Постанова від 25.11.2014 по справі 610/3171/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2014 р. Справа № 610/3171/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 09.10.2014р. по справі № 610/3171/14-а

за позовом ОСОБА_2

до Виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області

про визнання протиправною відмову виконати певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_2, звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області, в якому просив суд: визнати протиправною відмову відповідача від 25 червня 2014року № 02-12/1423 в наданні дозволу на відключення його квартири від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення.

Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 09.10.2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 - задоволено.

Визнано протиправними дії виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області в наданні ОСОБА_2 дозволу на відключення належної йому на праві приватної власності квартири АДРЕСА_1 у місті Балаклія Харківської області.

Зобов'язати виконавчий комітет Балаклійської міської ради Харківської області надати дозвіл на влаштування системи індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1 у місті Балаклія Харківської області яка належить на праві приватної власності ОСОБА_2.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідача просить постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 09.10.2014 року скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, п. п. 1.2, 1.3, п. 2.1 п. 2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що квартира АДРЕСА_1 Харківської області належить ОСОБА_2 на праві приватної власності на підставі договору дарування від 24 вересня 2003 року ( а.с.8-9 ).

На звернення позивача щодо надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП та влаштування індивідуальної системи опалення та гарячого водопостачання в квартирі, Виконавчим комітетом Балаклійської міської ради Харківської області листом від 20.06.2014 року за вих. № 02-12/1423 надано відповідь, в якій відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на відключення належної йому на праві приватної власності квартири від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Не погодивши сь з діями відповідача щодо відмови у наданні дозволу на відключення квартири від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством не заборонено відключення квартир у багатоквартирних будинках від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання за наявності технічної можливості, а посилання відповідача на Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, є протиправним, оскільки підзаконний акт не може суперечити Закону.

Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг, в тому числі і спірні, регулюються Житловим Кодексом Української РСР,Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про теплопостачання" та іншими нормативними актами.

Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом та у відповідності з пунктом 24 Закону України "Про теплопостачання", за яким споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Таким чином, вказані законодавчі акти декларують право споживача відмовитися від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Можливість споживача відмовитись від користування послугою, а саме: процедура відключення, - регламентується підзаконними актами, а саме: Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 (далі -Порядок), та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі -Правила).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (пункт 26 Правил).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (далі -Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1. Порядку).

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання (пункт 2.2. Порядку).

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (підпункт 2.2.1. Порядку).

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (підпункт 2.2.3. Порядку).

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку, що рішення комісії про відмову у відключенні від системи центрального опалення повинно бути обґрунтовано наявністю хоча б однієї з вищенаведених підстав: відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, або технічною неможливістю такого відключення.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

В даному випадку відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на відсутність рішення власників решти квартир про відключення всього будинку від системи централізованого опалення, а також на неможливість відключення окремих приміщень у будинку в силу прямих вказівок законодавства.

Під час розгляду справи встановлено, що відповідне рішення позивачем всупереч вимогам Порядку разом із заявою про відключення відповідачу не подавалось.

При цьому, колегія суддів зауважує, що згідно з наведеними положеннями у відповідача відсутній обов'язок з витребування у заявника документів, яких не вистачає для прийняття позитивного рішення, натомість, наявне право відмовити у задоволенні заяви у разі їх неподання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів приходить до висновку, що відмова відповідача у відключенні квартири позивача від мереж централізованого теплопостачання прийнята з урахуванням положень діючого законодавства.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова Балаклійського районного суду Харківської області від 0.10.2014 року по справі № 610/3171/14-а не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки прийнята судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області задовольнити.

Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 09.10.2014р. по справі № 610/3171/14-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області про визнання протиправною відмову виконати певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С.

Повний текст постанови виготовлений 01.12.2014 р.