м. Харків
14 листопада 2014 р. Справа № 820/15314/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1, позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (надалі за текстом - ГУ ДМСУ в Харківській області, відповідач), в якому просить суд: скасувати рішення (оформлене у вигляді висновку) Головного управління громадянства, міграції і реєстрації фізичних осіб Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про скасування посвідки на постійне проживання і дозволу на імміграцію громадянці В'єтнаму ОСОБА_1; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити посвідку на постійне проживання в Україні громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 із зазначенням відомостей про дитину; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити у паспортних документах (національному паспорті) громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 відмітку (штамп) про наявність дозволу про імміграцію в Україну; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити реєстрацію місця проживання громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 із внесенням відповідних змін в облікові документи.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в серпні 2014 року йому стало відомо, що ГУ ДМС України винесено рішення у формі висновку про скасування посвідки на постійне проживання громадянці В'тнаму ОСОБА_1, згідно якого скасовано дозвіл на імміграцію, скасовано та вилучено посвідку. Позивач вважає рішення ГУДМСУ в Харківській області є таким, що підлягає до скасуванню, а також вважає, що ГУДМСУ в Харківській області зобов'язаний поновити посвідку на постійне проживання позивачу, поновити у паспортних документах (національному паспорті) відмітку (штамп) про наявність дозволу на імміграцію в Україну і поновити реєстрацію місця проживання.
Представник позивача до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 14.11.2014 року подав заяву про слухання справи у його відсутність в порядку письмового провадження.
Представник відповідача, ГУДМСУ в Харківській області до судового засідання не з'явився з невідомих суду причин, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, заперечень на адміністративний позов не надав.
Згідно п.10 ч.1 ст.3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач громадянка В'єтнаму ОСОБА_1 прибула в Україну в 2008 році для постійного проживання, має чоловіка ОСОБА_4 та спільну з ним дитину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до посвідки на постійне місце проживання в Україні серії ХР №19079, зазначено, що підстава видачі посвідки позивачу - висновок від 15.10.2008 року, дата видачі -15.10.2008 року, строк дії - безстроково, посвідку видано УГІРФО ГУМВС України в Харківській області. В зазначеній посвідці вказано про реєстрацію місця проживання позивача з 21.10.2008 року за адресою: АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що ГУМВС України в Харківській області, розглянувши матеріали відносно позивача виніс оскаржуване рішення (у формі висновку) про скасування посвідки на постійне проживання в Україні. Про зазначене рішення (висновок) позивача не було проінформовано у передбачений законодавством спосіб. Про вказане рішення (висновок) позивач дізнався в серпні 2014 року.
Суд звертає особливу увагу, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 року від відповідача було витребувано документи, а саме: рішення (оформлене у вигляді висновку) про скасування посвідки на постійне проживання і дозволу на імміграцію громадянці В'єтнаму ОСОБА_1 та документи, що стали підставою для його складання, проте станом на час розгляду справи зазначені документи не надані.
Крім того, зважаючи на ненадання документів щодо правової позиції відповідача за адміністративним позовом, суд приходить до висновку про визнання позовних вимог в контексті ст. 71 КАС України.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України "Про імміграцію" посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Стаття 12 Закону України "Про імміграцію" передбачає, що дозвіл на імміграцію може бути скасовано органом, який його видав, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до п.п. 21-24 "Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень", затвердженого Постановою КМ України № 1983 від 26.12.2002р. (який діяв на час прийняття оскаржуваного рішення), дозвіл на імміграцію скасовується органом, який його видав. Для започаткування процедури розгляду питання про скасування дозволу на імміграцію відповідне подання надсилається до органу, який приймав рішення про надання такого дозволу. Департамент, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти. Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію".
Відповідно до вимог ст.12 Закону України "Про імміграцію" підлягає скасуванню дозвіл на імміграцію, ст.13 вказаного Закону встановлює вилучення посвідки на постійне місце проживання на підставі скасування дозволу на імміграцію.
Відповідно до положень ст. ст. 8, 9 КАС України звернення до суду на підставі норм Конституції України гарантується. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує аналогію закону або аналогію права.
Суд враховує, що Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків, затверджений Постановою КМУ №251 від 28.03.2012р. не містить безпосередньої норми, яка б визначала порядок поновлення посвідки на постійне проживання у разі її скасування та вилучення. У той же час п.22 цього Порядку передбачено, що у разі пошкодження чи втрати посвідки іноземець та особа без громадянства може звернутися за отриманням нової посвідки в порядку, встановленому для її обміну чи продовження строку її дії, до територіального органу або підрозділу ДМС за місцем проживання. В зв'язку з цим використовуючи аналогію права, суд вважає, що посвідку на постійне проживання зобов'язаний поновити ГУДМСУ в Харківській області, за місцем проживання позивача. Таким чином, позовні вимоги до Головного управління державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення, оформлене у вигляді висновку про скасування посвідки на постійне проживання і дозволу на імміграцію громадянці В'єтнаму ОСОБА_1, зобов'язання поновити посвідку та поновити у паспортних документах (національному паспорті) громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1 із зазначенням відомостей про дитину та відмітку (штамп) про наявність дозволу на імміграцію в Україну та поновити реєстрацію місця проживання, із внесенням відповідних змін в облікові документи, підлягають задоволенню.
Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення (оформлене у вигляді висновку) Головного управління громадянства, міграції і реєстрації фізичних осіб Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про скасування посвідки на постійне проживання і дозволу на імміграцію громадянці В'єтнаму ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити посвідку на постійне проживання в Україні громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 із зазначенням відомостей про дитину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити у паспортних документах (національному паспорті) громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 відмітку (штамп) про наявність дозволу про імміграцію в Україну.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити реєстрацію місця проживання громадянину В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 із внесенням відповідних змін в облікові документи.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь громадянину В'єтнаму ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Супрун Ю.О.