10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Палазюк В.М.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"12" листопада 2014 р. Справа № 272/1832/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні у м.Житоимрі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "17" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити дії ,
12.12.2013 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації і просив просив зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити йому з врахуванням проведених у 2013 році виплат, щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат - 5645 грн. та одноразову компенсацію особам, які стали інвалідами першої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 60 мінімальних заробітних плат - 68440, 70 грн. , мотивуючи тим , що він, як потерпілий від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід І групи в зв»язку із захворюванням, пов»язаним із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мав право на отримання одноразової компенсації в розмірі 60 мінімальних заробітних плат та щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, однак відповідачем у 2013 році одноразова компенсація була виплачена йому в розмірі 379, 30 грн. , а щорічна допомога на оздоровлення виплачена в розмірі 100 грн.
В ході розгляду справи ОСОБА_4 помер, тому судом була залучена в якості позивача, як правонаступник ОСОБА_4 його дружина та спадкоємець ОСОБА_3
Постановою Андрушівського районного суду від 17.09.2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Андрушівької РДА в Житомирській області про перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації, відповідно до ст.. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" за 2013 рік відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись з даною постановою ОСОБА_3 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позовні вимоги задовольнити .
Представники сторін в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, а тому з врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до ксерокопії посвідчення серії НОМЕР_1 (категорія 1) від 05.08.2013 року ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а згідно довідки МСЕК інвалідом першої групи, причиною якої є захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.8 - 10). Відповідно до довідки - атестата, виданої управлінням праці і соціального захисту населення Андрушівської райдержадміністрації від 24.10.2013 року позивачу виплачена одноразова компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю як інваліду першої групи в розмірі 379.30 грн., та виплачена одноразова щорічна допомога на оздоровлення за 2013 рік в сумі 100 грн. При цьому відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.06.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» та Бюджетним кодексом України. (а.с.11,16) .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 25.12.2013 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.29).
Ухвалою суду від 2.09.2014 року ОСОБА_3 залучено до участі у справі в якості позивача правонаступника ОСОБА_4 (а.с.48).
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того , що Відповідач, обмежуючи позивачу розмір, з якого слід проводити виплату щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації за ст.48 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діяв відповідно до чинного законодавства, чинного на момент проведення виплат. Виходячи із наведеного, суд вважає, що при цьому прав ОСОБА_4 щодо отримання виплат порушено не було.
Оскільки право позивача ОСОБА_3 є похідним від права на виплати її чоловіку , відповідно її позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується інвалідам I групи - 60 мінімальних заробітних плат, а щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам І групи у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідач, нараховуючи позивачу допомогу у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та №562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводив її виплати не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 року №5515-У1 встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Ці ж самі положення були включені і в Закон України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" які рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року визнані такими, що відповідають положенням Конституції України.
Таким чином, Відповідач, обмежуючи позивачу розмір, з якого слід проводити виплату щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації за ст.48 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діяв відповідно до законодавства, чинного на момент проведення виплат, а тому прав ОСОБА_4 щодо отримання виплат порушено не було.
Крім того, колегія суддів зазначає, що доводи апелянта стосовно можливості спадкування прав на виплату, зокрема: соціальних виплат (допомог передбачених ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), належних померлому на думку колегії суддів є безпідставними, так як згідно із пунктом 4 частини 1 статті 1219 Цивільного кодексу України, до складу спадщини не входять права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, тобто правонаступництво щодо виплат, які є предметом позовних вимог у справі, не допускається.
Статтею 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Беручи до уваги наведені положення та зважаючи на зміст прав та обов'язків померлого позивача, що нерозривно пов'язані з його особою, як спадкодавця, колегія суддів прийшла до висновку про неможливість правонаступництва щодо зазначених вище виплат.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Згідно зі статтею 203 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і провадження у справі закривається з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Суд першої інстанцій не звернули уваги на вимоги законодавства, що призвело до помилкового вирішення спору по суті, а тому за таких обставин ухвалене у справі судове рішення необхідно скасувати, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 203, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "17" вересня 2014 р. скасувати і справу провадженням закрити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10014
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Зозулінського, 5,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400
4-третій особі: - ,