06 листопада 2014 року м. Київ К/800/4209/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олендера І.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року, -
У листопаді 2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, у якому просила визнати дії відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру її пенсії неправомірними та протиправними, зобов'язати УПФУ провести перерахунок її пенсії з 01 березня 2013 року, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції у справі, Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області звернулося з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» з 10 серпня 2010 року. Позивачка працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора Красноармійської ОДПІ, має стаж державної служби 36 рік 08 місяців 17 днів.
21 лютого 2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації: включити до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати відповідно до довідки №16-0 від 13 лютого 2013 року, виданої Красноармійською ОДПІ за період роботи позивача з 01 серпня 2007 року по 31 липня 2009 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати , що суттєво вплинуло на розмір пенсії.
Рішенням від 28 лютого 2013 року відповідач відмовив в перерахунку.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03 квітня 2013 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року, позов ОСОБА_3 задоволений, рішення Управління ПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі від 28 лютого 2013 року про відмову у перерахунку пенсії скасовано, зобов'язано УПФУ здійснити з 01 березня 2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії та виніс розпорядження №166819 від 21 жовтня 2013 року, але при перерахунку пенсії відповідач вніс в розділ «загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що пенсія ОСОБА_3 повинна обчислюватись в розмірі 90 % від перерахованої заробітної плати, оскільки такий розмір був їй встановлений до змін в законодавстві.
Колегія суддів погоджується з таким висновком судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини другої та п'ятої цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_3) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно частини другої статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 18 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2013 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: