Справа № 127/17055/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Вохмінова О.С.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
10 листопада 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 01 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці про визнання дій протиправними, зобов'зання вчинити дії ,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 01 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки архівного відділу Вінницької міської ради № 01/26-181 від 03.02.2009 року із врахуванням заробітної плати за жовтень 1988 року в сумі 1072,07 грн. починаючи з 01.03.2014 року і виплачувати її щомісячно. В решті позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 01 жовтня 2014 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій просить розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін із наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народився в с. Багринівці Літинського району Вінницької області, є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом війни 2 групи, отримує пенсію в управлінні ПФУ в м. Вінниці.
Відповідно до постанови КМУ №1210 від 23.11.2013 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачеві було перераховано пенсію, однак пенсію нараховано в мінімальному розмірі, яка на даний момент складає 2135,25 грн.
При розрахунку не були враховані надані ним документи, а тому позивач, отримавши відмову, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в в/ч НОМЕР_1 в зоні безумовного обов'язкового відселення в період з 30.06.1988 р. по 27.10.1988 р., його заробітна плата за цей період становила: червень 1988 р. - 454,29, липень 1988 р. - 165,26, серпень 1988 р. - 755,28, вересень 1988 р. - 852,93, жовтень 1072,07 грн., тому перерахунок і виплату пенсії позивачу слід провести відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням довідки архівного відділу Вінницької міської ради № 01/26-181 від 03.02.2009 року із врахуванням заробітної за жовтень 1988 року в сумі 1072,07 крб.
Крім того, враховуючи те, що доказів перебування позивача в зоні відселення і виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в листопаді 1986 року не надано, то в цій частині позовних вимог в задоволенні позову відмовлено.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи із наступного.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р.
Пунктом 2 вищевказаної Постанови також зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а згідно п.2 та п.п.4 п.3 цього ж Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до п.7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Пункт 9 вказаного Порядку містить формулу, за якою визначаються пенсії по інвалідності, і ця формула враховує й заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986р.-1990р.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
На підставі архівної довідки Міністерства оборони України від 27.08.2009 року №46822, встановлено, що згідно архівних документів в/ч 55064 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.06.1988 р. по 28.10.1988 р. (наказ №302). Дні виїзду в зону населеного пункту Норовля БССР - липень 1 день, отримав дозу опромінення 2, 230 Бер. Місце дислокації даної військової частини за вказаний період: Нова Радча з 02.07.1988 р., ОСОБА_2 , із приміткою, що фінансові документи за період, що запитується, на зберігання у архів не надходили.
Архівною довідкою, виданою Прикарпатським військовим округом Управління хімічних військ 17.12.1992 р. №24/3554 підтверджено те, що ОСОБА_1 в складі в/ч НОМЕР_1 , що в населених пунктах Нова Радча, Тешков, тимчасово працював на території зони безумовного обов'язкового відселення 121 день - з 30.06.1988 р. по 28.10.1988 р.
Відповідно до переліку населених пунктів Гомельської області, населення яких підлягає евакуації в серпні-вересні 1986 року, що затверджений постановою ЦК Компартії Білорусії та Ради Міністрів БССР від 27.08.1986 р. №266-17, населений пункт Тешков Норовлянського району, де дислокувалась в/ч НОМЕР_1 , в складі якої з 30.06.1988 р. по 28.10.1988 р. перебував позивач, віднесений до даного переліку.
Згідно довідки, виданої в/ч НОМЕР_1 27.10.1988 р. №2227-42 ОСОБА_1 , який був призваний на збори Замостянським РВК, виконував службові обов'язки в в/ч НОМЕР_1 з 30.06.1988 р. по 27.10.1988 р. і за весь цей період за ним зберігається за основним місцем роботи середня зарплата, яка повинна бути виплачена згідно даних відповідного військкомату.
Відповідно до архівної довідки від 03.02.2009 р. №01/26 зарплата ОСОБА_1 , який працював в механізованій колоні №62 ВАТ «Південьзахіделектромережбуд», становила: червень 1988 р. - 454,29, липень 1988 р. - 165,26, серпень 1988 р. - 755,28, вересень 1988 р. - 852,93, жовтень 1072,07 грн.
Таким чином, з урахуванням наведених вимог діючого законодавства та встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, про те, що перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 слід провести відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням довідки архівного відділу Вінницької міської ради № 01/26-181 від 03.02.2009 року, в якій зазначена заробітна плата за жовтень 1988 року в сумі 1072,07 крб.
Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідачем на виконання вимог ч.2 ст.71 КАС України не надано суду жодних доказів, що дані, які містяться в зазначеній довідці, містять неправдиві або недостовірні відомості або ці відомості визнані недійсними в судовому порядку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції обґрунтовані, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 01 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий /підпис/ Біла Л.М.
Судді /підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Матохнюк Д.Б.
З оригіналом згідно:
секретар