Справа: № 826/12652/14 Головуючий у 1-й інстанції: Вовк П.В. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
19 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Старової Н.Е.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АЙПІ-СВІТ» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АЙПІ-СВІТ» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙПІ-СВІТ» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача стосовно проведення зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені актом № 452/26-56-22-01-03/39125820 від 18 серпня 2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «АЙПІ-СВІТ» (код за ЄДРПОУ 39125820) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2014 року» (далі також - акт про неможливість проведення зустрічної звірки); зобов'язання відповідача вилучити з АІС «Податковий блок» та з автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, внесену на підставі висновків зустрічної звірки ТОВ «АЙПІ-СВІТ», результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки; зобов'язання відповідача відновити дані податкової звітності позивача, шляхом внесення до них даних, визначених у податкових деклараціях з податку на додану вартість TOB «АЙПІ- СВІТ»; визнання протиправним та скасування акту про неможливість проведення зустрічної звірки.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 16 вересня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовив в повному обсязі.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2014 року та ухвалити нову про задоволення адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 18 серпня 2014 року посадовими особами відповідача з метою вручення позивачу запиту про надання інформації та її документального підтвердження було здійснено вихід за податковою адресою TOB «АЙПІ-СВІТ», у результаті чого встановлено відсутність товариства за цією адресою.
Зазначені обставини були відображені в акті перевірки місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності за податковою адресою № 84 від 18 серпня 2014 року та в акті про неможливість вручення запиту про надання інформації та її документального підтвердження посадовими особами TOB «АЙПІ-СВІТ» (код за ЄДРПОУ 39125820) від 18 серпня 2014 року № 94.
У зв'язку з цим, співробітниками ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у місті Києві було складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на наступне.
Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, функція податкового щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок).
Пунктом першим Порядку передбачено, що зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
У підпункті 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 року № 236, закріплено, що в разі встановлення фактів, які не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку зі зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.
Статтею 74 Податкового кодексу України передбачено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що податковим законодавством регламентовано повноваження податкових органів проводити зустрічні звірки платників податків та складати відповідні акти в разі відсутності суб'єкта господарювання за його податковою адресою.
Разом з тим, судова колегія звертає увагу на те, що дії податкових органів, пов'язані зі складанням відповідних актів за результатами проведення зустрічної звірки, не є кінцевим результатом реалізації суб'єктом владних повноважень своєї компетенції, який може бути об'єктом судового оскарження, а становлять лише процес її реалізації, а сам акт є лише формою фіксації обставин та не являється рішенням суб'єкту влади. Більш того, за результатами проведення зустрічної звірки податковим органом не може бути прийнято жодного рішення, яке б обумовлювало виникнення у платника податків відповідних обов'язків (наприклад, не може бути прийнято податкове повідомлення-рішення). Тому, ані зазначені дії, ані такий акт не несуть жодних негативних наслідків для платника податків, мають лише доказове значення та, виходячи з приписів статей 2, 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не можуть бути оскаржені в адміністративному судовому порядку.
Окрім того, системне тлумачення норм податкового законодавства дійсно надає підстави стверджувати, що розбіжності, виявлені контролюючим органом під час проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання та відображенні в акті про неможливість проведення зустрічної звірки, не можуть бути внесені до інформаційних систем бази «Податковий блок».
Водночас, судова колегія звертає увагу на те, що з витягів з інформаційних систем бази «Податковий блок», які містяться в матеріалах справи, не вбачається здійснення відповідачем будь-яких корегувань показників податкової звітності позивача на підставі акту № 452/26-56-22-01-03/39125820 від 18 серпня 2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «АЙПІ-СВІТ» (код за ЄДРПОУ 39125820) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2014 року».
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що апелянтом ані в ході розгляду справи в суді першої інстанції, ані під час апеляційного провадження не було надано суду належних і допустимих, у розумінні ст.70 КАС України, доказів, які б спростовували викладену аргументацію та підтверджували обставини, на які позивач посилається у своїй позовній заяві та в апеляційній скарзі.
Так, зокрема, з первинної документації, яка була подана позивачем до суду апеляційної інстанції, вбачаються лише окремі обставини щодо ведення товариством податкового обліку, а не факт внесення відповідачем змін до систем бази «Податковий блок» на підставі зазначеного акту.
Натомість, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, діючи у відповідності з приписами частини 2 статті 71 КАС України, довів обґрунтованість своїх заперечень на позовні вимоги ТОВ «АЙПІ-СВІТ» та переконав судову колегію у своїй правоті.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності належних та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову і вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АЙПІ-СВІТ» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 20.11.2014 року.
.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Старова Н.Е.