Постанова від 07.11.2014 по справі 819/2341/14-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2341/14-a

07 листопада 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції (надалі по тексту - відповідач, або відділ ДРАЦС Тернопільського МУЮ) про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 від 03 червня 1953 року, змінивши в ньому дані по батькові матері з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4».

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновком відділу ДРАЦС Тернопільського МУЮ від 23.05.2014 року позивачу відмовлено у задоволенні його заяви про внесення змін до актового запису у зв'язку із розбіжністю основних підтверджуючих документів.

Позивач вважає письмову відмову відповідача необґрунтованою та такою, що порушує захист її інтересів, що виникають, виникли, чи могли б виникнути в процесі становлення, зміни або припинення особистих чи майнових прав. Зазначає, що у актовому записі про її народження від 13.07.1953 року допущена помилка щодо даних про народження матері, а саме невірно зазначено по батькові матері дитини. Факт того, що «ОСОБА_4» по батькові є «ОСОБА_4» підтверджується паспортом громадянина України, свідоцтвом про укладенню шлюбу, свідоцтвом про народження та свідоцтвом про смерть.

Позивач у судове засідання не зявився, надавши клопотання про розгляд справи без його участі у відповідності до вимог ч.4 ст.122 КАС України.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте надіслав суду письмову заяву в якій просить розгляд справи проводити без участі представника відділу ДРАЦС Тернопільського міського управління юстиції, зазначивши, що позиція відділу обґрунтована у висновку про відмову.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що у актовому записі про народження серія НОМЕР_1, складений 13.07.1953 р. Білобожницьким районним бюро ЗАГС Тернопільської області на громадянку ОСОБА_1 у графі «батьки» зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 11).

Водночас, у свідоцтві про народження серія НОМЕР_2 (повторне), виданого 15 лютого 2000 року відділом РАГС управління юстиції Чортківського району Тернопільської області зазначено ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, батько дитини - ОСОБА_6, мати - ОСОБА_7 (а.с. 13).

Позивач звернувся до відділу державної РАЦС Тернопільського МУЮ у Тернопільській області із заявою про внесення змін, доповнень до актового запису про народження № 46 від 03.06.1953 року, складеного Білівською сільською радою Чортківського району Тернопільської області, а саме, змінити по батькові матері - з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4».

Згідно висновку відділу державної РАЦС Тернопільського МУЮ про внесення внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 23.05.2014 року позивачу відмовлено у зв'язку відсутністю основних підтверджуючих документів.

Суд не погоджується з таким висновком відділу державної РАЦС Тернопільського МУЮ, з наступних міркувань.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року за № 2398-VI (надалі по тексту - Закон №2398-VІ).

Статтею 6 Закон № 2398-VІ зазначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 22 Закону №2398-VІ закріплено можливість звернення до суду щодо оскарження відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Зміни і доповнення до актового запису цивільного стану здійснюються відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України N 96/5 від 12.01.2011 року (надалі по тексту - Правила), внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.13.2. вказаних Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.

Згідно п. 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Відповідно до п. 2.13.12. Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Згідно п. 2.16.7. цих Правил зазначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно ст. 28 Цивільного кодексу України (надалі по тексту - ЦК України) фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по-батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

При вирішенні спору суд враховує те, що згідно актового запису про народження матері позивача ОСОБА_4 (а.с 13) в графі по батькові вказано «ОСОБА_4», а в графі батько «ОСОБА_6». Також, згідно актового запису про смерть матері позивача від 26.12.2003 року серія НОМЕР_3 (а.с.14) складено на «ОСОБА_4». Відповідно і паспорт серія НОМЕР_4 був виданий громадянці ОСОБА_4 .

Зібрані по справі докази, оцінені судом кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, та встановлені судом обставини свідчать про те, що у актовому записі про народження №46, складеного 13.07.1953 року допущено помилку в графі «по батькові матері», так як мати позивача по батькові «ОСОБА_4», а не «ОСОБА_4».

На підставі ч.2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Розглянувши справу «Гарнага проти України» від 16 травня 2013 року, Європейський суд зазначив, що регулювання питання зміни по батькові фізичних осіб в Україні має недоліки та містить обмеження, які не відповідають закріпленій законодавством свободі зміни імені, невід'ємною частиною якого є по батькові. Більш того, національні органи, відмовляючи у задоволені відповідної заяви заявниці, не навели достатніх підстав для цієї відмови. Відповідно, Європейський суд встановив, що було порушення статті 8 Конвенції.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що для захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №46 від 13 червня 1953 року, складеного Білобожницьким районним бюро ЗАГС Тернопільської області, змінивши в графі по батькові матері з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4».

Керуючись, ст.ст. 2, 71, 94, 122, 128, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №46 від 13.07.1953 року, складеного Білобожницьким районним бюро ЗАГС Тернопільської області, змінивши в ньому дані по батькові матері з «ОСОБА_4» на «ОСОБА_4».

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна:

Суддя Мандзій О.П.