24 листопада 2014 року Справа № 876/15396/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
за участі секретаря судових засідань Рак Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Кортеліської сільської ради Ратнівського району Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 року у справі за позовом прокурора Ратнівського району Волинської області до Кортеліської сільської ради Ратнівського району Волинської області про зобов'язання вчинити дії,-
Прокурор Ратнівського району Волинської області звернувся з адміністративним позовом до Кортеліської сільської ради Ратнівського району Волинської області про зобов'язання винести на розгляд сесії ради постанову Ратнівського районного суду Волинської області від 25.02.2013 року про притягнення сільського голови ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення для прийняття даного факту до відому та винести рішення, яким взяти до відому факт притягнення сільського голови ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що всупереч вимогам частини другої статті 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», пункту 3-1 частини першої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з моменту набрання законної сили постановою Ратнівського районного суду Волинської області від 25.02.2013 року про притягнення сільського голови ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення на розгляд сесії Кортеліської сільської ради Ратнівського району не вносилося питання про взяття до відома факту притягнення сільського голови до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 року задоволено позовні вимоги, а саме зобов'язано Кортеліську сільську раду Ратнівського району Волинської області невідкладно розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2
Кортеліська сільська рада Ратнівського району Волинської області подала апеляційну скаргу та просить скасувати дану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги тим, що ст.172-2 КУпАП 18.04.2013 року втратила чинність і згідно ст.302 КУпАП орган, який виконує рішення припиняє її виконання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Судом встановлено, що постановою Ратнівського районного суду Волинської області від 25.02.2013 року, яка набрала законної сили 11.03.2013 року, ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-2 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. з конфіскацією 351 грн. вартості незаконно одержаної послуги. Вказана постанова суду була направлена до Кортеліської сільської ради Ратнівського району супровідним листом від 12.03.2013 року № 1165, про розгляд вказаної постанови сільська рада суд не повідомляла, що підтверджується листом Ратнівського районного суду від 05.11.2013 року № 5558/13.
29.04.2013 року за № 49-698 вих-13 прокурором Ратнівського району, в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру», було внесене до Кортеліської сільської ради Ратнівського району подання про усунення порушень Законів України «Про засади запобігання і протидії корупції», «;Про місцеве самоврядування в Україні» та «;Про службу в органах місцевого самоврядування» з вимогою вирішити питання про дострокове припинення повноважень сільського голови.
Вказаний документ прокурорського реагування було розглянуто на ХХІУ сесії Кортеліської сільської ради Ратнівського району УІ скликання та за результатами розгляду прийнято рішення № 24/1 від 20.05.2013 року, яким подання не підтримано.
Крім того, 01.10.2013 року листом за вих. № 230 відповідач повідомив прокуратуру Ратнівського району про те, що постанова Ратнівського районного суду від 25.02.2013 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 на розгляд сесії не виносилася і відповідно не розглядалася.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку, що у зв'язку із притягненням до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення Кортеліського сільського голови ОСОБА_2 згідно з постановою Ратнівського районного суду від 25.02.2013 року, яка набрала законної сили, Кортеліській сільській раді Ратнівського району слід було прийняти відповідне рішення, яким взяти до відома зазначений факт та достроково припинити повноваження сільського голови.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.
Так, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" нагляд за додержанням і застосуванням законів здійснює прокуратура, а пунктом 5 частини другої статті 20 вказаного Закону визначено, що при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли.
Згідно зі статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" подання з вимогами усунення порушень закону, причин цих порушень і умов, що їм сприяють, вноситься прокурором, його заступником у державний орган, громадську організацію або посадовій особі, які наділені повноваженням усунути порушення закону, і підлягає невідкладному розгляду. Не пізніш як у місячний строк має бути вжито відповідних заходів до усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяють, і про наслідки повідомлено прокурору.
Статтею 29 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" передбачено, що нагляд за додержанням законів у сфері запобігання і протидії корупції здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені в Законі України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Статтею 12 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлені обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби і зазначено, що посадові особи місцевого самоврядування не мають права вчиняти дії, передбачені статтями 1 і 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією". Інші обмеження, пов'язані із проходженням служби в органах місцевого самоврядування, встановлюються виключно законами України.
Згідно статті 20 Закону України "Про боротьбу з корупцією" визначено підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, в якій, крім загальних підстав передбачених Кодексом законів про працю України, зазначено, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону).
Відповідно до статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" інші особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, підлягають звільненню з відповідних посад у триденний строк з дня отримання органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Згідно пункту 3-1 частини 1 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими, зокрема, у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт (пункту 1 частини 7 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Не можна погодитись з твердженням відповідача, що ст.172-2 КУпАП на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією» від 18.04.2013 року № 221-УІІ втратила чинність, а тому необхідно припинити виконання постанови Ратнівського районного суду Волинської області від 25.02.2013 року.
Так, ст.302 КУпАП передбачено, що за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Статтею 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Законом України від 18.04.2013 року № 221-УІІ виключено ст.172-2 КУпАП з цього кодексу та включено до Кримінального кодексу України, а саме посилено відповідальність за вчинення корупційного проступку.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржуване судове рішення є законними та обґрунтованими, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,-
Апеляційну скаргу Кортеліської сільської ради Ратнівського району Волинської області - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2013 року у справі №803/2131/13а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Н.Г.Левицька
І.М.Обрізко
Повний текст виготовлено 25.11.2014р.