Постанова від 30.10.2014 по справі 808/5915/14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2014 року 11 год. 30 хв. Справа № 808/5915/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача Зайцевої Г.С.

представника відповідача Аксаріна Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д»

до: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» (далі - позивач або ТОВ «Велар-Д») звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області) про:

1) визнання протиправними дії щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» за результатами якої складено Акт № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.08.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року;

2) визнання протиправними дії щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» за результатами якої складено Акт № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014;

3) визнати протиправними дії щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», що було здійснено на підставі Акту № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014;

4) визнати протиправними дії щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період квітень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», що було здійснено на підставі Акту № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.08.2014;

5) зобов'язання відновити показники податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 у Автоматизованій системі «Податковий блок», що було змінено на підставі Акту № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014;

6) зобов'язання відновити показники податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період квітень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», що було змінено на підставі Акту № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.08.2014.

Під час судового розгляду справи встановлено, що в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.08.2014, який надавався представником позивача (а.с. 15-26) наявна помилка та датою складання Акта № 99/08-25-22-012/37748407 є 02.09.2014, що також підтверджується наданою ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області копією зазначеного Акту (а.с. 217-227).

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що під час проведення звірки, ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області взагалі не досліджувались будь-які документи по взаємовідносинам з контрагентами, підприємство не було повідомлено про проведення будь-яких звірок, що є порушенням порядку проведення зустрічних звірок. Також вказує на ту обставину, що за результатами проведеної звірки відповідачем будь-яких податкових повідомлень-рішень не виносилось та за таких обставин вважає, що здійснені коригування в Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» здійснені протиправно та порушують права та інтереси позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, про що подав заперечення на адміністративний позов в яких зазначив, що висновки Актів як і самі Акти не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не впливають на права, обов'язки та законні інтереси позивача та не несе настання будь-яких юридичних наслідків для підприємства у зв'язку з чим зазначені обставини виключають можливість їх оскарження.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області на підставі наказу від 11.08.2014 № 236 та направлення від 11.08.2014 № 99, згідно з вимогами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та постанови начальника другого відділу КР СУ ФР ГУ Міндоходів у Запорізькій області Холод Н.Ю. від 29.07.2014 про призначення позапланової документальної перевірки ТОВ «Велар-Д» здійснено вихід на адресу ТОВ «Велар-Д» (вул. Діагональна, 8, м. Запоріжжя) з метою вручення копії наказу від 11.08.2014 № 236 та ознайомлення з направленням на перевірку від 11.08.2014 № 99, в ході якого встановлено, що посадові особи підприємства та будь-які працівники відсутні, у зв'язку із чим складено Акт від 11.08.2014 № 200/08-25-22-011/37748407 про відсутність посадових осіб або його законних (уповноважених) представників за юридичною адресою.

Також, відповідачем отримано довідку про встановлення місцезнаходження платника податків від 12.08.2014 № 360/7/08-26-07-04 від оперативного відділу ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області, згідно якої місцезнаходження платника податків не встановлено.

У зв'язку із вказаними обставинами, згідно з вимогами пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 (а.с. 197-213).

Згідно з висновками зазначеного Акту, зустрічною звіркою ТОВ «Велар-Д» не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу ТОВ «Компанія Металозбут» - ТОВ «Велар-Д» - покупці з придбання товарів у ТОВ «Компанія Металозбут» за березень 2014 року, які включені до податкового кредиту у травні 2014 року та подальшої реалізації. Також встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України за травень 2014 року (по операціям за березень 2014 року) Також в акті зазначено, що за наслідками звірки зазначена інформація буде направлена до ДПІ за місцем реєстрації контрагентів-вигодонабувачів/транзитерів, що мали взаємовідносини з ТОВ «Велар-Д».

На підставі Акту від 14.08.2014 № 81/08-25-22-012/37748407 проведено коригування податкової звітності ТОВ «Велар-Д», а саме зменшено суму податкового кредиту ТОВ «Велар-Д» по взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за березень 2014 року, що підтверджується листом ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 4690/10/08-25-22-016 від 09.10.2014 (а.с. 163).

02.09.2014 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області на підставі службового посвідчення серії ЗП № 118206, відповідно до вимог пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України та вимог підпункту 4.4 наказу ДПА України від 22.04.2011 № 236 здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року та складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014 (а.с. 217-227).

Складанню зазначеного Акту, згідно з даними Акту № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014, передувало складання запиту від 28.08.2014 № 4014/10/08-25 відповідно до якого у ТОВ «Велар-Д» запитувалось надання пояснень, інформації та їх документального підтвердження щодо результатів операцій по формуванню податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за квітень 2014 року з ТОВ «Компанія Металозбут». Проте, за результатами виходу встановлено, що за адресою вул. Діагональна, буд. 8, м. Запоріжжя, 69035, посадові особи підприємства та будь-які працівники ТОВ «Велар-Д» відсутні, у зв'язку з чим складено Акт перевірки місцезнаходження від 28.08.2014 № 208/08-25-22-011/37748407 (а.с. 228).

Відповідно до Акту № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014 встановлено не підтвердження реальності здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій по ланцюгу Постачальники - ТОВ «Велар-Д» - покупці. Звіркою ТОВ «Велар-Д» встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України за квітень 2014 року. Також в акті зазначено, що за наслідками звірки зазначена інформація буде направлена до ДПІ за місцем реєстрації контрагентів-вигодонабувачів/транзитерів, що мали взаємовідносини з ТОВ «Велар-Д».

На підставі Акту від 02.09.2014 № 99/08-25-22-012/37748407 до підсистеми ІС «Податковий блок» та до підсистеми «Аналітична система» «Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Міністерства доходів і зборів України» проведено коригування податкової звітності ТОВ «Велар-Д», а саме - зменшено суму податкових зобов'язань по контрагентах-покупцях та суму податкового кредиту ТОВ «Велар-Д» по контрагентах-постачальниках за квітень 2014 року, що підтверджується наданим листом ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 4690/10/08-25-22-016 від 09.10.2014 (а.с. 163).

Вважаючи дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» та проведення за їх наслідками коригувань у інформаційній базі даних АІС «Податковий блок» показників податкової звітності, позивач звернувся до суду із позовом.

Відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України встановлено, що з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

У відповідності до Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Крім того, відповідно до пункту 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 (далі - Методичні рекомендації № 236), з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС-ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи «Зустрічні звірки» (далі - ІС «Зустрічні звірки»).

Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій № 236 встановлено, що отриманий органом ДПС-виконавцем запит реєструється як вхідна кореспонденція у загальному порядку.

З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС-ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС-виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.

При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС-виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.

У разі відсутності в органі ДПС-виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Згідно з пунктом 3.3 вищевказаних методичних рекомендацій, обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС-ініціатора. При цьому обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС-виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).

Відповідно до пункту 4.1 Методичних рекомендацій № 236, зустрічні звірки проводяться органом ДПС-виконавцем або органом ДПС-ініціатором - у випадках, встановлених пунктом 3.1 Методичних рекомендацій.

У відповідності до пункту 4.3 Методичних рекомендацій № 236, при отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання.

Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій № 236 визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Судом встановлено, що зустрічна звірка ТОВ «Велар-Д» за наслідками якої складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 проводилась на підставі наказу № 236 від 11.08.2014, направлення № 99 від 11.08.2014 у відповідності до вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, а також на підставі постанови начальника другого відділу КР СУ ФР ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 29.07.2014.

У вказаній постанові від 29.07.2014 про призначення документальної позапланової перевірки зазначалось про призначення та проведення документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства України ТОВ «Дніпро-Трейд Плюс». В той же час, в постанові вказується на ту обставину, що працівниками ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Компанія Металозбут» за травень 2014 року за результатами якої складено Акт № 534/153-120/37442787 від 27.06.2014. Згідно висновку Акта перевірки ТОВ «Компанія Металозбут» не підтверджено реальність здійснення господарських взаємовідносин із постачальниками, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, та встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій у березні-травні 2014 року по ланцюгу постачання ТОВ «Компанія Металозбут» - ТОВ «Велар-Д» на суму ПДВ 2040000 грн.

Відповідно до підпункту 2.1, 2.2 пункту 2 Методичних рекомендацій № 236, для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т.ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т.ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Згідно з підпунктом 2.3 Методичних рекомендацій № 236 при відборі для проведення зустрічних звірок (крім здійснення перевірок достовірності декларування сум бюджетного відшкодування ПДВ) особливу увагу слід звернути на таких суб'єктів господарювання з якими платником податків вчинено правочини, стосовно яких виникли сумніви щодо реальності їх вчинення, та/або наявні факти, що свідчать про їх недійсність.

У відповідності до підпунктів 4.1, 4.3, 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій № 236, зустрічні звірки проводяться органом ДПС - виконавцем або органом ДПС - ініціатором - у випадках, встановлених пунктом 3.1 Методичних рекомендацій. При отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання. У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

З огляду на викладене суд вважає, що відповідач мав правові підстави щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д»», у зв'язку з чим позовні вимоги в частини визнання протиправним дій щодо проведення такої звірки, за результатами якої складено Акт № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати до бюджету податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість при взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014, не підлягають задоволенню.

Зустрічна звірка ТОВ «Велар-Д» за наслідками якої складено Акт № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року проводилась на підставі пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України та вимог пункту 4.4 наказу ДПА України від 22.04.2011 № 236. Також, відповідачем було складено запит від 28.08.2014 про надання пояснень, інформації та їх документального підтвердження щодо результатів операцій по формуванню податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за квітень 2014 року (а.с. 230-231) в якому також зазначено, що у разі ненадання запитуваної інформації, відповідно до вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України буде призначена виїзна позапланова документальна перевірка підприємства. Доказів направлення зазначеного запиту на адресу позивача суду не надано. Також суду не надано доказів того, що у ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області були наявними підстави для проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» передбачені Податковим кодексом України, Методичними рекомендаціями № 236 та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. У зв'язку з чим суд вважає дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» за наслідками якої складено Акт № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014 протиправними.

В той же час, на підставі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 та Акту № 99/08-25-22-012/37748407 в Автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок» було проведено коригування податкової звітності ТОВ «Велар-Д», а саме зменшено суму податкового кредиту ТОВ «Велар-Д» по взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Металозбут» за березень 2014 року та зменшено суму податкових зобов'язань по контрагентах-покупцях та суму податкового кредиту ТОВ «Велар-Д» по контрагентах-постачальниках за квітень 2014 року, що підтверджується наданим листом ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області № 4690/10/08-25-22-016 від 09.10.2014.

Суд вважає такі дії податкового органу протиправними з огляду на таке.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

У підпункті 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України вказано, що податкова інформація - у значенні, визначеному Законом України «Про інформацію».

Згідно статті 16 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-ХІІ, податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

Згідно з положеннями статей 72, 74 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю, податкова інформація, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

На підставі наказу Державної податкової служби від 24.12.2012 № 1197 в органах державної податкової служби усіх рівнів введена в експлуатацію з 01.01.2013 інформаційна система «Податковий блок».

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України № 948 від 31.10.2012, інформація щодо проведення перевірки та результати перевірки вноситься до підсистеми «Податковий аудит» інформаційної системи «Податковий блок».

У будь-яких інформаційних базах контролюючих органів підлягають відображенню, насамперед, числові показники розміру грошових зобов'язань з податку (збору), що містяться у складених платниками податків документах обов'язкової податкової звітності, поданих платниками податків до територіальних органів доходів і зборів та прийнятих останніми. Ці показники підлягають незмінному збереженню до моменту узгодження за правилами статті 56 Податкового кодексу України податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями, котрі прийняті контролюючими органами відповідно до статей 54, 58 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що за результатами складання Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 та Акту № 99/08-25-22-012/37748407 податкові повідомлення-рішення не виносились. Відповідач самостійно здійснив коригування сум податкових зобов'язань і податкового кредиту платника податків в інформаційних базах податкового органу.

Нормами Податкового кодексу України визначені лише дві підстави для коригування даних податкової звітності платника податків, такі як: подання платником податків уточнених податкових декларацій та коригування таких даних на підставі податкових повідомлень-рішень податкового органу. В даному випадку обидві ці підстави відсутні.

Наведене виключає можливість застосування до платника податків негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази задекларованих ним показників) до моменту донарахування платнику податків податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження. Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами податкового обліку.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку, що відповідачем порушена процедура та порядок проведення зустрічних звірок та оформлення їх результатів по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року за результатами якої складено Акт № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014, у зв'язку з чим зазначені дії є протиправними, а внесення відповідачем змін до Автоматизованої інформаційної системи «Податковий Блок» показників відповідної податкової звітності позивача на підставі Акту № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014 та Акту № 99/08-25-22-012/37748407 не ґрунтується на положеннях Податкового кодексу України та порушує права позивача як платника податків.

З огляду на протиправність дій відповідача щодо проведення коригування показників податкової звітності у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», що створюють негативні наслідки для позивача, суд вважає, що вимоги позивача щодо відновлення показників податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 та до податкової декларації з ПДВ ТОВ «Велар-Д» за період квітень 2014 року у Автоматизованій системі «Податковий блок» є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, присудженню на користь позивача підлягають понесені ним та документально підтверджені судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам (а.с.10).

Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року за результатами якої складено Акт № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку № 5 до податкових декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що були здійснені на підставі Акту № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо проведення коригувань показників податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» за період квітень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що були здійснені на підставі Акту № 99/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відновити показники податкової звітності додатку № 5 до податкових декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» за період з 01.03.2014 по 31.05.2014 у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що були змінені на підставі Акту № 81/08-25-22-012/37748407 від 14.08.2014.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відновити показники податкової звітності додатку № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» за період квітень 2014 року у Автоматизованій інформаційній системі «Податковий Блок», що були змінені на підставі Акту № 91/08-25-22-012/37748407 від 02.09.2014.

У решті позовних вимог відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Велар-Д» з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 60 (шістдесят) грн. 90 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя С.М. Каракуша