25 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3913/13-а
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
за участю: особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп" до Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Херсонтрансгруп" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - ДПІ у м. Херсоні), та уточнюючи позовні вимоги просили:
- визнати протиправними дії щодо не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій у зв'язку з відсутністю об'єкта оподаткування по операціям із придбання товарів (послуг) у ТОВ "Себест" та ТОВ "Тера Маркет Плюс" та подальшої реалізації продукції до контрагентів-покупців, внаслідок чого підлягають зменшенню податкові зобов'язання та податковий кредит по зазначеним операціям на суми задекларованих показників за перевіряємий період з 01.09.2012 р. по 01.08.2013 р.;
- зобов'язати відобразити в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" показники податкових зобов'язань та податкового кредиту, задекларованих ТОВ "Херсонтрансгруп" за період з 01.09.2012 р. по 01.08.2013 р.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Суд зобов'язав ДПІ у м. Херсоні відновити в базі даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показники податкових зобов'язань та податкового кредиту Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонтрансгруп", які були відкориговані на підставі акту від 29.08.2013 р. № 598/21-03-22-05/37631522 "Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ "Херсонтрансгруп" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "АБВ-Клірінг" за період з 01.09.12 по 01.08.13". В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду в частині задоволення позовних вимог, начальником ДПІ у м. Херсоні подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що вказана постанова, в частині задоволення позову, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги ДПІ у м. Херсоні, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.11 п.78.1, п.78.2 ст. 78 Податкового кодексу (далі - ПК) України на виконання постанови слідчого з СВ ФР ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві від 07.08.2013 р. про призначення позапланової документальної перевірки ТОВ "Херсонтрансгруп" у кримінальному проваджені № 32013110020000110 проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "Херсонтрансгруп" з питання дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "АБВ-Клірінг" за період з 01.09.12 по 01.08.13.
За результатами перевірки складено акт від 29.08.2013 р. № 598/21-03-22-05/37631522 в якому зроблено висновок про документальне не підтвердження ТОВ "Херсонтрансгруп" отримання від TOB "Тера Маркет Плюс" та TOB "Селбест" та подальшої реалізації на адресу покупців ТОВ "Компанія-Інтеграл", ТОВ "КФ "Луганськвуглепереробка", ТОВ "Партнер", ТОВ "Игнат ЛТД" жмиху соняшника.
У зв'язку із викладеним ДПІ у м. Херсоні надійшла до висновку про порушення ТОВ "Херсонтрансгруп" п.185.1 ст.185, п.186.1 ст. 86, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198, п.200.1 ст.200, п. 201 ст. 201 ПК України у зв'язку з відсутністю об'єкта оподаткування по операціям з придбання товарів (послуг) у TOB "Тера Маркет Плюс" та TOB "Селбест" та подальшої реалізації продукції до контрагентів-покупців, внаслідок чого підлягають зменшенню податкові зобов'язання та податковий кредит по зазначеним операціям на суми задекларованих показників.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у м. Херсоні податкові повідомлення-рішення не складала.
На підставі зазначених висновків акту перевірки, ДПІ у м. Херсоні здійснено коригування та внесено зміни до "Системи "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" щодо зменшення податкового кредиту та податкових зобов'язань. Зазначені обставини зумовили ТОВ "Херсонтрансгруп" звернутися до адміністративного суду.
Вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки, за результатами проведеної перевірки ТОВ "Херсонтрансгруп" податкове повідомлення-рішення відповідачем не приймалось та, відповідно, податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем безпідставно змінено показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість на підставі акту від 29.08.2013 р. №598/21-03-22-05/37631522.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступного.
Відповідно до статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2012 року № 1197 "Про введення в експлуатацію інформаційної системи "Податковий блок" з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію ІС "Податковий блок" в органах державної податкової служби всіх рівнів.
Виходячи з аналізу положень статті 74 ПК України, інформаційна система "Податковий блок" повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, також вважає необхідним зазначити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому ПК України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 ПК України та його узгодження.
Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.
Оскільки, у даному разі жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення спірної перевірки здійснено не було, то суд першої інстанції правомірно поновив порушене право позивача шляхом зобов'язання ДПІ у м. Херсоні поновити в автоматизованій системі "Податковий Блок" відомості щодо заявлених ТОВ "Херсонтрансгруп" податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податкового кредиту вилучену на підставі акту від 29.08.2013 р. № 598/21-03-22-05/37631522 "Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ "Херсонтрансгруп" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "АБВ-Клірінг" за період з 01.09.12 по 01.08.13".
Тому, приймаючи до уваги все викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова