Постанова від 28.10.2014 по справі 686/20232/14-а

Справа № 686/20232/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в складі

судді Заворотної О.Л.,

при секретарі Д'якович О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

встановив:

В вересні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому неправомірними, щодо відмови у включенні суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для призначення пенсії, як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, здійснити перерахунок пенсії з 23.03.2014р., враховуючи суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 90 % без зміни базового місяця нарахування індексації. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу». Звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, 04.09.2014р. отримала відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку з чим звернулась до суду.

Позивач в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про слухання справи за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про слухання справи за його відсутності, проти позову заперечує, просить відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, судом встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України необхідно було при здійсненні призначення позивачу пенсії, як державному службовцю, керуватися ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, якому було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у томі числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються в розмірах 80 відсотків від суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом. Пенсія державному службовцю виплачується від його заробітку одержаного після виходу на пенсію.

Крім того, отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії.

Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх судів.

З довідки про складові заробітної плати, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.08.2014року № 11015/10, вбачається, що ОСОБА_1 виплачувалась індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок без зміни базового місяця нарахування індексації, то суд враховує наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі -Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст.6 Закону, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( п.10-1 Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та коменсаційних виплат).

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі коли ж підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п.2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п.п.1-1, 4 Порядку.

За п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

На підставі абзацу 3 п.5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення") в разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням ідексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. При цьому наведено приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів в додатку 4 до Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року).

Таким чином, враховуючи наведений у Порядку приклад, вбачається, що згідно діючого "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила.

Натомість відповідно до абзацу 3 п.5 Порядку (в редакції від 24 березня 2008 року) було зазначено, що якщо сума збільшення грошових доходів менша ніж сума індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом наведеним у додатку 4 (в редакції від 24 березня 2008 року), за яким передбачалось, що в разі, якщо підвищення доходів перевищує суму індексації, що повинна бути нарахована у відповідному місяці, даний місяць вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, а якщо сума індексації у відповідному місяці більша, ніж сума підвищення грошового доходу, то провадиться подальша індексація та даний місяць не вважається базовим.

Позивачем не доведено обставин, що розмір підвищення її розміру пенсії після перерахунку буде нижча ніж сума індексації, у зв'язку з чим суд вважає що дані вимоги заявлені передчасно і задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань для призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23 березня 2014р., в розмірі 90 відсотків відповідно до Закону України "Про державну службу", включивши до сум заробітної плати, для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки № 11015/10 від 20.08.2014р., з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя: