Постанова від 15.08.2014 по справі 544/1479/14-а

Справа № 544/1479/14-а

№ пров. 2-а/544/32/2014

Номер рядка звіту 90

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2014 року м. Пирятин

Суддя Пирятинського районного суду Полтавської області Ощинська Ю.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

15.07.2014 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України ( далі УПФ ) в Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку з 13 лютого 2014 року щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області провести перерахунок та виплачувати без кінцевого терміну виплат щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком встановленої статтею 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм ч.3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2014 року, з урахуванням виплачених сум, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, відшкодувати за рахунок держави.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа була розглянута в порядку скороченого провадження.

Відповідач надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що УПФ України у Пирятинському районі Полтавської області не визнає позовні вимоги ОСОБА_1, просить відмовити в їх задоволенні, оскільки оскільки під час нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії відповідач діяв правомірно, керуючись діючим та момент призначення та виплати пенсії законодавством, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказує, що пенсія та щорічна допомога на оздоровлення на майбутнє ще не нараховувалися і не виплачувалися, тому підстав зобов'язувати відповідача здійснювати перерахунок пенсії та щорічних компенсацій на оздоровлення наперед немає, так як управління повинно діяти згідно діючого законодавства.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.14).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Пирятинському районі Полтавської області та отримує державну пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Як вбачається із листа УПФ України в Пирятинському районі Полтавської області № 10/С-02 від 25 лютого 2014 року (а.с.16) ОСОБА_1 сплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 18 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 170 грн 82 коп

Не погодившись з розміром отриманої пенсії, для захисту своїх прав позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.51 цього ж Закону, особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст. 3 Бюджетного Кодексу на виконання вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 01.01.2012 року,

Цією Постановою затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі- Порядок). Відповідно до цього Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 11 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС становить: I групи інвалідності - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; III групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п.13 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорій 2-4: з 1 січня 2012 року: особам, що належать до категорії 2 - 15 %; особам, що належать до категорії 3 - 10 %; особам, що належать до категорії 4 - 5 %; з 1 липня 2012 року: особам, що належать до категорії 2 - 18 %; особам, що належать до категорії 3 - 12 %; особам, що належать до категорії 4 - 6 %;

Отже, на даний час існують два чинних нормативно-правових акта, якими по різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Частиною 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Відповідно до ч. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

В Україні бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.

Вищезазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, статей 51, 53 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.

Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Частиною 1 статті 8 Конституції передбачено, що в Україні визнається і дії принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.22 Конституції).

За таких обставин, правовідносини щодо виплати державної та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому застосування до таких правовідносин підзаконного акту супечить Конституції України.

За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 01 січня 2014 року застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, а норми ст.ст. 51, 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» в 2014 році встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатністьу розмірі 1286 гривень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розмір державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка сплачується позивачу з 01 січня 2014 року не відповідає ст.ст. 51, 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення. Дії УПФ України у Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку з 13 лютого 2014 року щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачених ст.ст.51, 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати незаконними; оскільки позивач має право на отримання пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком встановленої статтею 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до вимог ст. 51, ст. 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи із розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум.

Верховним Судом України в своїх рішеннях (постанова від 24.03.2009 року №21-2112во08, від 16.09.2009 року №21-1293во09, від 24.10.2011 року №21-28а11, 23.04.2012 року №21-239а11, від 19.03.2013 року №21-53а13) висловлено правову позицію щодо терміну та кінцевої дати проведення перерахунку та виплати пенсії, за якою із самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

У Прикінцевих положеннях п. 6-7 Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII зазначено, установити, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами), статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 із наступними змінами), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 15, ст. 111 із наступними змінами), статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 із наступними змінами), пункту "ж" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 4, ст. 19 із наступними змінами), статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 із наступними змінами), статті 43 Гірничого закону України (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 50, ст. 433 із наступними змінами), статей 6 1, 6 2, 6 3 та 6 4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 24, ст. 182 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Вказаний закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування. Дата набрання чинності 16.08.2014. Таким чином, суд відмовляє позивачу в частині здійснення перерахунку та виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - без ківнцевого терміну виплат.

Враховуючи викладене, суд зобов'язує відповідача проводити виплату позивачу належних йому сум, починаючи з 01 січня 2014 року до 15 серпня 2014 року.

Відповідно до п. 1 абз. 1, п. 1 абз. 2 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць, також негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Частиною 2 ст. 256 КАС України передбачено, що суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 256 КАС України.

Резолютивна частина постанови суду першої інстанції є рішенням зобов'язального характеру, а тому на неї не поширюються правила ч. 2. ст. 256 КАС України, оскільки не визначена сума боргу, що підлягає стягненню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимоги позивача про негайне виконання постанови в цілому.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі ст.ст. 19, 49 Конституції України, ст.ст. 48, 51, 53, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 183-2 КАС України, с у д, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Пирятинському районі Полтавської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови у проведенні перерахунку щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13 лютого 2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Пирятинському районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату щомісячну додаткову пенсію ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком встановленої ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року до 15 серпня 2014 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Головуючий -