06 листопада 2014 року м. Київ К/9991/65359/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Обухівської районної державної адміністрації на постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 травня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року у справі №2а-1684/12/1070 за позовом ОСОБА_4 до Обухівської районної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Еталон-кадастр» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
У квітні 2012 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Обухівської районної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Еталон-кадастр», в якому просив:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою для приватизації земельної ділянки площею 0,1080 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер №3223151000:04:071:0102, що розташована в районі Садового товариства «Берізка» на адміністративній території Української міської ради Обухівського району Київської області.
- зобов'язати відповідача, у встановленому законом порядку, розглянути питання про затвердження проекту землеустрою для приватизації земельної ділянки площею 0,1080 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер №3223151000:04:071:0102, що розташована в районі Садового товариства «Берізка» на адміністративній території Української міської ради Обухівського району Київської області.
В обґрунтування позову ОСОБА_4 зазначив, що відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою з підстав закінчення строку дії розпорядження від 28.09.2009 року №1185 є неправомірною, оскільки чинним законодавством не передбачено будь-яких часових обмежень по строках виготовлення і затвердження проектів землеустрою для приватизації.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 08 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою Київського окружного адміністративного суду від 08 травня 2012 року та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року, Обухівська районна державна адміністрація звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в грудні 2002 року між позивачем та Українською міською радою Обухівського району Київської області укладено договір оренди від 13.12.2002 року, предметом якого була оренда земельної ділянки площею 0,15 га, з яких земельна ділянка площею 0,11 га межує з основною приватизованою земельною ділянкою та укосом захисної дамби Конча-Заспа-Плюти, земельна ділянка площею 0,04 га розташована між основною приватизованою земельною ділянкою і дренажним каналом. Відповідно до пункту 1.2 даного договору, земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років з моменту державної реєстрації договору.
В 2008 році позивач звернувся до Української міської ради Обухівського району Київської області із заявою про надання вказаної земельної ділянки площею 0,11 га для ведення особистого селянського господарства у приватну власність.
Рішенням двадцять четвертої сесії Української міської ради Обухівського району Київської області п'ятого скликання від 13.03.2008 позивачу погоджено місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,11 га, яка знаходиться між приватизованою земельною ділянкою ОСОБА_4 в с/т «Берізка» та укосом захисної дамби Конча-Заспа-Плюти в районі с/т «Берізка»на землях Української міської ради, наміченої для передачі в приватну власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4
У подальшому, позивач звернувся до Обухівської районної державної адміністрації Київської області із заявою про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження щодо вибору місця розташування земельної ділянки наміченої до відведення у власність для ведення особистого селянського господарства в районі СТ «Берізка»в адміністративних межах Української міської ради.
Розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 23.02.2009 № 278 позивачу надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження щодо вибору місця розташування земельної ділянки наміченої до відведення у власність орієнтовною площею 0,1080 га для ведення особистого селянського господарства та зобов'язано погодити матеріали щодо вибору місця розташування земельної ділянки із органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічним органом, органом містобудування та архітектури, органом охорони культурної спадщини, територіальним органом виконавчої влади з питань водного господарства, Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів.
Розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 28.09.2009 № 1185 затверджено матеріали попереднього погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надано позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,1080 га, в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області.
Між позивачем та ТОВ «Еталон-Кадастр» 08.10.2009 року укладено договір №0065-1009 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
14.06.2011 р. ТОВ «Еталон-Кадастр» звернулось до Обухівської районної державної адміністрації Київської області з клопотанням №127 про затвердження розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 та надання дозволу на виготовлення державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області.
Листом від 05.07.2011 року № 1851/07-25 відповідач повідомив ТОВ «Еталон-Кадастр» про те, що 28.09.2010 року закінчився строк дії розпорядження Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 28.09.2009 року № 1185, яким позивачу затверджено матеріали попереднього погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, а тому затвердження проекту землеустрою, розробленого на підставі вказаного розпорядження є неможливим.
У подальшому позивач звертався до відповідача із зверненнями від 13.09.2011 року та від 02.12.2011 року про продовження терміну дії розпорядження від 28.09.2009 року №1185, проте відповідач листом від 22.12.2011 року № 1881/16-05 відмовив у їх задоволенні.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою для приватизації земельної ділянки є неправомірними, оскільки чинним законодавством чітко визначені підстави відмови у погодженні проекту землеустрою, серед яких відсутня така підстава, як закінчення строку дії розпорядження про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відноситься розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Згідно з п.«а» ч.1 ст.17 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
В силу ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.1 ст.118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно з ч.8 ст.118 Земельного кодексу України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Як вбачається з листа від 05.07.2011 № 1851/07-25, відповідач відмовив у затвердженні позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв'язку із закінченням строку дії розпорядження від 28.09.2009 року № 1185, яким позивачу затверджено матеріали попереднього погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Враховуючи те, що положення Земельного кодексу України чітко визначають підставу відмови громадянину у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зокрема, лише невідповідність положень проекту вимогам чинного законодавства, судова колегія погоджується з висновками судів про неправомірність дій відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що Обухівська районна державна адміністрація, в силу ч.2 ст.71 КАС України, не довела правомірність своєї відмови ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою для приватизації земельної ділянки, колегія суддів вважає вірними висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Обухівської районної державної адміністрації відхилити, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 08 травня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: