Справа: № 825/2644/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
13 листопада 2014 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Рипік О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Держаної фінансової інспекції в Чернігівській області, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог: Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, Чернігівський інститут післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, позашкільний навчальний заклад дитячо-юнацька спортивна школа «Олімп» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна», позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа» фізкультурно-спортивного товариства «Україна», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа - 2 Чернігівської міської громадської організації спортивного товариства «Спартак», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Чернігівської міської організації спортивного товариства «Спартак», позашкільний навчальний заклад «Дитячо-юнацька спортивна школа з шахів та шашок» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Ніжинського міського осередку фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», Менська дитячо-юнацька спортивна школа обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Коло», публічне акціонерне товариство «Чернігівський завод радіоприладів», Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання дій неправомірними, за апеляційною скаргою Держаної фінансової інспекції в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення порушень від 15.07.2014 року № 25-04-18-14/5896, визнання неправомірними дій Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо складання висновків про недоліки та порушення, викладені в п. 4 акту ревізії від 06.06.2014 року № 04-21/68.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано вимогу Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення порушень від 15.07.2014 року № 25-04-18-14/5896; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права та винести нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В засідання з'явився представник апелянта, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги.
Представник позивача та ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та подані письмові пояснення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позову, оскільки оскаржувана вимога винесена з порушенням повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2011 року по 01.03.2014 року.
За насідками ревізії складено акт від 06.06.2014 року, яким встановлено нецільове використання коштів Фонду.
Не погоджуючись із висновками вказаного акту Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подала заперечення до акту ревізії, у відповідь на яке отримали висновок на заперечення від 11.07.2014 року, в якому зазначено, що заперечення приймається як пояснення.
На підставі висновків акту ревізії, відповідачем винесено вимогу про усунення порушень від 15.07.2014 року № 25-04-18-14/5896.
Надаючи правову оцінку обставинам справи судова колегія виходить з наступного.
Порядком часткового фінансування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2012 № 44 (далі - Порядок № 44), визначені умови часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі - ДЮСШ), за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону № 2240.
Пунктом 1.2 Порядку № 44 визначено: часткове фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду здійснюється в межах асигнувань, передбачених бюджетом Фонду за статтею «Оздоровчі заходи» та кошторисів програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей за умови існування інших джерел фінансування ДЮСШ.
Відповідно до п. 2.2 Порядку № 44 правління Фонду та правління відділень Фонду, відповідно до кошторису програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей, у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих проектів кошторисів визначають перелік ДЮСШ та обсяги їх часткового фінансування за рахунок коштів Фонду в наступному фінансовому році, за умови наявності інших джерел фінансування ДЮСШ.
Згідно п. 3.11 Інструкції про порядок складання та виконання бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 18.04.2003 року № 10, зі змінами та доповненнями, в бюджеті Фонду визначаються витрати по статті «Оздоровчі заходи» для забезпечення фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Відповідно до вимог Інструкції кошти на ці цілі плануються в кошторисах ДЮСШ відповідно до штатного розпису та фонду оплати праці працівників, що утримуються за рахунок коштів Фонду, а також обов'язкових платежів. Нарахування єдиного соціального внеску нерозривно пов'язане із заробітною платою, а тому завжди належало до цільових витрат на оплату праці згідно із нормативною базою з питань часткового фінансування ДЮСШ коштами Фонду.
Згідно пункту 2.4 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду кошти Фонду згідно з кошторисами та укладеними договорами на часткове фінансування ДЮСШ щомісяця перераховуються:
- Виконавчою дирекцією Фонду на відкриті в установах банків поточні рахунки для ДЮСШ, які підпорядковані Центральним радам ФСТ;
- Виконавчими дирекціями відділень Фонду на відкриті в установах банків поточні рахунки або спеціальні реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби України (якщо ДЮСШ є бюджетною установою) для ДЮСШ, які підпорядковані та не підпорядковані регіональним організаціям ФСТ.
Постановою правління Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 15.01.2013 року № 2 затверджений перелік та обсяги часткового фінансування за рахунок коштів Фонду дитячо-юнацьких спортивних шкіл в 2013 році (постанова долучена до матеріалів справи).
Як зазначено в акті ревізії, часткове фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду проводилось відповідно до кошторисів, погоджених директором виконавчої дирекції Савичем П.І. та на підставі укладених договорів між Фондом та ДЮСШ про часткове їх фінансування, відповідно до Порядку № 44.
Протягом перевіряємого періоду підтверджено використання коштів за статтями видатків, які затверджені в кошторисах.
Разом з тим, відповідачем проведено перевірки ДЮСШ під час яких встановлено, що використання коштів Фонду було здійснено в межах кошторисних призначень, у зв'язку з чим порушень використання коштів Фонду не встановлено.
Крім того, до матеріалів справи долучені копії рішень судів, що набрали законної сили (по справах: № 825/1167/14, № 825/528/14), якими встановлені обставини, що сплата єдиного соціального внеску не є нецільовим використанням коштів Фонду.
У бюджетних установах фінансування виплат по заробітній платі здійснюється за окремою статтею, яка відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу є захищеною. Це означає, що виплати по заробітній платі здійснюються першочергово разом з перерахуванням до фондів обов'язкових платежів. Отже, при затвердженні відповідного бюджету у першочерговому порядку забезпечуються потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плат, а також нарахування на заробітну плату.
Тобто, для установ і організацій, що фінансуються з бюджету, такі видатки виділяються з відповідних бюджетів і проводяться з одного і того ж джерела фінансування.
Умови та порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначається Законом України від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Так, п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, базою для нарахування єдиного внеску є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України „Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Враховуючи вищезазначене, пункт 2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду щодо витрат на оплату праці працівників ДЮСШ не суперечить Бюджетному кодексу України, Закону України «Про оплату праці» та включає в себе заробітну плату і нарахування єдиного соціального внеску на неї.
З огляду на зазначене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач під час перевірки дійшов необґрунтованого висновку про завдання збитків Фонду, не врахувавши всі норми законодавства в сукупності, застосувавши окремі норми.
Отже, вимога Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення порушень від 15.07.2014 року № 25-04-18-14/5896 є незаконною та підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи, наведені відповідачем в апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно часткового задоволення позову, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Держаної фінансової інспекції в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року по справі за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Держаної фінансової інспекції в Чернігівській області, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог: Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка, Чернігівський інститут післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, позашкільний навчальний заклад дитячо-юнацька спортивна школа «Олімп» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна», позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа» фізкультурно-спортивного товариства «Україна», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа - 2 Чернігівської міської громадської організації спортивного товариства «Спартак», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Чернігівської міської організації спортивного товариства «Спартак», позашкільний навчальний заклад «Дитячо-юнацька спортивна школа з шахів та шашок» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Ніжинського міського осередку фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», Менська дитячо-юнацька спортивна школа обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Коло», публічне акціонерне товариство «Чернігівський завод радіоприладів», Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», комплексна дитячо-юнацька спортивна школа Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа» Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» про визнання протиправною та скасування вимоги, визнання дій неправомірними - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.09.2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 18.11.2014 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я.М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 18.11.2014 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.