Постанова від 12.11.2014 по справі 2а-10598/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2014 року № 2а-10598/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря - Капустинської Н.М.

за участю представника позивача Мандзиняк Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 24 610,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2010 року Державна податкова інспекція у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 24 610,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» повинен був сплатити податок з власників транспортних засобів до бюджету Залізничного району м. Львова в сумі 24 610,00 грн. за першу державну реєстрацію автомобіля, однак доказів про зарахування вказаного податку в дохід державного бюджету не було надано, що у свою чергу є підставою для його стягнення в примусовому порядку.

Відповідно до ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку процесуального правонаступництва ДПІ у Залізничному районі м.Львова ДПС замінено на ДПІ у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач проти адміністративного позову заперечив, з підстав того, що не здійснював реєстрації в Україні на своє ім»я транспортного засобу, він не є платником відповідного податку в розумінні ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Також зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2013 р в справі №2а-1847/11/1370 позов ОСОБА_2 до Управління ДАІ ГУМВСУ у Львівській області, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-ДПІ у Залізничному районі м.Львова задоволено, визнано протиправною і скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки VOLKSWAGEN LT35 (державний номерний знак НОМЕР_1). Постанова набрала законної сили 03.01.2014 р.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав клопотання через канцелярію суду за вхідним №1165 ел від 07.11.2014 року про розгляд справи без участі уповноваженого представника, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об»єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що за даними Управління ДАІ на ім'я ОСОБА_2 зареєстровано автомобіль VOLKSWAGEN LT35 (державний номерний знак НОМЕР_1) 2001 року випуску.

Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 24 610,00 грн.

Листом від 28.04.2010р. №9504/10/17-108/174 ДПА України у Львівській області звернулось до начальника УДАІ ГУМВС у Львівській області з проханням надати інформацію щодо сплати податку з власників транспортних засобів під час проведення першої реєстрації автомобілів, ввезених на територію України, починаючи з 2008р.

У відповідь на запит, листом №9/2074 від 31.08.2010р. за підписом начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області, надало запитувану інформацію про те, що ОСОБА_2 має у власності автомобіль марки VOLKSWAGEN LT35, а квитанції про сплату податку відсутні.

Спір виник у зв'язку із не сплатою фізичною особою ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Згідно розлогого аналізу частини 1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

На підставі ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази до суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Згідно ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» (далі - Закону) платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів.

Так, згідно із ч. 1 п. 3 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (затверджених постановою КМ України №1371 (надалі - Порядку)) державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.

Відповідно до ч. 4 п. 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.

Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них (затв. Наказом МВС №379) (надалі - Інструкції) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.

При цьому, згідно із ч. 4 ст.5 Закону фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.

Згідно п. 3.11. Інструкції після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.

Частиною 6 ст. 5 Закону встановлено, що у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Таким чином, аналізуючи вказані вище норми законодавства, державна реєстрація транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів не може бути здійснена, оскільки безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку.

Разом з тим, згідно обставин, із заявою до Львівського ВРЕР УДАІ про проведення державної реєстрації автомобіля відповідач не звертався і такої не підписував. Крім того він не подавав жодних документів, що посвідчують його особу (паспорт громадянина України чи будь-які інші документи). При цьому відповідач не вчиняв жодних дій, пов'язаних з придбанням чи реєстрацією транспортних засобів.

Відповідач не виступав платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, адже вказаний транспортний засіб, на підставі реєстрації якого йому донараховано суму податку з власників транспортних засобів, в органах ВРЕР не реєстрував, а рішення про його реєстрацію прийняте Львівським ВРЕР УДАІ без його відома, з порушенням при цьому встановленого законом порядку такої реєстрації.

Суд акцентує увагу на практиці Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».

Суд зазначає, що рішення про реєстрацію автомобіля марки VOLKSWAGEN LT35 , д.н.з. НОМЕР_1, 2001 року випуску, прийняте Львівським ВРЕР УДАІ, з порушенням при цьому встановленого законом порядку такої реєстрації.

Проти працівників Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області порушено кримінальну справу за фактом проведення реєстрації у Львівському ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області вказаних автомобілів, зокрема на ім'я відповідача.

В той же час, позивачем під час розгляду адміністративної справи не наведено об'єктивних доводів щодо наявності в діях відповідача ознак неправомірності, як і не доведено правомірності донарахування йому суми податку з власників транспортних засобів.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 листопада 2014 року.

Суддя Гулкевич І.З.