Справа № 815/6386/14
про залишення позовної заяви без руху
13 листопада 2014 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про зобов'язання Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області скасувати право приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,0420 га, яка призначена для ведення садівництва та розташована в СТ «Мікрон-1», СМ «Алтестівський», Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області по АДРЕСА_1, за межами населеного пункту та зобов'язання Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області передати інформацію щодо скасування права приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,0420 га, яка призначена для ведення садівництва та розташована в СТ «Мікрон-1», СМ «Алтестівський», Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області по АДРЕСА_1, за межами населеного пункту до Управління Державного земельного агентства у Біляївському районі Одеської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
Відповідно до ч.1-2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Так, позивач просить суд зобов'язати Реєстраційну службу Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області скасувати право приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,0420 га, яка призначена для ведення садівництва та розташована в СТ «Мікрон-1», СМ «Алтестівський», Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області по АДРЕСА_1, за межами населеного пункту та зобов'язати Реєстраційну службу Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області передати інформацію щодо скасування права приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,0420 га, яка призначена для ведення садівництва та розташована в СТ «Мікрон-1», СМ «Алтестівський», Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області по АДРЕСА_1, за межами населеного пункту до Управління Державного земельного агентства у Біляївському районі Одеської області, але, при цьому з позовної заяви та доданих до неї документів не вбачається, чи мало місце письмове звернення позивача з відповідною заявою та відмова у задоволенні такої заяви.
Пред'явлення адміністративного позову має відбуватися з додержанням положень ст. ст. 105, 106 КАС України.
Отже, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.
Позивачу необхідно у встановленому КАС України порядку надати до адміністративного позову докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а саме докази звернення позивача з відповідною заявою до Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі вищевикладеного, адміністративний позов слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 17, 105, 106, 108 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 28 листопада 2014 року та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч. 3 ст. 186 КАС України.
Суддя П.П.Марин
28.11.14