримання.

Несвоєчасне подання засобу обліку теплової енергії на повірку з боку МКП «ОСНОВАНІЄ» стало причиною того, що до початку опалювального сезону 2013 - 2014 лічильник не пройшов чергову повірку та не був взятий на комерційний облік, що призвело до підвищеної оплати мешканцями будинку (споживачі) вартості теплової енергії та тим самим порушило майнові права споживачів.

Документів, які б свідчили, що МКП «ОСНОВАНІЄ» завчасно до початку опалювального сезону звернулось до Концерну «МТМ» та ТОВ «Теплотехнік і К», суду не надано.

Крім того, Концерн «МТМ» пояснив, що саме на МКП «ОСНОВАНІЄ» покладено обов'язок своєчасного, з дотриманням міжповіркових інтервалів, подання на повірку приладу обліку теплової енергії, тому надання МКП «ОСНОВАНІЄ» припису від 08.07.2014 є лише нагадуванням про те, що вже пропущено міжповіркові строки, які для лічильника зазначеної марки становлять 1 раз на 2 роки (попередня повірка була здійснена у І кварталі 2011).

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Позивачем суду не надано належних доказів того, що під час прийняття рішення ЗОТВ АМК України від 13.08.2013 № 34-рш були неповно з'ясовані та недоведені обставини справи № 02/17-14, порушені норми матеріального чи процесуального права, або висновки по справі не відповідають обставинам справи.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позивач як такий, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з обслуговування житлових будинків і споруд та прибудинкових територій припустився бездіяльності, яка призвела до порушення майнових прав споживачів у вигляді підвищеної плати за теплову енергію.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Суддя К.В. Проскуряков

Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 01.12.2014