Ухвала від 19.11.2014 по справі 826/8373/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2014 року м. Київ К/800/64078/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представників Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України» Міністерства молоді та спорту України Всеукраїнської громадської організації «Союз гирьового спорту України» Зайця В.С. (суддя-доповідач), ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства молоді та спорту України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України» до Міністерства молоді та спорту України, третя особа Всеукраїнська громадська організація «Союз гирьового спорту України» про визнання протиправними та скасування наказу № 1421 від 26 квітня 2013 року та рішення від 22 квітня 2013 року, -

ВСТАНОВИВ:

Всеукраїнська громадська організація «Федерація гирьового спорту України» пред'явила позов до Державної служби молоді та спорту України, правонаступником якого є Міністерство молоді та спорту України (далі - Міністерство молоді та спорту України), третя особа Всеукраїнська громадська організація «Союз гирьового спорту України» про визнання протиправним та скасування наказу № 1421 від 26 квітня 2013 року «Про надання статусу національної спортивним федераціям», прийнятий Міністерством молоді та спорту України в частині надання статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України»; визнання протиправним та скасування рішення від 22 квітня 2013 року, прийнятого комісією Державної служби молоді та спорту України для надання спортивній федерації статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України».

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 серпня 2013 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Союз гирьового спорту України» задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 серпня 2013 року скасовано, та позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення від 22 квітня 2013 року, прийняте комісією Міністерства молоді та спорту України про надання спортивній федерації статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт.

Визнано протиправним та скасовано наказ № 1421 від 26 квітня 2013 року «Про надання статусу національної спортивним федераціям», виданий Міністерством молоді та спорту України в частині надання статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, скаржник оскаржив його.

У касаційній скарзі Міністерство молоді та спорту України, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами встановлено, що на підставі рішення комісії Міністерства молоді та спорту України для надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації та позбавлення цього статусу від 22 квітня 2013 року Міністерством молоді та спорту України було видано наказ № 1421 «Про надання статусу національної спортивним федераціям» від 26 квітня 2013 року, яким відповідно до пункту 12 Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2012 року № 22, Положення про комісію для надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації та позбавлення цього статусу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26 березня 2012 року № 355, протоколу засідання комісії Міністерства молоді та спорту України від 22 квітня 2013 року надано статус національної Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції послався на положення Закону України «Про фізичну культуру і спорт», Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2012 року № 22 (далі - Положення № 22), Положення про комісію для надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації та позбавлення цього статусу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26 березня 2012 року № 355 (далі - Положення №355) та зазначив, що при розгляді питання про надання Федерації гирьового спорту України статусу національної спортивної федерації з виду спорту - гирьовий спорт, Комісія встановила, що документи надані президентом Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України» не в повному обсязі, зокрема відсутній витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Враховую зазначене суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність дій відповідача щодо надання статусу національної Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт, оскільки Всеукраїнська громадська організація «Союз гирьового спорту України» відповідає кваліфікаційним вимогам і подала усі необхідні документи, на відміну від Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України», поданий пакет документів якої не відповідав вимогам законодавства.

Дослідивши вказані матеріали, суд апеляційної інстанції зазначив, що порівнюючи Всеукраїнську громадську організацію «Федерація гирьового спорту України» та Всеукраїнську громадську організацію «Союз гирьового спорту України», як учасників конкурсу щодо їх відповідності на здобуття статусу національної федерації Всеукраїнською громадською організацією «Союз гирьового спорту України» не відповідає вимогам, визначеним в пункті 5 Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу.

Також суд апеляційної інстанції зазначив, що безпідставними є доводи суду першої інстанції, що основною причиною відмови позивачу в наданні статусу національної спортивної федерації було те, що замість витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб позивачем було надано виписку з цього ж реєстру, оскільки документи на конкурс подавались президентом позивача особисто до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України і на вимогу президента Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України» були попередньо переглянуті на відповідність співробітником відповідача. При цьому будь-яких зауважень з приводу комплектності та оформлення поданих документів працівниками Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України не було, порушень не виявлено.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції погоджується із огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» № 3808-ХІІ від 24 грудня 1993 року спортивні федерації (асоціації, спілки, об'єднання тощо) - громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, основними завданнями яких є: забезпечення інтересів членів відповідних спортивних федерацій у сфері спорту, в тому числі сприяння захисту їх соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних та інших інтересів; сприяння розвитку відповідного виду (видів) спорту шляхом участі у розробленні та виконанні відповідних програм; залучення різних груп населення до фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності; сприяння підготовці спортсменів національних збірних команд та забезпечення їх участі в офіційних міжнародних спортивних змаганнях; організація та проведення фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів; участь у здійсненні кадрового забезпечення розвитку відповідного виду (видів) спорту; сприяння розвитку міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури і спорту. Спортивні федерації можуть мати всеукраїнський або місцевий статус.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, може надати спортивній федерації статус національної спортивної федерації.

Статус національної спортивної федерації надається лише одній спортивній федерації з відповідного виду спорту, яка має всеукраїнський статус.

Відповідно до пункту 1 Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 22 від 18 січня 2012 року, положення визначає умови, порядок надання на конкурсних засадах спортивній федерації, яка має всеукраїнський статус, статусу національної та позбавлення такого статусу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів звертає увагу, що як спеціальним законом так і підзаконним актом вимагається проведення конкурсного відбору за відповідними кваліфікаційними критеріями.

Згідно до пункту 5 Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу надання спортивній федерації статусу національної здійснюється згідно з такими кваліфікаційними вимогами до учасників конкурсу: розвитку відповідного виду (видів) спорту на території України; членства у відповідній міжнародній спортивній федерації, включеній до переліку, що затверджується Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України з урахуванням пропозицій Національного олімпійського комітету, Спортивного комітету, Національного комітету спорту інвалідів; організації і проведення офіційних міжнародних та всеукраїнських змагань; наявності кваліфікованих кадрів (спортсмени, тренери, судді та фахівці, що мають відповідну кваліфікацію і досвід роботи); наявності необхідної матеріально-технічної та інформаційної бази, організаційно-методичного забезпечення.

Аналогічні кваліфікаційні вимоги містяться в пункті 3.2 Положення про комісію для надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації та позбавлення цього статусу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді спорту України №355 від 26 березня 2012 року.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із позицією суду апеляційної інстанції, що Союз гирьового спорту України не відповідав вимогам, визначеним пунктом 5 Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу.

Також колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність доводів відповідача про подання Всеукраїнською громадською організацією «Федерація гирьового спорту України» пакету документів для надання статусу національної, що не відповідає вимогам законодавства, а саме замість витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб позивачем було надано виписку з цього ж реєстру.

Крім цього документи на конкурс подавались президентом Всеукраїнської громадської організації «Федерація гирьового спорту України» особисто до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, і на вимогу президента позивача були попередньо переглянуті на відповідність співробітником відповідача. При цьому будь-яких зауважень з приводу комплектності та оформлення поданих документів працівниками Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України не було, порушень не виявлено.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права та прийшов до вірного висновку про визнання протиправним та скасування рішення від 22 квітня 2013 року, прийнятого комісією Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України для надання спортивній федерації статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт та про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1421 від 26 квітня 2013 року «Про надання статусу національної спортивним федераціям» в частині надання статусу національної федерації Всеукраїнській громадській організації «Союз гирьового спорту України» - вид спорту гирьовий спорт, а тому підстав для скасування або зміни прийнятого ним рішення немає.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.

Згідно з частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального права при ухвалені судових рішень чи вчиненні процесуальних дій, а тому підстав для задоволення касаційної скарги немає.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Міністерства молоді та спорту України залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: