10 листопада 2014 року м. Київ К/9991/65669/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011
у справі №2а-5755/10/1570
за позовом Фізичної особи - підприємець ОСОБА_2
до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Арцизької міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2010 позов задоволено. Скасовано рішення Арцизької МДПІ Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003412300/0 від 07.12.2009 на суму 4890 грн. та рішення ДПА у Одеській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000092300/0 від 22.01.2010 на суму 340 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2010 скасовано, прийнято нову постанову, якою в позові відмовлено в повному обсязі.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
ДПА у Одеській області проведена перевірка щодо дотримання суб?єктами суб?єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, у господарській одиниці - крамниця-кафе, розташованому за адресою АДРЕСА_1, що належить позивачу, за результатами якої складено акт №5699/15/32/23/НОМЕР_1 від 27.11.2009.
Перевіркою встановлено порушення п.п.9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265/95-ВР), що стало підставою для прийняття рішення №0003412300 від 07.12.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4890 грн.
Рішенням ДПА в Одеській області №1025/0/25-0008 від 15.01.2010 збільшено на 340 грн. суму застосованих штрафних (фінансових) на підставі п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР, у зв?язку з чим прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000092300 від 22.01.2010 на суму 340 грн.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається позивач у касаційній скарзі, та вважає, що судом повно встановлені обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, яке мотивовано не доведенням суб'єктом владних повноважень правомірності свого рішення, та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходили з того що висновки акта перевірки про порушення приписів п.9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» знайшли своє підтвердження та не спростовані позивачем.
Безумовний обов'язок забезпечувати виконання приписів ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, покладено на суб'єктів підприємницької діяльності, у зв'язку з чим судом апеляційної інстанції правильно не прийнято доводи позивача, що чек на суму 910 грн., на яку виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, було вибито на РРО помилково про що складено відповідний акт, не може бути підставою для звільнення суб'єкта підприємницької діяльності від відповідальності.
Відповідно до п.4.7 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари(послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми тільки в разі забезпечення алгоритмом роботи РРО окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. Якщо РРО не забезпечує такого накопичення, то дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції «службова видача». Забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції «сторно».
Доказів виконання позивачем вищезазначених вимог при скасуванні помилково проведеної через РРО суми готівки суду не надано.
В частині застосування штрафних санкцій за порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» касаційна скарга позивача заперечень не містить.
З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, підстав для його скасування з мотивів викладених в касаційній скарзі немає.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Т.М.Шипуліна