Справа: № 826/9362/14 Головуючий у 1-й інстанції: Качура І.А. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
Іменем України
11 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Аліменка В.О., Кучми А.Ю., секретар судового засідання Самсонова М.А., за участю сторін: представників позивача - Садовнікової Л.Ю., Татарінова О.П., представника відповідача Ружицької І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нанекс» до Державної екологічної інспекції в м. Києві про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування припису, -
01.07.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Нанекс» (надалі - ТОВ«Нанекс») звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у місті Києві в якому просить: визнати протиправними дії старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Жикевича Євгена Ігоровича, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Коваленка Юрія Миколайовича по проведенню планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нанекс» з 17.02.2014р. по 20.02.2014р., складенню акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/346а від 20.02.2014 р. та винесенню припису №05/136п від 20.02.2014 р. у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів; дії державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Харіної Ірини Євгеніївни по проведенню позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нанекс» з 28.04.2014р. по 14.05.2014р., складенню акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/923а від 14.05.2014 р. та винесенню припису № 05/404п від 14.05.2014 р. у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів; незаконним припис Державної екологічної інспекції у м. Києві № 05/136п від 20.02.2014 р. та припис № 05/404п від 14.05.2014 р. визнати протиправними та скасувати у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів., вимогу щодо зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів визнати незаконною.
Позов обґрунтовано тим, що вимоги Державної екологічної інспекції м.Києва про необхідність отримання позивачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів не ґрунтуються на нормі закону, оскільки позивач відповідно до вимог діючого законодавства не зобов'язаний отримувати вказаний дозвіл.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.08.2014 р. позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Жикевича Євгена Ігоровича щодо винесення припису №05/136п від 20.02.2014 р. у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів; визнано протиправними дії державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Харіної Ірини Євгеніївни щодо винесення припису №05/404п від 14.05.2014 р. у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів; визнано незаконними та скасовано припис Державної екологічної інспекції у м. Києві № 05/136п від 20.02.2014 р. та припис Державної екологічної інспекції у м. Києві № 05/404п від 14.05.2014 р. у частині зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, а також вимогу щодо зобов'язання ТОВ «Нанекс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів. У решті позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що у актах перевірки не наведено правового обґрунтування того, що позивачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та в ході перевірок не було проведено відповідних дій щодо відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань, отже, висновок відповідача викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється саме обладнанням позивача документально не підтверджено. Щодо решти позовних вимог суд зазначив, що у відповідача були правові підстави для здійснення планової перевірки та подальшого оформлення її результатів.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.08.2014 року як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач у своїй діяльності використовує стаціонарні джерела викидів: піч конвекційну, фритюрницю, гриль Саламандра при відсутності Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим порушено ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та Постанови КМУ від 13.03.2002р. № 302 «Про затвердження порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємств, які отримали такі дозволи».
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем проведено планову перевірку ТОВ «Нанекс» (ресторан «Віскі Корнер») на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства у період з 17.02.2014 року по 20.02.2014 року.
За наслідками проведеної перевірки, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Жикевичем Є.І та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Коваленко Ю.М. був складений припис № 05/136п від 20.02.2014 р., яким позивача зобов'язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Софіївська, буд. 16/16, а саме: печі конвекційної, фритюрниці, грилем Саламандра та інших відповідно до інвентаризації викидів забруднюючих речовин. Термін виконання до 20.03.2014 року.
У період з 28.04.2014 року по 14.05.2014 року Державною екологічною інспекцією в місті Києві було проведено позапланову перевірку ТОВ «Нанекс» на предмет виконання припису № 05/136п від 20.02.2014 р.
За наслідками цієї перевірки, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Харіною І.Є. було видано припис №05/404п від 14.05.2014 р., яким позивача зобов'язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Софіївська, буд.16/16, а саме: печі конвекційної, фритюрниці, грилем Саламандра та інших відповідно до інвентаризації викидів забруднюючих речовин. Термін виконання до 13.06.2014 року.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі Закон № 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 2 Закону України № 877 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Статтею 3 Закону № 877 визначені основні принципи державного нагляду (контролю).
Закон України «Про охорону атмосферного повітря» (надалі Закон № 2707) спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
Відповідно до ст.10 Закону № 2707 підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Стаття 11 Закону № 2707 передбачає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011р. затверджено Положення Про Держану екологічну інспекцію у м.Києві (надалі - Положення).
Відповідно до п.4.2 ст. 4 вказаного Положення інспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених, загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі-Порядок), затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року №464.
У відповідності до п.4.7. Порядку №464, Державні інспектори під час здійснення перевірок мають право: вимагати усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища; відбирати зразки продукції, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного контролю, відповідно до закону; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного контролю; давати обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся.
Постановою Кабінету Міністрів України №1780 від 28 грудня 2001 р. затверджено Порядок розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел (далі за текстом - Порядок № 1780), у якому зазначено, що перелік типів устаткування, за якими розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, визначається Мінприроди.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем двічі проводилась перевірка ТОВ «Нанекс» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства за наслідками яких складались акти, проте, підтверджено, а апелянтом не спростовано, що в ході перевірок не було вчинено відповідних дій щодо відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань для з'ясування чи дійсно позивачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновок відповідача, що викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється саме обладнанням позивача документально не підтверджено.
Доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
На підставі вказаного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.
Повний текст ухвали виготовлено 14.11.2014р.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2014 р., залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нанекс» до Державної екологічної інспекції в м. Києві про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування припису, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
.
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.