Ухвала від 13.11.2014 по справі 598/1649/14-а2а/598/55/2014

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2014 р. Справа № 876/9005/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Большакової О.О., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області на постанову Збаразького районного суду Тернопільської області від 08.09.2014 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

20.08.2014 року позивач - ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до відповідача - управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01.07.2010 року їй призначено пенсію згідно Закону України "Про державну службу".

При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

11.07.2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної індексації заробітної плати згідно довідки № 05/511 від 11.07.2014 року.

Проте, рішенням № 24/р-11 від 25.07.2014 року відповідач відмовив позивачу в проведенні зазначеного перерахунку мотивуючи тим, що чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат при обчисленні пенсії.

Позивач вважає, що не включаючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.

Відтак, ОСОБА_1 просить суд : визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії з урахуванням усіх складових частин заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язати провести їй перерахунок пенсії з дати призначення пенсії з 01.07.2010 року, з урахуванням усіх складових частин заробітної плати, в тому числі сум індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки Збаразького районного центру зайнятості Тернопільської області від 11 липня 2014 року № 05/511.

Постановою Збаразького районного суду Тернопільської області від 08.09.2014 р. позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області щодо невжиття заходів по перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових частин заробітної плати державного службовця.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11 липня 2014 року з урахуванням усіх складових частин заробітної плати, в тому числі сум індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки № 05/511 виданої 11 липня 2014 року Збаразьким районним центром зайнятості Тернопільської області.

Стягнуто з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).

В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач. Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошова винагорода передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 не відносяться до інших надбавок та не можуть включатись в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям.

Отже, на думку апелянта, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не входять до складу, а ні основної заробітної плати, а ні доплат та надбавок, а ні виробничих премій, а тому для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до визначення середньомісячної заробітної плати для обчислення розміру пенсії немає жодних правових підстав.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області та з 01.07.2010 року отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про державну службу".

З довідки № 05/511 від 11.07.2014 року виданої Збаразьким районним центром зайнятості Тернопільської області вбачається, що позивачу за період з липня 2008 року по червень 2010 року виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати на загальну суму 20461,19 грн.

В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати на вказану вище суму.

11.07.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати згідно довідки № 05/511 від 11.07.2014 року.

Проте, рішенням № 24/р-11 від 25.07.2014 року відповідач відмовив позивачу в проведенні зазначеного перерахунку мотивуючи тим, що чинним законодавством не передбачено врахування зазначених виплат при обчисленні пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.

Тому, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Збаразькому районі Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Збаразького районного суду Тернопільської області від 08.09.2014 р. по справі № 598/1649/14-а (2-а/598/55/2014) - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді О.О. Большакова

Т.І. Шинкар