Постанова від 24.11.2014 по справі 5002-24/3076-2012

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2014 р. Справа№ 5002-24/3076-2012

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Зеленіна В.О.

суддів: Ткаченка Б.О.

Шевченка Е.О.

при секретарі: Волуйко Т.В.

Представники сторін:

позивача:Слюсар С.В., за довіреністю;

відповідача:Варданян А.А., за довіреністю;

ВДВС: Рубель І.В., за довіреністю;

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"

на ухвалу господарського суду Київської області від 07.10.2014

у справі № 5002-24/3076-2012 (суддя: Черногуз А.Ф.)

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"

до Публічного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз"

про стягнення суми

за скаргою Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"

на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Автономної республіки Крим від 12.11.2012 позов задоволено повністю, вирішено стягнути з Публічного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз", як оператора спільної діяльності за договором про спільну діяльність №1 (код 106995222) від 24.10.2000 на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" частку прибутку у розмірі 17 595 800,00 грн. та судовий збір у розмірі 64 380,00 грн.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" залишено без задоволення, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.11.2012 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.03.2013 здійснено заміну позивача Дочірню компанію "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на правонаступника - Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування", касаційну скаргу Публічного акціонерного "Чорноморнафтогаз" залишено без задоволення, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 залишено без змін.

11.01.2013 на виконання рішення господарського суду Автономної республіки Крим від 12.11.2012 у справі № 5002-24/3076-2012 видано наказ.

05.09.2014 Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулось до господарського суду Київської області із скаргою на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України та просить визнати незаконними дії Державної Виконавчої служби України з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.08.2014 р. ВП №374999732, а постанову визнати недійсною, а також зобов'язати Державну виконавчу службу України поновити виконавче провадження.

07.10.2014 ухвалою господарського суду Київської області у справі № 5002-24/3076-2012 відмовлено Публічному акціонерному товариству "Укргазвидобування" у задоволенні скарги на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить ухвалу господарського суду Київської області від 07.10.2014 у справі № 5002-24/3076-2012 скасувати і прийняти нову, якою задовольнити скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.

Скарга мотивована тим, що господарським судом Київської області не в повному обсязі були з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а також були порушені, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2014 прийнято до провадження справу № 5002-24/3076-2012. Розгляд апеляційної скарги призначений на 24.11.2014.

24.11.2014 представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу і просив суд її задовольнити.

24.11.2014 представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги і просив суд ухвалу господарського суду Київської області від 07.10.2014 у справі № 5002-24/3076-2012 залишити без змін.

24.11.2014 представник ВДВС в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги і просив суд ухвалу господарського суду Київської області від 07.10.2014 у справі № 5002-24/3076-2012 залишити без змін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, ВДВС, колегія суддів встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для звернення позивача із скаргою стало зупинення виконавчого провадження ВП №37499732 на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України «Про затвердження переліку підприємств» від 10.11.2005 р. №586, згідно з яким Публічне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та заборгованість за виконавчим документом виникла у зв'язку з неповними розрахунками за енергоносії.

З оскаржуваної ухвали вбачається, що місцевий господарський суд встановив, що відповідно до договору № 1 про спільну діяльність в Азовському морі від 24.10.2000 р. спільна діяльність підприємств пов'язана з пошуком та розробкою родовищ нафти та газу та реалізацією видобутої продукції та комерційними операціями, направленими на забезпечення інвестиційного виробничого процесу.

Таким чином, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку, що згідно з умов договору № 1 про спільну діяльність в Азовському морі від 24.10.2000р.» та положень Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованість що виникла у Публічного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" пов'язана з процесом видобутку енергоносіїв, а відтак підпадає під дію Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

01.08. 2014 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі", яким передбачено, що виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та умови їх виконання для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на умовах, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", застосовуються з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", до 1 січня 2016 року.

В преамбулі Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі-Закон) зазначено, що він визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Частиною 2 ст. 2 Закону передбачено, що дія Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:

1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі;

4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів;

6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".

Таким чином, наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження відносно підприємства, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону.

Отже, відповідно до положень Закону, його дія поширюється тільки на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності як учасників розрахунків, зазначених у пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії, а не інших стягнень на користь осіб, які не є учасниками розрахунків, визначених цим Законом.

В свою чергу, наказом Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10 листопада 2005 р. підтверджується, що сторони виконавчого провадження в установленому порядку внесені до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Колегія суддів відмічає, що зазначена вище правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03 жовтня 2011 року у справі № 6-29цс11.

Згідно вимог п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Згідно ч. 2 ст. 39 Закону виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону, - до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

З огляду на зазначене, державний виконавець після відкриття виконавчого провадження був зобов'язаний його зупинити та не вчиняти інші виконавчі дії, спрямовані на примусове виконання рішення суду.

Враховуючи зазначені вимоги законодавства дії Державної Виконавчої служби України з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.08.2014 р. ВП №374999732 є обґрунтованими, а постанова законною.

Колегія суддів відзначає, що перш за все при розгляді скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця суд має враховувати те, що принципом господарського судочинства є виконуваність рішення суду. Крім того, виконання рішення суду є елементом справедливого судового розгляду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд відзначає, що в розумінні ст. 33, 36 Господарського процесуального кодексу України скаржник не надав ні до суду першої інстанції ні до суду апеляційної інстанції докази які б підтверджували його вимоги та заперечення стосовно порушення відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ЗУ "Про виконавче провадження".

Отже, зазначені висновки місцевого господарського суду в оскаржуваній ухвалі відповідають обставинам справи, а також узгоджуються з нормами матеріального та процесуального права, які судом правильно застосовані.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала господарського суду Київської області від 07.10.2014 у справі № 5002-24/3076-2012 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Київської області від 07.10.2014 у справі № 5002-24/3076-2012 - без змін.

2. Матеріали справи № 5002-24/3076-2012 повернути до господарського суду Київської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя В.О. Зеленін

Судді Б.О. Ткаченко

Е.О. Шевченко