10 жовтня 2014 рокусправа № 318/2344/14-а (2-а/318/100/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області
на постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 20 серпня 2014 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач ОСОБА_1 звернулась 08 серпня 2014 року до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області. Просила визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення в розрахунок заробітку для призначення пенсії позивачці усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій за результатами окремої роботи та одноразової винагороди; зобов'язати відповідача включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 матеріальні допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії за результатами окремої роботи та одноразової винагороди; та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення - 26.03.2014 року виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових, зазначених у довідці від 11.04. 2014 року №712.
Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 20 серпня 2014 року позовні вимоги - задоволено. Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що з зазначених спірних внесків матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації - відраховувалися суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони повинні бути враховані при нарахуванні пенсії.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Апелянт зазначає, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексація носять разовий характер та не є складовою заробітної плати, а сам факт утримання із даних виплат збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії. Підстав для перерахунку пенсії позивачу на даний час не має, пенсія виплачується відповідно до чинного законодавства; просив розглянути апеляційну скаргу без участі уповноваженого представника.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Кам'янсько- Дніпровському районі Запорізької області, з 26.03.2014 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак при розрахунку пенсії не були враховані виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - загальна сума 21498.26 грн.: - премії - загальна сума 29092.47 грн.; - премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - загальна сума 6417 грн.: - інші виплати (матеріальні допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії за результатами окремої роботи та одноразової винагороди) на загальну суму 29442.71грн .(а.с. 12). В липні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області із проханням про перерахунок її пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 25.03.2014 № 553 та від 11.04. 2014 № 712 (уточнена згідно листа центру зайнятості № 715 від 11.04.2014) за формою, визначеною постановою правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» за останні 24 календарних місяці роботи, виданої Кам'янсько-Дніпровським районним центром зайнятості.
Листом від 18 липня 2014 року № 12/А-2 відповідач у здійсненні такого перерахунку відмовив з посиланням на те, що пенсія призначена ОСОБА_1 вірно, розрахована у відповідності до норм діючого законодавства, враховувати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та інше, які внесені до довідок про складову заробітної плати згідно з положенням Закону України «Про державну службу» не має законних підстав (а.с. 15-16).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивачу суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, премій за результатами окремої роботи та одноразової винагороди з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують зроблений судом першої інстанції висновок.
При вирішенні спору суд першої інстанції правильно застосував правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, щодо вирішення аналогічних спорів, що є обов'язковою для застосування в судовій практиці.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанова суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 197,п. 1 ч. 1 ст. 199, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанова Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 20 серпня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна