Постанова від 27.11.2014 по справі 813/6575/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2014 року № 813/6575/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Потабенко В.А.

з участю секретаря судових засідань Петрика Р.І.,

представників:

від позивача - Завалишина Ю.О., згідно довіреності,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця», позивач) звернулося до суду з позовом до Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - Свалявська ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.07.2014 року за № 0010611700 в частині донарахування 57858,53 грн. податку на доходи фізичних осіб та 37610,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій, № 0010631700 в частині донарахування 113249,59 грн. податку та 73651,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій, від 22.09.2014 року 0012211700/2290/1700/05391324, № 0012221700, № 0024031700 та № 0024041700, прийнятих на підставі акта перевірки № 1817/0-01/22-00/05391324 від 04.07.2014 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» (далі - ВП «Ужгородська дистанція електропостачання») у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та, відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України, сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгород, що підтверджується самим актом перевірки. На думку позивача, контролюючий орган помилково прирівнює окремі дільниці (тягові підстанції, ремонтно - ревізійні дільниці, райони контактних мереж, енергодиспетчерські, райони електропостачання, ремонтно - механічні майстерні тощо), які входять до складу відокремлених підрозділів, до самих відокремлених підрозділів. Звідси, висновок Свалявської ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області про необхідність сплати податку з доходів фізичних осіб до бюджету окремими дільницями, які входять до складу відокремленого підрозділу, є неправомірним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з врахуванням доповнень до позовної заяви від 09.10.2014 року вх. № 34810 та від 16.10.2014 року вх. № 35593 підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, скерував на адресу суду заперечення від 13.10.2014 року вх. № 35038, суть яких зводиться до наступного. Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області проведено документальну планову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період 01.07.2010 року по 31.12.2012 року.

За результатами даної перевірки встановлено порушення пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме те, що ВП «Ужгородська дистанція електропостачання») здійснював сплату податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління у м. Ужгороді, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу підрозділу. Свалявська ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення є законними та обґрунтованими, а тому в задоволенні позову про визнання їх протиправними та скасування слід відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

За результатами документальної виїзної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період 01.07.2010 року по 31.12.2012 року Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді складено акт № 1817/07-01/22-00/05391324 від 04.07.2014 року та прийняті податкові повідомлення - рішення:

податкове повідомлення - рішення від 23.07.2014 року № 0010611700, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 132654,78 грн., в тому числі основний платіж - 80258,42 грн., штрафні (фінансові) санкції - 52396,36 грн.;

податкове повідомлення рішення від 23.07.2014 року № 0010631700, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 235358,91 грн., в тому числі основний платіж - 142653,39 грн., штрафні (фінансові) санкції - 92705,52 грн.

Як вбачається із матеріалів справи, ДТГО «Львівська залізниця» не погодилося з даними податковими повідомленнями - рішеннями та скерувало на адресу Головного управління Міндоходів у Закарпатській області скарги від 06.08.2014 року № НПЕ - 10/103 та № НПЕ - 10/104, в яких просила скасувати податкові повідомлення - рішення від 23.07.2014 року № 0010631700 та № 0010611700 в повному обсязі.

У своїх скаргах, позивач звертає увагу на те, що контролюючий орган вважає, що ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління у м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання». Дане порушення, на думку відповідача, призвело до несплати до бюджету за місцезнаходженням дільниць 1046578,60 грн., в тому числі по: по Ужгородському району в сумі 58017,66 грн., по Мукачівському району в сумі 194521,98 грн., по Воловецькому району в сумі 142653,39 грн., по Свалявському району в сумі 80258,42 грн., по Турківському району в сумі 101358,78 грн., по Берегівському району в сумі 71512,98 грн., по Сколівському району в сумі 135831,89 грн., по Перечинському району в сумі 10793,18 грн., по Виноградівському району в сумі 46615,67 грн., по Великоберезнянському району в сумі 205014,65 грн. Всупереч даному твердженню, позивач доводить, що податок з доходів фізичних осіб ВП «Ужгородська дистанція електропостачання», сплачений в повному обсязі. В обґрунтування цього, позивач посилається на аркуш 44 акту перевірки, де зафіксовано, що податок на доходи фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету у м. Ужгород. Відтак, існує спір лише щодо місця сплати вищевказаного податку.

Головне управління Міндоходів у Закарпатській області, у своєму рішенні від 11.09.2014 року № 1862/10/07-16-10-05-44 про результати розгляду скарги, частково скасувало податкове повідомлення - рішення від 23.07.2014 року № 0010611700 в частині 22399,89 грн. податку на доходи фізичних осіб та 14785,96 грн., штрафних санкцій, а в решті скаргу ДТГО «Львівська залізниця» залишило без задоволення.

У рішенні від 11.09.2014 року № 1864/10/07-16-10-05-44 про результати розгляду скарги, Головне управління Міндоходів у Закарпатській області скасувало податкове повідомлення - рішення від 23.07.2014 року № 0010631700 в частині 29403,80 грн. податку на доходи фізичних осіб та 19054,27 грн. штрафних (фінансових) санкцій, в решті скаргу ДТГО «Львівська залізниця» залишено без задоволення.

На виконання рішення Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 11.09.2014 року № 1862/10/07-16-10-05-44 та 1864/10/07-16-10-05-44, Свалявською ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області винесено податкове повідомлення - рішення від 22.09.2014 року № 0012211700/2290/1700/05391324 на загальну суму 37185,86 грн., в тому числі за основним платежем - 22399,89 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 14785,97 грн., та податкове повідомлення - рішення від 22.09.2014 року № 0012221700 на загальну суму 48458,07 грн., в тому числі за основним платежем - 29403,80 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 19054,27 грн.

Крім того, на виконання рішення Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 11.09.2014 року № 1862/10/07-16-10-05-44 та 1864/10/07-16-10-05-44, Свалявською ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області додатково винесено податкове повідомлення - рішення від 22.09.2014 року № 0024031700 на загальну суму 186900,84 грн., в тому числі за основним платежем - 113249,59 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 73651,26 грн., та податкове повідомлення - рішення від 22.09.2014 року № 0024041700 на загальну суму 95468,92 грн., в тому числі за основним платежем - 57858, 53 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 37610,39 грн.

Зазначені податкові повідомлення - рішення винесено на підставі того ж самого акту документальної планової перевірки щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період 01.07.2010 року по 31.12.2012 року від 04.07.2014 року № 1817/07-01/22-00/05391324.

В даному акті перевіряючими встановлено, що ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» має у своєму складі ревізійні дільниці, райони контактних мереж, енергодиспетчерські, райони електропостачання, ремонтно - механічні майстерні тощо, які знаходяться на території інших територіальних громад.

Платниками податків, згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Податковим агентом, як це передбачено п. 18.1 ст. 18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Як передбачено пп. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з вимогами пп. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПК України юридична особа за своїм місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Пунктом 1.2 Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця», встановлено, що дистанція є відокремленим підрозділом Державного територіального галузевого об'єднання «Львівська залізниця» без права юридичної особи.

Судом встановлено, що вищезгаданим відокремленим підрозділом, який, у відповідності до пп. 168.4.3 п. 168. ст. 168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, було перераховано до місцевого бюджету за його місцезнаходженням суми податку з доходів фізичних осіб за ІІІ та ІV квартали 2012 року, що підтверджують податкові розрахунки та платіжні доручення, що містяться в матеріалах справи.

При цьому, суд вважає хибним висновок контролюючого органу про порушення ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця», 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПК України, оскільки окремі дільниці, які входять до його складу, не являються самостійними відокремленими підрозділами, а, тому, платник податку не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням даних дільниць.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст.71 КАС України, не представив суду належних і достатніх доказів в спростування вищенаведених обставин.

Враховуючи наведене, в суду відсутні правові підстави вважати правомірними спірні податкові повідомлення-рішення від 23.07.2014 року за № 0010611700 в частині донарахування 57858,53 грн. податку на доходи фізичних осіб та 37610,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій, № 0010631700 в частині донарахування 113249,59 грн. податку та 73651,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій, від 22.09.2014 року 0012211700/2290/1700/05391324, № 0012221700, № 0024031700 та № 0024041700, яким ДТГО «Львівська залізниця» збільшено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб.

Тому, позовні вимоги підлягають задоволенню, а спірні податкові повідомлення - рішення - скасуванню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 487,20 грн. судового збору, сплаченого при подачі позову до суду.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Свалявської ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області від 23.07.2014 року № 0010611700 в частині донарахування 57858,53 грн. податку на доходи фізичних осіб та 37610,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій, № 0010631700 в частині донарахування 113249,59 грн. податку та 73651,26 грн. штрафних (фінансових) санкцій, від 22.09.2014 року № 0012211700/2290/1700/05391324, № 0012221700, № 0024031700 та № 0024041700.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (код ЄДРПОУ 01059900), що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Гоголя, 1, - 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 коп. сплаченого при подачі позову до суду судового збору.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 02.12.2014 року.

Суддя Потабенко В.А.