Справа № 308/14605/14-а
Провадження № 2-а/308/948/14
про повернення позовної заяви
20 листопада 2014 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Сарай А.І., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1, в інтересах якого на підставі довіреності звернувся ОСОБА_2 до БТІ м. Ужгорода в особі КП «АПБ м. Ужгород» про визнання протиправними та вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до БТІ м. Ужгорода в особі КП «АПБ м. Ужгород» про визнання протиправними та вчинення певних дій.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ст. 3 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Згідно з ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 7 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем по справі є БТІ м. Ужгорода в особі КП «АПБ м. Ужгород».
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 5 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» від 4 липня 2012 року № 5037-VI, згідно з яким функції державного реєстратора прав на нерухоме майно виконують нотаріуси та реєстраційна служба Мін'юсту.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1952-IV систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Органи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби, до обов'язків яких відноситься реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону № 1952-IV та бюро технічної інвентаризації, що виконували вказані функції до 01.01.2013 р., є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні (управлінські) функції.
Зважаючи на те, що предметом адміністративного позову є оскарження дій суб'єкта владних повноважень, приходжу до висновку, що відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України дана справа предметно підсудна окружному адміністративному суду.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачений судовий збір в сумі 244 грн. підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1, в інтересах якого на підставі довіреності звернувся ОСОБА_2 до БТІ м. Ужгорода в особі КП «АПБ м. Ужгород» про визнання протиправними та вчинення певних дій - повернути позивачеві та роз'яснити право на звернення з даним позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір в сумі 244 грн., сплачений відповідно до квитанції ПАТ «Акцент-Банк» № 4678.191.1 від 10 листопада 2014 року.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя Сарай А.І.