Постанова від 14.11.2014 по справі 800/501/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/501/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Калашнікової О.В.

суддів: Зайця В.С.

Васильченко Н.В.

Леонтович К.Г.

Чалого С.Я.

за участю секретаря судового засідання - Антипенко В.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_4

представників відповідача - Дондик О.М., Краснощок А.І.

представників третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_7, ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_9 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_10 про визнання протиправними дій, бездіяльності та рішення Центральної виборчої комісії, про зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

12 листопада 20124 року кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_9 пред'явив позов до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_10, в якому просить :

- визнати недійсним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців 26 жовтня 2014 року у межах одномандатного виборчого округу №132 рішення Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року про встановлення результатів голосування на позачергових виборах народних депутатів України у межах одномандатного виборчого округу №132 щодо обрання народним депутатом України по одномандатному виборчому округу №132 ОСОБА_10;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію провести повторні вибори з виборів народних депутатів на позачергових виборах народних депутатів України у межах одномандатного виборчого округу № 132;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію забезпечити проведення повторних виборів у межах одномандатного виборчого округу №132 на підставах та в порядку, визначених Законом України "Про вибори народних депутатів України".

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що Центральна виборча комісія своїми діями та бездіяльністю допустила порушення вимог Конституції України, Конвенції про захист прав та основних свобод людини, законів України „Про Центральну виборчу комісію" і „Про вибори народних депутатів України" під час встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 132, що призвело до неправильного встановлення результатів виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Вважає, що процес голосування, підрахунку голосів виборців, транспортування виборчої документації дільничих виборчих комісій до окружної виборчої комісії на зазначених виборчих дільницях відбувався з порушеннями, які ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цих виборчих дільницях та достовірність виборчих документів, на підставі яких окружна виборча комісія встановлює підсумки голосування в межах округу. Вказані порушення не були усунуті окружною виборчою комісією та ЦВК.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити.

Представники ЦВК та третьої особи, заперечуючи проти позовних вимог, посилаються на дотримання Центральною виборчою комісією положень чинного законодавства під час організації і проведення виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та на відсутність порушень виборчого законодавства під час встановлення результатів виборів у ЦВК.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та дослідивши інші докази в межах позовних вимог і предметної підсудності цієї справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, частини другої статті 3 Закону України „Про Центральну виборчу комісію" ЦВК зобов'язана діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною третьою статті 77, пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначаються виключно законами України.

Організація та порядок проведення виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року визначається Законом України „Про вибори народних депутатів України". Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Спосіб і порядок встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України в одномандатних округах регулюються статтями 97, 99 цього Закону.

Згідно з частиною третьою статті 172 КАС України до Вищого адміністративного Суду України оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів.

Відповідно до частини першої статті 99 Закону України „Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування у межах відповідних територіальних виборчих округів, у тому числі з поміткою „Уточнений", не пізніш як на п'ятнадцятий день із дня виборів встановлює результати виборів народних депутатів України у відповідних одномандатних округах, про що складає протокол.

Виходячи із системного аналізу положень цих норм Законів, обов,язок Центральної виборчої комісії на стадії встановлення результатів виборів народних депутатів України у відповідних одномандатних округах полягає в дотриманні строків складання відповідного протоколу на підставі протоколів окружних виборчих комісій.

По справі встановлено, що на виконання вищезазначених норм 10 листопада 2014 року ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 132 з поміткою «Уточнений» від 06 листопада 2014 року склала протокол про результати виборів народних депутатів України по зазначеному одномандатному округу. Згідно з протоколом ЦВК народним депутатом обрано ОСОБА_10, який набрав 21 411 голосів виборців, позивач ОСОБА_9 - 1 601 голос.

Із дослідженого судом протоколу окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі № 132 вбачається, що протокол Центральної виборчої комісії від 10 листопада 2014 року про результати виборів народних депутатів України за своїм змістовим наповненням у сумарному визначенні повністю відповідає показникам, які закладені у протокол окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 132.

Вказаний протокол окружної виборчої комісії у порядку і строки, встановлені частиною шостою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, судом не визнаний протиправним та Центральною виборчою комісією не скасований.

Наданими по справі доказами не спростовуються зазначені обставини.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.

Надані позивачем докази свідчать про не доведеність у встановленому законом порядку порушень, що могли вплинути на правильне встановлення результатів виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року на виборчому окрузі № 132.

Зважаючи на викладені законодавчі приписи та встановлені обставини, а також на той факт, що у ході розгляду справи не було встановлено порушень Центральною виборчою комісією при прийнятті рішення щодо встановлення нею результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 132, судова колегія Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що доводи позивача є безпідставними, а Центральна виборча комісія, встановивши 10 листопада 2014 року результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 132 і склавши про це протокол, діяла правомірно, оскільки вчиняла ці дії на виконання своїх обов'язків, у межах наданих їй повноважень, дотримуючись встановлених законодавством порядку і строків.

Суд прийняв позовну заяву ОСОБА_9 до розгляду без сплати ним судового збору у встановленому Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір": 0,06 розміру мінімальної заробітної плати. Відповідно до положень частини дев'ятої статті 172 КАС України в разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно з ухваленням судового рішення вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Отже, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати - 1 218 гривні, з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 73 грн. 08 копійок.

Керуючись статтями 18, 24, 70, 122, 159, 160, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

постановила:

В задоволенні позову кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_9 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №132 ОСОБА_10 про визнання протиправними дій, бездіяльності та рішення Центральної виборчої комісії, про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Стягнути з ОСОБА_9 судовий збір у розмірі 73 грн.08 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.

Судді: (підписи)