Постанова від 18.11.2014 по справі 761/22628/14-а

Справа № 761/22628/14-а

Провадження №2-а/761/535/2014

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 листопада 2014 року Шевченківський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді: Маліновської В.М.

при секретарі Лазоришинець К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2014 року ОСОБА_1 (Позивач) звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Відповідач) про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, в якому просила: - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо незаконного застосування при перерахунку її пенсії у 2010 році показники середньої заробітної плати за 2007 рік; - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва провести перерахунок її пенсії з 07.06.2010р. у відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, з урахуванням проведених виплат.

Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та одержує пенсію за віком. Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. Відпрацювавши 24 місяці страхового стажу після останнього перерахунку пенсії, 07.06.2010р. вона звернулась до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала всі необхідні для цього документи. У червні 2014 року детально ознайомившись з порядком перерахунку пенсії, який діяв у 2010 році та нормативно правовими актами, які регламентували порядок його здійснення Позивачка виявила невідповідність в розмірах нарахованої їй на той час пенсії в результаті її перерахунку, у зв'язку з чим 04.06.2014р. вона звернулась до Відповідача із заявою вх. № К-215. 18.06.2014р. Позивачка отримала відповідь Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва на своє звернення, з якого вбачалось, що Відповідач при перерахунку пенсії у 2010 році застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік, а не рік, який передує року перерахунку пенсії, що суперечить чинному законодавству України, що в результаті призвело до звуження прав та свобод Позивачки, що полягає в тому, що її пенсія як працюючого пенсіонера, після перерахунку, проведеного Відповідачем, була встановленому в меншому ніж передбачено законодавством розмірі.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва Маліновською В.М. від 23.09.2014р. відкрито скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії (а.с.19).

Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов (а.с.21), в яких зазначив, що підпунктом 10 пункту 35 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які набрали чинності 1 січня 2008 року, відповідно до яких перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів має проводитися з урахуванням не показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (як це було до 01 січня 2008 року), а показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується при обчисленні пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Частиною 4 ст. 42 Закону передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в середньому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно із ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунок пенсії до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу по України, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії проводяться відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2008р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197,91 грн.). Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ч. 4 ст. 183-2 КАС України, ухвалою суду від 14.10.2014р. справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 18.11.2014р. (а.с.23).

Частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

В судовому засіданні 18.11.2014р. з урахуванням положень ч. 2 ст. 99 КАС України, ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зважаючи на дату подання Позивачкою позову до відділення поштового зв'язку для відправки - 28.07.2014р., суд вирішив адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії в частині вимог з 07.06.2010р. по 17.12.2013р. залишити без розгляду.

Представник Позивача - ОСОБА_3 в судовому засіданні 18.11.2014р. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник Відповідача - Полякова А.О. проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З пояснень сторін та досліджених матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з 16.09.2008р. та отримує пенсію за віком, що також підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 (а.с.9).

09 червня 2014 року Позивачка звернулась до Відповідача із заявою від 04.06.2014р. в якій зазначила, що при перерахуванні пенсії в 2010 році всупереч ст. 42 Закону України № 1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05 № 530 замість середньої заробітної плати за 2009 рік (1 650,43 грн.) було враховано середню заробітну плату за 2007 рік (1 197,91 грн.), а тому просила провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік (1 650,43 грн.) та повернути різницю в розмірі за шість місяців (а.с.10).

Листом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 18.06.2014р. № К-215/09 Позивачці повідомлено, що ч. 4 ст. 42 відповідно до Закону було передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу а цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Положення щодо застосування середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії містяться у ч.2 ст. 40 Закону, на яку стаття 42 Закону посилається. Крім того, як зазначено вище згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. Аналіз норм Закону (статей 42-45) свідчить про те, що поняття «призначення» та «перерахунок» пенсії не є тотожним, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовуються Законом. Отже, перерахунок пенсії з 01.06.2010р. проведено із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) та у відповідності до вимог чинного законодавства і відсутні правові підстави застосування для проведення перерахунку пенсії норми, не призначеної для цього (а.с.11).

Отже, при перерахунку пенсії Позивачки на підставі її заяви від 07.06.2010р. Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, що на думку позивача є порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон) - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону № 1058-IV викладено в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV в їх первинній редакції.

Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п. п. 3 п. 11 якої визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка визнана неконституційною.

Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV та постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, які регулюють спірні правовідносини.

При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи Постанови № 530 не можуть застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки між наведеними положеннями Постанови КМУ від 28.05.2008 p. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» існує правова колізія, яка в силу загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами повинна вирішуватися на користь Закону, а тому суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону в їх первинній редакції від 09 липня 2003 року.

За змістом ч. 1 ст. 40 Закону - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону свідчить про те, що показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у ч. 4 ст. 42 Закону (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV).

За змістом частини першої статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означають, що враховується вся заробітна плата, у тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць

Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn ;

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати

Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Зі змісту частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV вбачається, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не визначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону, проте при такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України в своїх постановах від 20 березня 2012 року (справа № 21-62а12), від 05.02.2013р. (справа № 21-429а12), від 09.04.2013р. (справа № 21-20а13), від 30.09.2014р. (справа № 21-260а14), від 14.10.2014р. (справа № 21-443а14).

Зважаючи на те, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а тому Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва при перерахунку ОСОБА_1 пенсії обґрунтовано відмовило застосувати при цьому показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.

За приписами частин 1 і 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових або службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи вчинені вони на підставі в межах і у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом.

Згідно вимог пунктів 1, 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

При цьому, підставами для визнання дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправною, а рішення недійсним (нечинним) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який прийняв це рішення. При цьому обов'язковою умовою є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Оскільки, встановлено, що позивач не має правових підстав для перерахунку пенсії з 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік, враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, та керуючись ст.ст. 49, 50, 51, 55, 56, 58, 59, 162, 163, 183-2, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: