Ухвала від 13.11.2014 по справі 569/13109/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Куцоконь Ю.П.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"13" листопада 2014 р. Справа № 569/13109/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "01" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2014 року ОСОБА_4 звернувся суду з позовом в якому просив визнати неправомірними рішення та дії управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо застосування 80% замість 90 % від суми заробітної плати при перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 569/20113/13-а відповідно до довідки встановленого зразка про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Рівненській області від 16.10.2013 року №03-03/13 та з урахуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року N 1078 та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної 31.03.2003 року пенсії державного службовця в розмірі 90 % сум заробітної плати, зазначеній в довідці встановленого зразка про складові заробітної плати, виданої Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Рівненській області від 16.10.2013 року № 03-03/13 за період роботи з 01 серпня 2009 року по 28 липня 2011 року та змінити базовий місяць прри обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії на липень 2011 року, починаючи з 01 листопада 2013 року.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 01.09.2014 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо застосування розміру 80% від сум заробітної плати при перерахунку ОСОБА_4 пенсії з 01 листопада 2013 року на виконання постанови Рівненського міського суду від 03 грудня 2013 року у справі № 569/20113/13-а, а також щодо припинення індексації пенсії ОСОБА_4 з 01 листопада 2013 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Рівне застосувати розмір 90% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при перерахунку та виплаті ОСОБА_4 з 01 листопада 2013 року пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду від 03 грудня 2013 року у справі № 569/20113/13-а .

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Рівне відновити з 01 листопада 2013 року нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_4.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Рівненського міського суду від 03 грудня 2013 року по справі № 569/20113/13-а, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_4 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Рівне провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 01 серпня 2009 року по 28 липня 2011 року відповідно до довідки Територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області від 16 жовтня 2013 року за № 03-03/13, починаючи з 01 листопада 2013 року.

На виконання зазначеного рішення, управлінням Пенсійного фонду України у місті Рівне позивачу було проведено перерахунок пенсії, однак, розмір пенсії після перерахунку став менше, оскільки відповідачем застосовано вимоги Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким передбачено, що обчислення пенсії державним службовцям проводиться у розмірі 80 % суми їх заробітної плати (первісно пенсія позивача була призначена у розмірі 90 % суми його заробітної плати).

Суд першої інстанції надаючи правову оцінку зазначеним діям, дійшов обгрунтованого висновку, що відповідач протиправно зменшив загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивачу до 80 %, оскільки позивач з 31.01.2003 року отримує пенсію, яку було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу»).

08.07.2011 року було прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ), підпунктом 9 пункту 6 Розділу ІІ якого статтю 37 Закону України «Про державну службу» викладено в наступній редакції: "На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, є вірними висновки суду першої інстанції, що згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ст.58 Конституції України).

Як зазначалось вище, статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії, було передбачено нарахування пенсії державних службовців в розмірі 90 відсотків сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зі збільшенням пенсії на 1 відсоток за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах, але не більше 90 відсотків від суми заробітної плати.

Підпунктом 9 пункту 6 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ внесено зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, в частині розрахунку розміру пенсії - 80% заробітної плати державного службовця без можливості збільшення цього розміру у зв'язку з наявністю стажу державної служби понад 10 років.

Пунктом 1 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VІ встановлено, що цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

При цьому, приписами п.2 цього Розділу передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

З огляду на викладене, положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року не можуть бути застосовані до позивача.

Також, є вірними висновки суду першої інстанції щодо протиправного припинення індексації пенсії позивача з 01 листопада 2013 року.

Згідно п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, на який посилається відповідач, як на підставу відміни індексації пенсії позивача з 01 листопада 2012 року, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог, не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "01" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,33024

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018

- ,