Номер провадження 2-а/754/822/14
Справа №754/18387/14-а
Іменем України
18.11.2014 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Панченко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо переведення його з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», зобов»язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні з якої сплачено страхові внески за 2011-2013 роки на підставі його заяви від 29.09.2014 року та доданих до неї документів.
Свої вимоги мотивує тим, що він отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Після досягнення віку він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, надавши всі необхідні документи, передбачені ст. 7 Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунок) пенсій, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846. Одночасно від нього відібрали заяву про те, що він просить припинити нарахування йому пенсії за вислугу років. Фактично ж відповідач, всупереч змісту його заяви зробив переведення з одного виду пенсії на інший, хоча він такої заяви не подавав. Такі дії відповідача вважає незаконними та такими, що порушують його особисті інтереси, бо відповідач не врахував, що ст. 15 Порядку передбачає переведення за бажанням пенсіонера, а він такого бажання не заявляв, тому що в цьому випадку зарплата для обчислення розміру пенсії визначається з урахуванням середньомісячної зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні йому пенсії за вислугу років.
Від Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва до суду надійшли письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом було встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському район м. Києва та раніше отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 29.09.2014 року позивач подав до управління ПФУ заяву про призначення йому пенсії за віком.
Відповідно до відповіді Управління від 08.10.2014 року, при призначенні пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено переведення з одного виду пенсії за цим Законом на інший.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 9 липня 2003 року №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон №1058), Законом № 2262.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону №1058, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини другої статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (Далі - Закон № 3668-VІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком з застосовувався показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн, за рік, що передував призначенню пенсії за віком, а не показник середньої заробітної плати за 2011-2013 роки.
Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не звертався до Управління з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Доводи Управління ПФУ не приймаються до уваги, так як в частині 3 статті 45 Закону №1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є доведеними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 158-159,160-162,163, 183-2 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києві щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески за 2011-2013 роки на підставі його заяви від 29.09.2014 року та наданих до неї документів.
Судові витрати по справі компенсуються за рахунок коштів з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя