Постанова від 28.10.2014 по справі 820/11487/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 р. Справа № 820/11487/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Донець Л.О.

Суддів: Бартош Н.С. , Мельнікової Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014р. по справі № 820/11487/14

за позовом Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву"

до Державної фінансової інспекції в Харківській області

про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИЛА:

16.06.2014 року, Харківське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Харківській області (далі - відповідач),в якому просить суд, після уточнення, скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 06.06.2014 року №06-25/6101 відповідача, вимогу про усунення порушень законодавства з фінансових порушень від 06.06.2014 року № 06-25/6102 відповідача.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року відмовлено в задоволенні позову.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу в якій просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову якою задовольнити позов.

Зазначає, що відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції не врахував, положення Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2001 року №584 "Про затвердження Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім"ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла"; постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 року №228 "Про Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ",фактичні обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що працівниками відповідача проведена ревізія фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.04.2013 року по 01.04.2014 рік, про що складений акт №06-12/2 від 07.05.2014 року.

Порушення встановлені під час ревізії склали у порушенні на загальну суму 24480,00 грн., з них операції, проведені з порушенням чинного законодавства, що призвели до витрат, а саме: 24480,00 грн. - порушення бюджетного законодавства, а саме: визначення недостовірних обсягів бюджетних коштів при плануванні бюджетних показників, що призвело до зайвого виділення коштів з Державного бюджету Харківському регуональному управління Фонду на страхування ризиків по 2 договорам страхування, внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях станом на 01.04.2014 року, чим порушено вимоги п.22. п.29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2002 року №228, та ч.3, 16 ст.116 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 року №2456-ІУ, ст.997 Цивільного кодексу України та п.2.2 договорів страхування .

Матеріали справи свідчать про те, що між громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та Фондом були укладені угоди інвестування у будівництво житла, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 із забудовником - Управлінням Житлового будівництва Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву".

Крім цього, матеріали справи свідчать про те, що приймаючи до уваги, наявність неоплачених зобов'язань, що рахуються у Фонді станом на 01.01.2014 року, у зв'язку з нездійсненням перерахування коштів кредиту на рахунки позичальників, з метою недопущення припинення зобов'язань по кредитним договорам, між Фондом та позичальниками ОСОБА_1 та ОСОБА_2, укладено додаткові угоди до кредитних договорів згідно з якими, дію зобов'язань сторін продовжено на 2013 та 2014 роки.

Відповідачем в акті перевірки вказується на те, що оскільки за даними декларації про готовінсть об"єкту до екплуатації, яка зареєстрована 26.12.2013 року житлові будинку, що розташовані за адресою м.Харків, вул.Перемоги, 66-д, буд.""Г" та вул. Дача, 55, буд.4 введено в екплуатацію, тому і припиняються дія договорів страхування з подальшим здійсненням позивачем перерахунку суми зобов"язань.

Наданий під час ревізії позивачем розрахунок до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік на КПКВК 2751390 містить суму 3320000,00 грн., що містить в тому числі надання кредитів по договорам укладеними у 2 2013 році в сумі 580827,00 грн.

Окрім цього, як вбачається із матеріалів справи станом на 10.04.2014 року, відповідно до Довідки про зміну до плану використання бюджетних коштів на 2014 рік внесено зміни в частині зменшення видатків на суму 2739173,00 грн. та визначення і затвердження остаточної суми - 580827,00грн., за договорами з надання кредитів, укладеними у 2013 році, до якої включено розмір страхових платежів (ризиків) на період будівництва - 24480,00 гривень.

За результатами ревізії прийнято попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 06.06.2014 року №06-25/6101, яким позивача попереджено про неналежне виконання бюджетного законодавства та пред"явлені наступні вимоги, а саме: звернутись до розпорядника нижчого рівня - Державної спеціалазованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" з пропозиціями щодо внесення змін до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік по КПКВК 2751390 "Надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім"ям та одиноким молодим громадян на будівництво (реконструкцію) та придбання житла та КЕКВ 4113 "Надання інших внутрішніх кредитів в частині зменшення бюджетних асигнувань на загальну суму 24480,00 грн. "

Крім цього, за результатами ревізії прийнята вимога про усунення порушень законодавства з фінансових питань від 06.06.2014 року № 06-25/6102, якою від позивача вимагається звернутись до розпорядника нижчого рівня - Державної спеціалізованої установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" з пропозиціями щодо внесення змін до Плану використання бюджетних коштів на 2014 рік по КПКВК 275390 "Надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім"ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла" та КЕКВ 4113 "Надання інших внутрішніх кредитів", в частині зменшення бюджетних асигнувань на загальну суму 24480, 00 грн.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов до висновку про те, що позивачем не було враховано фактичне припинення страхових зобов"язань забудовника перед громадянами та не здійснено коригування потреби шляхом її зменшення на суму страхових платежів (ризиків) на період будівництва, що в свою чергу призвело до завищення потреби на 2014 рік у плану використання одержувачів бюджетних коштів - Харківського регіонального управління на загальну суму 24480,00 грн.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 року №584 «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла»

- державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (далі - Фонд) - державна спеціалізована фінансова установа, утворена з метою реалізації державної житлової політики та підпорядкована Кабінету Міністрів України, яка використовує кошти державного, місцевих бюджетів та інших джерел, виділені для надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла";

- правління Фонду - виконавчий орган Фонду, який організовує надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, забезпечує обслуговування кредитних ресурсів, контролює їх цільове та ефективне використання; правління Фонду - виконавчий орган Фонду, який організовує надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, забезпечує обслуговування кредитних ресурсів, контролює їх цільове та ефективне використання;

- регіональне управління, іпотечний центр Фонду (далі - регіональне управління Фонду) - підрозділ Фонду, що є юридичною особою та діє відповідно до положення про нього і надає у порядку, встановленому цим Положенням, пільгові довготермінові кредити молодим сім'ям та одиноким молодим, громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, обслуговує ці кредити, забезпечує їх цільове використання та своєчасне погашення;

- кредит - кошти, матеріальні ресурси, що надаються відповідно до цього Положення молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам цільовим призначенням на будівництво (реконструкцію) і придбання житла у розмірі та на умовах, установлених кредитним договором, і підлягають поверненню в порядку і терміни, визначені зазначеним договором;

- банк-агент - банк України, який за договором, укладеним відповідно до законодавства з правлінням Фонду або регіональним управлінням Фонду, здійснює операції з обслуговування кредитів;

- консультаційний центр - структурний підрозділ регіонального управління Фонду, який у порядку, встановленому правлінням Фонду, веде облік молодих сімей і одиноких молодих громадян, які виявили бажання отримати кредит, оформляє документи, необхідні для його отримання, та надає консультації з питань отримання кредиту;

- кандидат - молода сім'я, яку в правовідносинах, що виникають відповідно до цього Положення, представляє чоловік чи дружина, або одинокий молодий громадянин (громадянка), які згідно із законодавством мають право на отримання кредиту і подали відповідні документи консультаційному центру;

- кредитні ресурси - кошти, передбачені у державному бюджеті та місцевих бюджетах для надання кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла; кошти, що надходять від погашення кредитів та сплати відсотків за користування ними; кошти забудовників, громадських організацій, кредитних спілок і банків; позабюджетні кошти; благодійні внески фізичних і юридичних осіб; кошти від проведення аукціонів, конкурсів, лотерей, тендерів і виставок; інвестиції, в тому числі кредити іноземних та вітчизняних юридичних і фізичних осіб; централізовані відрахування регіональних управлінь Фонду; матеріальні та нематеріальні ресурси, виділені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, фізичними і юридичними особами в установленому порядку; інші надходження, не заборонені законодавством, що спрямовуються Фондом на кредитування будівництва (реконструкції) і придбання житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян;

- кредитний договір - договір на отримання кредиту, що укладається в установленому законодавством порядку між регіональним управлінням Фонду і кандидатом, відповідно до якого здійснюється кредитування будівництва (реконструкції) і придбання житла на умовах, що визначаються згідно з цим Положенням;

- позичальник - молода сім'я або одинокий молодий громадянин, які отримали кредит на умовах, визначених кредитним договором;

- замовник - Фонд або регіональні управління Фонду, організації молодіжних житлових комплексів, члени Всеукраїнської асоціації "Укрмолодьжитло", інші юридичні особи, яким Фонд в установленому порядку делегував повноваження із замовлення будівництва (реконструкції) житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян;

- забудовник - особа, яка у встановленому законодавством порядку отримала право на використання земельної ділянки для спорудження об'єктів житлового будівництва або згідно з укладеними договорами має право розпоряджатися житловою площею у будинках, які будуються (реконструюються);

- об'єкт кредитування - квартири у багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки та садиби, які продаються на вторинному ринку, за умови, що такі індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки збудовано не більше ніж 20 чи реконструйовано не більше ніж 15 років тому, а також індивідуальні житлові будинки або квартири, які будуються (реконструюються);

- експертна оцінка - оцінка вартості житла, що склалася на вторинному ринку регіону, яка проводиться незалежними експертами згідно із законодавством;

- договір про придбання житла - договір, що укладається між кандидатом і відчужувачем (продавцем, управителем, замовником, забудовником), а саме: договір купівлі-продажу житла на вторинному ринку, договір про участь у фонді фінансування будівництва, договір купівлі-продажу цільових облігацій, договір про пайову участь в житлово-будівельному кооперативі та інші договори, укладені з метою забезпечення фінансування будівництва (реконструкції) житла;

- кошти на обслуговування - кошти, що окремо передбачаються у законі про Державний бюджет України та рішеннях про місцеві бюджети на покриття витрат, пов'язаних з виконанням програм з надання пільгових довготермінових кредитів та часткової компенсації, які спрямовуються на поточні та капітальні видатки і на матеріально-технічне забезпечення Фонду.

Умовами вказаних договорів, державна підтримка надається у розмірі 30% вартості нормативної площі - не більш як на 21кв.метр на одну особу та додатково на 10,5 кв. метра на сім'ю, що передбачено умовами Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2009 № 140. Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу, сплачується позичальником за власний рахунок.

Пунктом 22 постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002 року "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" (далі-Постанова), показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

Згідно п.28 вказаної Постанови,розпорядники нижчого рівня уточнюють проекти кошторисів, складають проекти планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувача), помісячних планів використання бюджетних коштів і подають їх головним розпорядникам для уточнення показників проектів зведених кошторисів і складення проектів зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів надання кредитів із загального фонду бюджету та зведених планів спеціального фонду, а також проектів зведених планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувача) і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів.

Розпорядники свої витрати приводять у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками, що доведені лімітними довідками. Для цього чисельність працівників установи, що пропонується до затвердження за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці, а інші витрати - у відповідність з іншими встановленими асигнуваннями таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на установу функцій.

Типова форма штатного розпису установи затверджується Мінфіном. У разі потреби міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з Мінфіном можуть установлювати форму штатного розпису для відповідної галузі. Штатний розпис установ затверджується у порядку, визначеному відповідним міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади.

У відповідності до п.29 даної Постанови, проекти кошторисів і планів асигнувань установ у разі потреби розглядаються головним розпорядником.

Головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів зобов'язані: забезпечити суворе виконання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на наступний рік; додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів бюджетних асигнувань, не зумовлених потребою; забезпечити в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів додержання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням термінів проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду; не допускати прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.

Відповідно до пп. 7-11 положень "Порядку порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 року №584, фонд під час формування показників державного бюджету на відповідний рік на підставі узагальненої інформації проводить розрахунки необхідного обсягу коштів для надання кредитів та їх обслуговування за рахунок державного бюджету.

Зазначені розрахунки в установленому порядку головний розпорядник коштів державного бюджету подає Мінфіну для врахування їх під час складання проекту державного бюджету; бюджетні призначення на виконання програми надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла встановлюються законом про Державний бюджет України та рішеннями про місцеві бюджети на відповідний рік; регіональні управління Фонду проводять розрахунки необхідного обсягу коштів для надання кредитів та на витрати, пов'язані з їх наданням та обслуговуванням за рахунок місцевих бюджетів та в установленому порядку подають зазначені розрахунки Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Мінфін, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації під час формування показників проектів відповідних бюджетів на основі розрахунків, проведених Фондом та його регіональними управліннями, передбачають окремим рядком кошти для надання кредитів та їх обслуговування.

На підставі п.38 ст.2 Бюджетного кодексу України, одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Аналізуючи викладені норми законодавства, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що позивач не є бюджетною установою, а є одержувачем бюджетних коштів.

Порушення вказані в оскаржувних рішеннях відповідача та визначені пунктами 22 та 29 постанови № 228 передбачають зобов"язання саме для головних розпорядників, а не одержувачів коштів, а п.28 згадної постанови каже про розпорядників нижчого рівня.

В силу приписів п.9 постанови КМ України від 28.02.2002 року №228, одержувач використовує бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі відповідного розпорядника бюджетних коштів.

Критеріями визначення одержувача для здійснення заходів бюджетної програми є: досвід роботи за відповідним профілем не менше двох років та наявність відповідної кваліфікації з урахуванням напряму чи заходу бюджетної програми; виробничий потенціал і показники виробничої діяльності, науково-технічної бази (у разі потреби); наявність бездефіцитного фінансового плану на поточний рік, фінансово-економічного розрахунку (обґрунтування) здійснення заходів бюджетної програми; незбиткова діяльність одержувача за останні два роки, відсутність простроченої заборгованості за наданими банками кредитами; співвідношення вартості робіт, послуг та їх якості; застосування договірних умов.

У разі отримання бюджетних коштів одержувачем платежі здійснюються з рахунка, відкритого в установленому порядку в органах Казначейства.

Одержувачем не може бути суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яку визнано в установленому порядку банкрутом, стосовно якої порушено справу про банкрутство чи яка перебуває в стадії ліквідації, крім вугледобувних підприємств, щодо яких введено процедуру розпорядження майном.

Критерії та умови відбору одержувача, якому надається державна підтримка, визначаються у порядках використання бюджетних коштів.

Відповідно до пояснень наданих під час ревізії головним бухгалтером Фонду позивач використав бюджетні кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань,затверджених у кошторисі відповідно розпоряджень бюджетних коштів.

Таким чином, колегія суддів зауважє, що підставою для складання плану використання бюджетних коштів на 2014 рік за КПК 2751370 є витяг змін до розпису УДКСУ від 27.02.2014 року, а підставою для внесення змін до нього є довідка головного розпорядника бюджетних коштів.

Після отримання зазначеного витягу позивачем 03.03.2014 року був складений та наданий на затвердження План використання з розрахунками на суму 3320000,00 грн.,оскільки дана сума зазначена в розписці.

Судом першої інстанції зроблений висновок, який не відповідає обставинам справи та не правильно застосував норми Бюджетного кодексу України та постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", тому судове рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Відповідно ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановленні під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Згідно до п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2014р. по справі № 820/11487/14 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 06.06.2014 року №06-25/6101 Державної фінансової інспекції в Харківській області.

Скасувати вимогу про усунення порушень законодавства з фінансових питань 06.06.2014 року №06-25/6102 Державної фінансової інспекції в Харківській області.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Донець Л.О.

Судді Бартош Н.С. Мельнікова Л.В.