14 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/497/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Борисенко І.В., Кошіля В.В., Моторного О.А., Степашка О.І.,
при секретарі: Луцак А.В.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача Гугуєвої О.В., представника третьої особи ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні
справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 81 ОСОБА_5
до Центральної виборчої комісії
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_7
про визнання протиправним та скасування протокольного рішення Центральної виборчої комісії про встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81,
12.11.2014 кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 81 ОСОБА_5 (далі - позивач) звернувся до Вищого адміністративного суду України з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування протокольного рішення Центральної виборчої комісії від 07.11.2014р. про встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вибори в одномандатному виборчому окрузі № 81 не були вільними у розумінні ст. 71 Конституції України та ст. 6 Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон № 4061-VI), оскільки під час проведення передвиборної агітації відбувався масовий, системний підкуп виборців в інтересах зареєстрованих в цьому ж виборчому окрузі кандидатів у народні депутати України ОСОБА_7 та ОСОБА_8 Крім того, позивач вказав на факти порушення членами Окружної виборчої комісії № 81 частини 2 ст. 93 цього Закону внаслідок прийняття виборчих бюлетенів у пошкоджених пакетах. На підтвердження цих обставин позивач приєднав до позовної заяви матеріали відео фіксації фактів роздачі представниками благодійного фонду «Приазовье за ОСОБА_7» напередодні виборів від 26 жовтня 2014 року громадянам, які проживають в населених пунктах в межах цього виборчого округу, діоптричних окулярів у футлярах з надписом, що підтверджував походження окулярів від ОСОБА_7; інформацію з офіційних сайтів ГУ МВС України в Запорізькій області та Громадської мережі «ОПОРА» про ці ж факти. Зазначені порушення, на думку позивача, призвели до неправильного встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні, доводячи, що Центральна виборча комісія при складанні протоколу про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81 від 07.11.2014р. діяла відповідно до норм ст. 99 Закону № 4061-VI на підставі протоколу Окружної виборчої комісії № 81 про підсумки голосування у вказаному виборчому окрузі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи проти позову заперечують та просять суд залишити його без задоволення.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши надані сторонами докази, заслухавши показання свідка ОСОБА_9, дослідивши письмові докази, приєднані до справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
У судовому процесі встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 19.09.2014 р. № 1023 ОСОБА_5 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 81.
07.11.2014 р. Центральна виборча комісія на підставі протолоку окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 81, підписаного 29.10.2014 р. о 15 год. 45 хв., склала протокол про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81. Згідно з протоколом від 07.11.2014 р., підписаним цією датою о 16 год.24 хв., народним депутатом України обрано ОСОБА_7, який одержав більшу відносно інших кандидатів у народні депутати України, які балотувались в одномандатному виборчому окрузі № 81, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у цьому виборчому окрузі, а саме: 17462 голосів. ОСОБА_5 отримав 13854 голоси виборців.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Спосіб і порядок встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України в одномандатних округах визначені статями 97 та 99 Закону № 4061-VI.
Так, частиною 1 ст. 97 цього Закону визначено, що Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття Центральною виборчою комісією протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.
Згідно з частиною 2 цієї статті у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до Центральної виборчої комісії примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в Центральній виборчій комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які не потребують змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу, Центральна виборча комісія приймає відповідні протоколи із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності у протоколі засідання.
Відповідно до частини 1 ст. 99 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи.
Як свідчать копії приєднаних до матеріалів справи протоколу Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81 від 07.11.2014 р. та протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 81 від 29.10.2014 р., дані щодо результатів голосування в протоколі від 07.11.2014 р. повністю відповідають показникам за результатами голосування, викладеним у зазначеному протоколі окружної виборчої комісії.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2014 р. у адміністративній справі № 808/7540/14 за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 81 ОСОБА_5 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 81, треті особи на стороні відповідача Центральна виборча комісія, ОСОБА_7 про зобов'язання здійснити перерахунок виборчих бюлетенів, визнаних недійсними на дільничних виборчих комісіях, встановлено факт відсутності порушень виборчого законодавства з боку окружної виборчої комісії під час прийняття та розгляду документів на виборчих дільницях округу № 81, в тому числі і щодо прийняття документів у пошкоджених коробках та коробах, які б дозволяли вільний доступ до їх змісту. Ця постанова залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2014. Відповідно до частини 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені у постанові від 02.11.2014 обставини мають преюдиційне значення при розгляді цієї адміністративної справи.
Дії окружної виборчої комісії щодо підрахунку голосів, складання протоколу від 29.10.2014 р. судовими рішеннями, які набрали законної сили, протиправними не визнані, про що свідчить як лист Запорізького окружного адміністративного суду від 13.11.2014 р., направлений на запит Вищого адміністративного суду України засобами телекомунікаційного зв'язку, так і пояснення представників осіб, які приймають участь у справі.
Доводи позивача про здійснення іншими кандидатами у народні депутати України, зареєстрованими в одномандатному виборчому окрузі № 8, під час передвиборної агітації дій, які свідчать про вплив на волевиявлення виборців, не є підставою для скасування протоколу Центральної виборчої комісії від 07.11.2014 р., з огляду на те, що обставини щодо порушення законодавства про вибори до проведення виборів можуть бути встановлені судом в порядку, передбаченому статтею 175 КАС України. У зв'язку з цим таку ж оцінку судова колегія надає і показанням свідка ОСОБА_9 про факт роздачі представниками благодійного фонду «Приазовье за ОСОБА_7» напередодні виборів від 26 жовтня 2014 року громадянам, які проживають в населених пунктах в межах виборчого округу № 81, діоптричних окулярів у футлярах з надписом, що підтверджував походження окулярів від ОСОБА_7 та інформації такого ж змісту з вищезазначених офіційних інтернет сайтів.
Відповідно до ст. 114 Закону № 4061-VI особи, винні в порушенні законодавства про вибори депутатів, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом. Одночасно, цим Законом, так само, як і іншими законами не встановлено заборону для Центральної виборчої комісії встановлювати результати виборів народних депутатів України у зв'язку з проведенням, зокрема досудового розслідування у кримінальних провадженнях, порушених за фактами впливу на волевиявлення виборців.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що протокольне рішення про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 81 від 07.11.2014 р. Центральною виборчою комісією прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами Закону № 4061-VI.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, що з врахуванням положень частини 1 ст. 4 цього Закону та ст.. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» складає 78,08 грн.
Оскільки позивач при подачі адміністративного позову судовий збір не сплатив, ця сума підлягає стягненню з нього в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 122, 159, 160, 161, 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 81 ОСОБА_5 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування протокольного рішення від 07.11.2014 відмовити.
Стягнути ОСОБА_5 на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривни 08 копійок).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко
Судді: І.В. Борисенко
В.В. Кошіль О.А. Моторний О.І. Степашко