11 листопада 2014 року м. Київ К/9991/11640/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді - Черпіцької Л.Т.
Суддів -Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
при секретарі -Кошелєв С.В.
за участю представника:ГПУ - Чубенко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргоюВінницької міської ради
напостанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.01.2012р.
у справі№ 2-а-9597/11/0212
за позовомПрокуратури м. Вінниці
доВінницької міської ради
треті особиПП "Логос-Гамма"
проскасування рішення
Прокурор м. Вінниці звернувся з позовом до Вінницької міської ради, в якому просив скасувати п.3 додатку №2 рішення Вінницької міської ради 6 скликання від 01.03.2011р., відповідно до якого передбачено надати ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на вул. Гонти, б/н, за умови укладання інвестиційної угоди, орієнтовною площею 0,8340 га, із них площею 0,2100 га в межах прибережно-захисної смуги, для виробничого використання (вирощування саджанців), в тому числі під забудовою площею 0,3400 (існуючі будівлі та споруди, перспективне розміщення технологічних майданчиків, відкритих навісів), за рахунок земель територіальної громади міста.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що надавши ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на вул. Гонти, б/н, за умови укладання інвестиційної угоди, орієнтовною площею 0,8340 га, із них площею 0,2100 га в межах прибережно-захисної смуги, для виробничого використання (вирощування саджанців), в тому числі під забудовою площею 0,3400 (існуючі будівлі та споруди, перспективне розміщення технологічних майданчиків, відкритих навісів), за рахунок земель територіальної громади міста, Вінницькою міською радою було порушено ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України.
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 21.09.2011р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.01.2012р. постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 21.09.2011р. скасовано. Прийнято нове рішення, яким скасовано п. 3 додатку № 2 рішення Вінницької міської ради 6 скликання від 01.03.2011 року № 148 «Про затвердження обґрунтувань, історико-містобудівного обґрунтування, техніко-економічного обґрунтування та надання погоджень на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».
Не погоджуючись з постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.01.2012р. Вінницька міська рада звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 21.09.2011р.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно п. 3 додатку № 2 рішення Вінницької міської ради 6 скликання від 01.03.2011 року № 148 «Про затвердження обґрунтувань, історико - містобудівного обґрунтування, техніко-економічного обґрунтування та надання погоджень на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», було надано ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на вул. Гонти, б/н, за умови укладання інвестиційної угоди, орієнтовною площею 0,8340 га, із них площею 0,2100 га в межах прибережно-захисної смуги, для виробничого використання (вирощування саджанців), в тому числі під забудовою площею 0,3400 (існуючі будівлі та споруди, перспективне розміщення технологічних майданчиків, відкритих навісів), за рахунок земель територіальної громади міста.
Прокуратурою м. Вінниці 04.05.2011 року № 110/1429вих11 було принесено протест на зазначене рішення Вінницької міської ради, який рішенням Вінницької міської ради № 352 від 01.07.2011 року було відхилено.
Суд першої інстанції розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог вмотивував свої висновки тим, що Вінницькою міською радою не приймалося рішення щодо передачі у користування ПП «Логос-Гамма» на умовах оренди земельної ділянки прибережних захисних смуг, а тому посилання позивача на порушення органом місцевого самоврядування ч. 4 ст. 59 ЗК України є безпідставним.
Натомість суд апеляційної інстанції виходив з того, що надання ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої по вул. Гонти, б/н, за умови укладання інвестиційної угоди, орієнтованою площею 0,8340 га, із них 0,2100 га в межах прибережно-захисної смуги, для виробничого використання, в тому числі під забудовою площею 0,34 га за рахунок земель територіальної громади міста суперечить вимогам ч.4 ст. 59 ЗК України.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.
Як встановлено судами, ПП «Логос-Гамма» звернулося до Вінницької міської ради з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, до якого було додано Попередній висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області від 15.12.2008 року № 6318/05, Узгодження Вінницької міської санітарно-епідеміологічної станції від 26.12.2008 року № 02-03/12898, Висновок Управління містобудування і архітектури Вінницької міської ради від 10.02.2010 року № 09-01-03-3175, Погодження Управління Держкомзему у м. Вінниця Вінницької області від 16.03.2010 року № 3/10-444, Висновок Головного управління житлово-комунального господарства, енергетики, транспорту та зв'язку Вінницької міської ради від 15.04.2010 року № 10-01-03-9115, Висновок Управління земельних ресурсів Вінницької міської ради від 16.06.2010 року № 26-01-03-14854.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, тощо
Згідно ч. 4 ст. 59 ЗК України, громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ст. 61 ЗК України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Згідно Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Мін природи від 05.11.2004р. №434, (далі - Порядку) висновки про результати розгляду проектів відсутня серед інших земельних ділянок надаються за належністю Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в областях.
Відповідно до попереднього висновку Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області від 15.12.2008р. №6318/05 визначено, що частина території в межах прибережно-захисної смуги та смуги обслуговування колектора (2100 кв.м) може бути надана виключно на умовах оренди (без права приватизації) для цілей передбачених п. 4 ст. 59 ЗК України.
З урахуванням наведеного суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що надання ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої по вул. Гонти, б/н, за умови укладання інвестиційної угоди, орієнтованою площею 0,8340 га, із них 0,2100 га в межах прибережно-захисної смуги, для виробничого використання, в тому числі під забудовою площею 0,34 га за рахунок земель територіальної громади міста суперечить вимогам ч.4 ст. 59 ЗК України.
Крім того, пунктом 2.10, 4.1 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо надання земельних ділянок, затвердженого наказом Мінприроди від 05.11.2004р. №434 передбачено надання висновку природоохоронного органу за результатами розгляду проекту відведення земельної ділянки, яка надається в оренду чи власність.
В порушення даної норми, ПП «Логос-Гамма» відведення вищезазначеної земельної ділянки на розгляд до Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області для погодження не надано.
Отже п.3 додатку №2 рішення Вінницької міської ради 6 скликання від 01.03.2011р. 148 «Про затвердження обґрунтувань, історико - містобудівного обґрунтування, техніко-економічного обґрунтування та надання погоджень на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким було надано ПП «Логос-Гамма» погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідає вимогам чинного законодавства.
Таким чином, судова колегія вважає, що при вирішенні справи апеляційним судом вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Вінницької міської ради залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.01.2012р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: