Ухвала від 20.11.2014 по справі 2а-3579/12/0370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2014 року Справа № 9104/181649/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Макарика В.Я., Шинкар Т.І.,

з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення грошової компенсації за невикористане речове майно,

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення грошової компенсації за невикористане речове майно в сумі 2181 грн..

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку з порушенням позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України.

Не погодившись із таким судовим рішенням, його оскаржив позивач, зазначивши в апеляційній скарзі, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права, що є підставою для скасування ухвали та направлення до того ж суду для продовження розгляду. ОСОБА_1 вказав, що він неодноразово звертався до відповідача з вимогою про виплату йому заборгованості за невикористане речове майно, а відтак строк звернення до суду почав свій перебіг з 10.10.2012 року - дати останньої відмови відповідача у виплаті заборгованості.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Частинами 1 та 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 3 статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно наказу Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 244 ОСОБА_1 звільнений у запас 31.10.2011 року.

07.11.2011 року позивачу була видана довідка №8 про грошову компенсацію замість речового майна.

Про те, що позивач був обізнаний про порушення свого права на отримання грошової компенсації в листопаді 2011 року стверджує і лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.11.2011 року №ВФЗ/3493, яким позивачу було відмовлено у виплаті йому грошової компенсації за невикористане речове майно.

Таким чином, строк на звернення до суду розпочав свій перебіг з грудня 2011 року та закінчився у квітні 2012 року.

Однак, позивач звернувся до суду лише 29 жовтня 2012 року, тобто із суттєвим порушенням строку.

Доводи апелянта про початок перебігу строку звернення з моменту отримання відмови відповідача виплатити компенсацію, колегія суддів відхиляє, оскільки для таких спорів не встановлено порядку досудового врегулювання, всі виплати мають бути здійснені при звільненні із служби, і строк розпочинається саме з моменту, коли позивач дізнався про порушення його прав.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Встановлення таких строків дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, спонукає до своєчасного вчинення ними процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не зловживаючи ними.

Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Вказані вище норми кореспондується з положеннями пункту 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Наведені позивачем обставини, що зумовили пропуск ним строку на звернення до суду не є об'єктивно непереборними, не пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та повністю залежать від волевиявлення позивача.

У рішенні в справі «Девеер проти Бельгії» від 27 лютого 1980 року та рішенні в справі «Стаббігс та інші проти Великобританії» від 22 жовтня 1996 року Європейським Судом з прав людини вказано на те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що ухвала суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування ухвали суду першої інстанції немає.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 на залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 2а/0370/3579/12 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді В.Я. Макарик

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 25 листопада 2014 року.