"11" листопада 2014 р. м. Київ К/9991/35873/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді - Черпіцької Л.Т.
Суддів -Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
при секретарі -Кошелєв С.В.
за участю представника:позивача - Куракіна Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Промгаз України"
напостанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012р.
у справі№ 2а-16562/09/2670
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Промгаз України"
доДержавної інспекції з контролю за цінами в м. Києві
проскасування рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промгаз України» звернулось з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про скасування рішення від 01.12.2009р. №133 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису від 01.12.2009р. №148 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем прийнято протиправні рішення та припис, оскільки висновки зроблені в акті перевірки від 24.11.2009р. не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать законодавству України. На думку позивача, він з січня 2009 року при продажі природного газу промисловим споживачам застосовував ціни не вище встановленого граничного рівня цін, передбаченого Постановами НКРЕ від 29.01.2009р. №57 та від 19.02.2009р. №195. Крім того, відповідачем не було дотримано процедури проведення перевірки, на підставі висновку якої винесено оскаржуване рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 квітня 2010 року позов задоволено. Скасовано рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 133 від 01.12.2009 року та припис № 148 від 01.12.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012р. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 квітня 2010 року скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Промгаз України» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення», Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819, було проведено планову перевірку з питань додержання державної дисципліни цін при реалізації природного газу та при наданні послуг ТОВ «Промгаз України», за результатами якої складено акт від 24.11.2009 р. № 256.
Перевіркою наданих договорів та актів прийому-передачі природного газу за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року встановлено, що всупереч вимогам постанови Кабінету міністрів України від 29.04.2006р. №605 у січні 2009 р. ТОВ «Промгаз України» застосовувало вільні ціни на природний газ в розмірі від 2100,00 грн. до 2424,30 грн. за 1000 куб м. замість встановленої граничної ціни в розмірі 1382,40 грн. за 1000 куб. м., розрахованої за формулою 1152,00 грн. х 1,2 (де 1152,00 грн. - гранична ціна на природній газ без ПДВ за 1000 куб. м., 1,2 - податок на додану вартість в розмірі 20%). Вказане призвело до завищення граничної ціни на природний газ на суму від 717,60 грн. до 1041,90 грн. за 1000 куб. м. з урахуванням податку на додану вартість.
Сума необґрунтовано нарахованої виручки ТОВ «Промгаз України» за реалізований природній газ, внаслідок застосування вільних цін в січні 2009 року за умови запровадження режиму державного регулювання, становить 50865796,98 грн. з ПДВ.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» Першим заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві Норка О.Я. прийнято рішення №13 від 01.12.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та вирішено стягнути з ТОВ «Промгаз України» в доход державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 50 827 402,98 грн. та суму штрафу в розмірі 101 654 805,96 грн.
На підставі п. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877, п. 4 Положення №1819 та п. 3.5 Інструкції №298/519, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві винесено Припис №148 від 01.12.2009р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін. Вказаний Припис містить вимогу щодо усунення у місячний термін порушення державної дисципліни цін в частині застосування цін (тарифів) на природний газ шляхом приведення їх у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 та проведення перерахунків із споживачами на суму 38 394,00 грн.
Правомірність винесення рішення від 01.12.2009р. №133 та припису від 01.12.2009р. №148 Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві є предметом розгляду по даній справі.
Повноваження органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 №1548.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" пункт 8 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 №1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" після абзацу другого доповнено новим абзацом, згідно з яким граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки встановлює Національна комісія регулювання електроенергетики.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" встановлено, що ця постанова набирає чинності з 28 січня 2009 р., крім пункту 3, який набирає чинності з 1 лютого 2009 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2009 №92 у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 цифри "28" замінено цифрою "1".
В той же час, згідно з частиною першою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Постанову Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр", 2009, 02, №19 від 04.02.2009р.
Визначаючи дату, з якої постанова Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 підлягає застосуванню, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Таким чином, Законом України "Про Кабінет Міністрів України" встановлено дату набрання чинності нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України - з дня його офіційного опублікування. Іншої дати, такої як "дата, з якої змінюються правовідносини, що регулюються нормативно-правовим актом", законодавством не передбачено. Зазначена позиція касаційного суду відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 06 лютого 2012 року у справі №21-266а11.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", відповідно до якої Національній комісії регулювання електроенергетики було надано повноваження на встановлення граничного рівня цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничного рівня цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки, набрала чинності з дня її опублікування, тобто з 04.02.2009р.
Отже, зважаючи на те, що після 04.02.2009 повноваження Національної комісії регулювання електроенергетики на встановлення граничних рівнів цін на природних газ реалізовано лише 19.02.2009 шляхом прийняття постанов від 19.02.2009 №194 "Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік" та від 19.02.2009 №195 "Про затвердження граничних рівнів цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік", колегія суддів дійшла висновку про помилковість застосування відповідачем у січні 2009р. граничних тарифів на природний газ, встановлених постановами Національної комісії регулювання електроенергетики від 29.01.2009 №56 та від 29.01.2009 №57 так як вони прийняті до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 №36.
Крім того, основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки на час виникнення спірних правовідносин регулювалися Законом України від 03.12.1990 року № 507 "Про ціни і ціноутворення". Дія цього Закону поширювалася на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва відповідно до статті 2 вказаного закону.
Згідно із частиною першою статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 року № 605 "Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" встановлено граничні рівні цін на природний газ. Даною постановою врегульовано відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначено порядок і механізм їх участі у цих заходах.
Закон України від 01.06.2000 року № 1775 "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до пункту дев'ятнадцятого статті 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності як постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач мав ліцензію на зайняття господарською діяльністю з постачання природного газу за нерегульованими тарифом, яка видана Національною комісією регулювання електроенергетики України (серія АВ № 331980 від 27.12.2007р. № 1801) строком дії з 28.07.2007р. року по 27.07.2012р.
Частиною першою та другою статті 8 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" передбачено, що ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності. Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом розроблені відповідно до Законів України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про природні монополії", "Про нафту і газ", "Про захист економічної конкуренції" та затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.08.2005 року № 73, постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.08.2005 року № 694.
Відповідно пункту 1.3 статті 1 Ліцензійних умов постачання природного газу за нерегульованим тарифом це вид господарської діяльності з постачання природного газу безпосередньо споживачам, що провадиться ліцензіатом відповідно до Ліцензійних умов за вільними цінами та в умовах конкуренції. Пунктом 2.2.1 статті 2 вказаних умов передбачено, що ліцензіат не має права провадити господарську діяльність із зберігання, транспортування природного газу магістральними трубопроводами, його розподілу та постачання за регульованим тарифом. Ліцензіат здійснює постачання природного газу на договірних засадах за вільними цінами відповідно до пункту 3.3 статті 3 ліцензійних умов.
З урахуванням вищенаведеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо безпідставності застосування до ТОВ «Промгаз України» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на підставі рішення від 01.12.2009р. №133.
Враховуючи наведене, судова колегія визнає обґрунтованими висновки суду першої інстанції і вважає, що рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону, було помилково скасовано судом апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Промгаз України» задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012р. скасувати, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 квітня 2010 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: