27 листопада 2014 року справа № 823/750/14
м. Черкаси
12 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача Головного управління Міндоходів у Черкаській області Терещенка С.М. - за довіреністю від 15.10.2014р. №76/23-00-10/0114
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Головне управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 фінансові санкції у розмірі 13500 грн. 00 коп. за рішеннями про застосування фінансових санкцій від 05.12.2013 №45/2323 та №46/2323.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи тим, що 30.10.2014р. посадовими особами ГУ Міндоходів у Черкаській області проведено фактичну перевірку магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_3, з питань дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
За наслідками перевірки встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", а саме: заниження вже встановлених мінімальних цін на алкогольні напої; та порушення абзацу 3 ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", абзацу 5 ч. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напої в тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, а саме: зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.
На підставі матеріалів перевірки, позивач прийняв рішення від 05.12.2013 №45/2323 та №46/2323 про застосування фінансових санкцій, за яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі відповідно 5000,00 грн. та 8500,00 грн. Враховуючи те, що сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути зазначені кошти в судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, до суду надіслав письмові заперечення на адміністративний позов. Відповідно до письмових заперечень відповідача, продавець-стажист магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_4 придбала 29 пляшок горілки для весілля і тимчасово зберігала їх в холодильнику магазину. За вказаних обставин, відповідач стверджує, що не має ніякого відношення до вилученої горілки в кількості 29 пляшок та до продажу однієї пляшки подавцем-стажистом за 28 грн.; відповідач такої ціни не встановлював і будь-яких розпоряджень з цього приводу не давав. Відтак, рішення про накладення фінансових санкцій є незаконними, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження вини ФОП ОСОБА_3 у вчиненні правопорушень.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 зареєстрований як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Уманської міської ради 21.04.2003р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.03.2014р.).
17.01.2013 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 видано ліцензію серії НОМЕР_2 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованому за адресою: АДРЕСА_1. Термін дії ліцензії з 01.01.2013р. по 31.12.2013р.
Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ Міндоходів у Черкаській області від 08.08.2013р. № 86, направлень від 28.10.2013 №60, №61, 30 жовтня 2013 року посадовими особами ГУ Міндоходів у Черкаській області проведено фактичну перевірку магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_3, з питань дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
За наслідками перевірки складено акт від 30.10.2013р. № 31/23-00-21-03/НОМЕР_1, в якому встановлено порушення:
- державної дисципліни цін при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме: здійснення роздрібної торгівлі горілкою «Будьмо» (місткістю 0,5 л, вміст спирту 40,0% об.) за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв";
- абзацу 3 ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та вимог абзацу 5 частини 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напої в тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1251 (встановлено факт зберігання алкогольних напоїв виробництва ПрАТ "ЧЛГЗ "Чернігівська горілка", маркованих підробленими марками алкогольного податку).
Крім цього, 30.10.2013р. посадовими особами ГУ Міндоходів у Черкаській області складені: акт про відмову від підписання ФОП ОСОБА_3 акту перевірки від 30.10.2013р. №31/23-00-21-03/НОМЕР_1; акт про відмову від отримання акту перевірки від 30.10.2013р. №31/23-00-21-03/НОМЕР_1.
Для з'ясування питання щодо автентичності марок акцизного податку, Головним управлінням Міндоходів у Черкаській області вилучені під час перевірки 5 зразків марок акцизного податку були направлені до Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Міністерства фінансів України для проведення дослідження.
Відповідно до акту експертизи від 25.11.2013р. № 308-11-13, надані на експертизу марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами: АВ, 25 АААП № 695802, 09/12, 9,174 грн.; АВ, 25 АААЖ № 610331, 01/13, 9,174 грн.; АВ, 25 АААИ № 690664, 01/13, 9,174 грн.; АВ, 25 АААК № 765146, 01/13, 9,174 грн.; АВ, 25 АААК № 267699, 04/13, 9,898 грн. державним підприємством "Поліграфічний комбінат України" не виготовлялись та є підробленими.
05.12.2013р. на підставі акту перевірки від 30.10.2013р. № 31/23-00-21-03/НОМЕР_1, відповідачем прийняті:
- рішення про застосування фінансових санкцій № 45/2323, за яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 8500,00 грн. згідно з абзацом 15 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- рішення про застосування фінансових санкцій № 46/2323, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5000,00 грн. згідно з абзацом 13 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Спеціальним Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. №481/95-ВР (далі по тексту - Закон № 481/95).
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пунктом 14.1.107. статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Пунктом 14.1.109. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що маркуванням алкогольних напоїв є наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Згідно з пунктом 226.6. статті 226 Податкового кодексу України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки ( пункт 226.7. ст. 226 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 226.9. ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані:
- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;
- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;
- алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Аналогічні приписи містяться у п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1251.
Згідно з пунктом 226.11. статті 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
Пунктом 228.9. статті 228 Податкового кодексу України визначено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону № 481/95 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку у розмірі - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Крім того, частиною 10 статті 18 Закону №481/95 Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008р. №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (далі по тексту - Постанова № 957) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Згідно із додатком до Постанови № 957 мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту для горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 150 грн. 50 коп.
Відповідно до примітки Постанови № 957 мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Враховуючи викладене, мінімальна роздрібна ціна однієї пляшки горілки міцністю 40% та місткістю 0,5 літра складає: 30 грн. 10 коп. (150,50 грн. х 40% х 0,5 л / 100%).
Згідно з абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону №481/95, у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Відповідно до частини 3 ст. 17 Закону №481/95 зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.
Частина 4 статті 17 Закону №481/95 передбачає, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду (ч. 5 ст. 17 Закону №481/95).
Згідно п. 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 02.06.2003р. №790, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Під час вирішення справи суд враховує, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2014 в адміністративній справі № 823/1383/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 05.12.2013 №45/2323 та №46/2323, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Беручи до уваги, що рішення позивача від 05.12.2013 №45/2323, №46/2323 про застосування фінансових санкцій є чинними, а тому обов'язковими до виконання, однак штрафи відповідачем не сплачені, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України через Головне управління Міндоходів у Черкаській області фінансові санкції у розмірі 13500 (тринадцять тисяч п'ятсот) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 01.12.2014р.