20 листопада 2014 року м. Київ К/800/10245/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та ОСОБА_4 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 грудня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії, -
13 листопада 2013 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУПФУ в Сумській області) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку його пенсії на підставі статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців згідно з наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням змін, які відбулися у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 з 01 серпня 2008 року.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року, позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірними дії ГПФУ в Сумській області щодо визначення грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4, зобов'язано ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 відповідно до наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» з 13 травня 2013 року та виплатити відповідну заборгованість по пенсії.
В іншій частині позовні вимоги залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанції скаржники оскаржили їх.
У касаційній скарзі ГУПФУ в Сумській області, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову повністю.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати в частині залишення позовної заяви без розгляду та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог повністю.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 2007 року знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб».
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року № 377, проте отримав відмову у здійсненні такого перерахунку.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, пославшись на постанову Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зазначив, що підвищення посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Оскільки частина 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пов'язує перерахунок пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а не вказує на конкретне рішення суб'єкта владних повноважень, та оскільки таке підвищення є беззаперечним, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі Наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377.
Залишаючи адміністративний позов без розгляду частині позовних вимог за період з 01 серпня 2008 року по 12 травня 2013 року суд першої інстанції послався на статтю 100 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначив, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, поважних підстав для його поновлення не навів.
Суд апеляційної інстанції з висновком суду першої інстанції погодився та залишив постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 грудня 2013 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопад 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452; далі - наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Частинами 1, 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_4 просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку його пенсії на підставі статті 63 Закону України № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців згідно з наказом Міністра оборони України № 377 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням змін, які відбулися у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України № 377 з 01 серпня 2008 року, однак ОСОБА_4 адміністративний позов пред'явив тільки 13 листопада 2013 року та поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не навів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права та прийшли до вірного висновку про зобов'язання ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 згідно з наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» з 13 травня 2013 року, виплатити відповідну заборгованість по пенсії та залишення адміністративного позову в іншій частині позовних вимог без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Доводи, викладені в касаційних скаргах, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційних скарг немає.
Керуючись статтями 224, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -
Касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 грудня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять дні після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядок, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: